Sağlık Bakanlığı'ndan laboratuvar açıklaması

loading
26 Eylül, Cumartesi
£

9.77

8.92

$

7.66

Sağlık Bakanlığı'ndan laboratuvar açıklaması

Sağlık Bakanlığı'ndan laboratuvar açıklaması

Sağlık Bakanlığı, bir gazetenin "Söz Sizin" sayfasında, Ethem Durak imzasıyla yayımlanan okuyucu mektubuna yönelik bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

A- A A+

Yazıyı, "talihsiz bir açıklama" olarak niteleyen Sağlık Bakanlığı, Kalecik ve çevresindeki deniz sularına ait bilgi ve bulguları kamuoyu ile tekrar paylaştı.

ODTÜ'yle de istişare edildi…

Bakanlık Basın Bürosu aracılığıyla yapılan açıklamada, "Bafra'daki çevre felaketinin ardından, daha numuneler Devlet Laboratuvarına gönderilmeye başlanmadan önce, metotlar araştırılmış ve gerekli çalışmalar yapılmıştır" denilerek, yapılan tüm araştırma ve çalışmaların Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Deniz Bilimleri Fakültesi'yle istişare içerisinde yapıldığına işaret edildi.

Kullanılacak olan metotların da bu şekilde belirlenmiş olunduğunun kaydedildiği açıklamada, Fuel Oil'in sebep olduğu kirliliğin kaynağının tespiti için TS 11723 metodunun kullanıldığı ve Gaz Kromatografisi cihazı ile çalışıldığı belirtildi.

Sonuçlar teyit edildi…

Bakanlık açıklamasında, "Gönderilen sulardaki PAH miktarları EPA 550 metodu kullanılarak floresence detektörlü HPLC cihazı ile çalışılmakta ve 0.001 µg/L (1 ppt) seviyelerine kadar inilebilmektedir. Bu da, söz konusu yazıda iddia edilen konsantrasyonun, 200 kat altına inebilmek demektir" denilerek, Devlet Laboratuvarının bununla da kalmayıp, florasence detektörü bağlanmış LC/MS/MS cihazında sonuçları teyit ettiği belirtildi.

Laboratuvar, TÜRKAK akreditasyonuna sahip…

Devlet Laboratuvarının TÜRKAK tarafından akredite edilmiş, güvenilir bir kurum olduğunun vurgulandığı bakanlık açıklamasında, "Analizlerin yapıldığı Devlet Laboratuvarı, TÜRKAK tarafından akredite olmuş bir Laboratuvardır. Devlet Laboratuvarımız, söz konusu yazıda adı geçen cihazların çok daha fazlasına sahiptir. Halkın yanlış bilgilendirilmesinin önüne geçmek için, Laboratuvarımıza yönelik yazı kaleme alacak ve bazı iddialarda bulunacak kişiler, Laboratuvarımızın kapasitesini iyi idrak etmeye ve iyi araştırma yapmış olmaya özen gösterilmelidir" denildi.

En yüksek PAH değeri 0,03 Mikrogram/Litre…

Açıklamanın sonunda, bir süre önce, yapılan bir başka Sağlık Bakanlığı açıklamasına da atıfta bulunularak, "kaza bölgesinde bulunan en yüksek PAH değerinin, 0,03 Mikrogram/Litre olduğu görülebilir" denildi.


En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER