"Doğanın ve yeşilin korunması adına ülkeye yangın helikopteri kazandırılması ihtiyaç"

loading
3 Ağustos, Pazartesi
£

9.09

8.19

$

6.98

"Doğanın ve yeşilin korunması adına ülkeye yangın helikopteri kazandırılması ihtiyaç"

"Doğanın ve yeşilin korunması adına ülkeye yangın helikopteri kazandırılması ihtiyaç"

Kıbrıs Türk Rehberler Birliği (KITREB), ülkenin kültürüne, doğasına ve hayvan popülasyonuna sahip çıkılması için hükümetlerin alacağı tüm olumlu kararlara sonsuz destek verdiğini belirtti.

"Doğanın ve yeşilin korunması adına ülkeye yangın helikopteri kazandırılması ihtiyaç"
A- A A+

Av konusunda tümden yasakçı bir tavrı benimsemediğini duyuran birlik, yanlış dönemlerde verilecek avlanma izinlerini onaylamadığını; ülkeye yangın söndürme helikopteri kazandırılmasını da ihtiyaç gördüğünü açıkladı.

Birlik Yönetim Kurulu'ndan yapılan yazılı açıklamada ülkede yaşanan çevre felaketleri ve av konusundaki görüşler kamuoyuna duyuruldu.

Geleceğin planlanarak, daha bilinçli ve gelecek nesillerin çıkarlarını da gözeten bir anlayışla hareket edilmesi gerektiğini vurgulayan KITREB, uzmanlardan oluşacak komite veya danışma kurullarıyla çevre yasalarının günün koşullarına göre sürekli tadil edilmesi; çevreyi kirletenlere caydırıcı cezalar verilmesi taleplerini yineledi.

"KITREB özellikle ülkemiz turizmini temsil eden bir sektör temsilcisi olarak, cezai yaptırımların daha etkin uygulanabilmesi adına, hükümetlerimizin de daha cesur kararlar vermesini arzulamaktadır" denilen açıklamada, petrol dolum tesisi kurulması fikrini destekleyenler eleştirildi.

Son günlerde gündemi meşgul eden av konusuna da değinilen KITREB açıklamasında, adanın her iki tarafında avlanma tarihlerinin av hayvanlarının popülasyonunun devamı açısından önemli olan dönemler gibi, turizm faaliyetlerinin en yüksek olduğu "haziran ve eylül" ayları içinde yapılmasının da turizm açısından sakıncalar doğurabileceği kaydedildi.

KITREB'in bu konuda tümden yasakçı bir tavrı benimsemediği gibi, yanlış dönemlerde verilecek avlanma izinlerini de onaylamadığı belirtilen açıklamada, Güney Kıbrıs ve ara bölgede dün başlayan ve Yeşilırmak'ı da etkileyen yangının, 1995'teki büyük yangından beri çözümlenemeyen helikopterle müdahale konusunu yeniden akıllara getirdiği, KITREB'in ve üyelerinin ülkenin doğasını ve yeşili korumak adına böylesi önemli bir aracın KKTC'ye kazandırılmasını ihtiyaç gördüğü vurgulandı.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER