BKP: "TOMA alımı iptal edilip, yangın söndürme helikopteri alınmalı"

loading
11 Ağustos, Salı
£

9.56

8.58

$

7.32

BKP: "TOMA alımı iptal edilip, yangın söndürme helikopteri alınmalı"

BKP: "TOMA alımı iptal edilip, yangın söndürme helikopteri alınmalı"

Birleşik Kıbrıs Partisi, 200 bin fidanın yok olmasına neden olan Yeşilırmak yangınının sorumlusunun Kıbrıs'ın kuzeyindeki çarpık rejim ve bu rejimden türeyen beceriksiz, duyarsız ve nemelazımcı siyasiler olduğunun altını çizdi.

BKP: "TOMA alımı iptal edilip, yangın söndürme helikopteri alınmalı"
A- A A+

BKP Genel Sekreteri Abdullah Korkmazhan, yaptığı yazılı açıklamada, Yeşilırmak yangınının daha önceki yangınlarda olduğu gibi yalnızca seyredildiğini ve ülkenin yeşilliklerinin göz göre göre yok olduğunu belirterek, "Her yıl yangın kâbusunu yaşamaktayız. Teknik yetersizlik, beceriksizlik ve duyarsızlık nedeni ile yeşil alanlarımız neredeyse yok oluyor. Buna rağmen ne gereken önlemler alınmakta, ne de ülkenin en önemli ihtiyacı olmasına rağmen bir yangın söndürme helikopteri alınmakta. Gereksiz birçok harcamaya kaynak yaratanlar, bir yangın helikopterinin alınması için kaynak olmadığını söylemekteler" dedi.

TOMA alımının derhal iptal edilmesini ve yerine yangın söndürme helikopteri alınmasını talep eden BKP Genel Sekreteri Abdullah Korkmazhan, "Yangın söndürme helikopteri söylenildiği gibi çok pahalı değildir. TOMA alımı için harcanacak miktar ve gereksiz birçok gider iptal edilirse kaynak yaratılabilir. Önemli olan niyettir" dedi.

Teknik eksikliklerin biran önce giderilmesinin ve yangın söndürme helikopterinin alınmasının şart olduğunun altını çizen Korkmazhan, "ara bölgede çıkan yangınlara iki toplumlu müdahale ekipleri de oluşturulmalı ve bu noktada ciddi bir işbirliğine gidilmelidir. Böyle bir çalışma ara bölgede çıkan yangınlara anında müdahale imkânı sağlayacak ve yangınların Yeşilırmak'ta olduğu gibi büyümeden söndürülmesini sağlayacaktır" dedi.

Sn Eroğlu tahrik edici açıklamalarına son vermelidir.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nun her fırsatı toplumlararası güven ve işbirliğini ortadan kaldırmak için kullandığını belirten Abdullah Korkmazhan, "Yeşilırmak yangınının bilinçli bir şekilde Kıbrıs Rum tarafınca çıkarıldığını söyleyecek kadar ileri giden Sn Eroğlu'nun toplumları tahrik etme ve çıkan yangınlar karşısındaki kendi acizliklerini örtbas etme çabası boşunadır. Daha önceki yangınlarda olduğu gibi Yeşilırmak yangınında da bizzat kendisinin ve temsil ettiği siyasi zihniyetin sorumluluğu büyüktür" dedi.

"Sn Eroğlu, toplumlararası güven ve işbirliğini bozmaya dönük tahrik edici açıklamalarına son vermelidir" diyen BKP Genel Sekreteri Abdullah Korkmazhan, "iki toplum işbirliği yapmış olsalardı, Yeşilırmak yangını büyümeden söndürülecek ve 200 bin fidan yok olmayacaktı" dedi.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER