Dört örgüt: "Kazalar, trafik için acil çözüm gerektiğinin göstergesi"

loading
11 Ağustos, Salı
£

9.47

8.52

$

7.24

Dört örgüt: "Kazalar, trafik için acil çözüm gerektiğinin göstergesi"

Dört örgüt: "Kazalar, trafik için acil çözüm gerektiğinin göstergesi"

Dört örgüt, yıllardır yaşanan ve azalmayan trafik kazalarının, trafik sorununun acil çözümlere ihtiyaç duyulduğunu gösterdiğini belirtti.

Dört örgüt: "Kazalar, trafik için acil çözüm gerektiğinin göstergesi"
A- A A+

Trafikte Kazasız Yaşam Derneği (TRAKAYAD) Başkanı Hüseyin Sevay, Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) Genel Sekreteri Şener Elcil, Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS) Başkanı Tahir Gökçebel ile Motosiklet Kazalarını Önleme Platformu (MOKÖP) temsilcileri Ali Yüksek ile Ulun İrtem imzasını taşıyan ortak basın açıklaması TRAKAYAD tarafından kamuoyunun bilgisine getirildi.

Ortak yazılı açıklamada, hükümet edenlerin ve Meclis'teki hiçbir siyasi artinin yayınlanan programlarında, trafikle ilgili kısa ve uzun vadede alınabilecek önleyici tedbirler konusunda kapsamlı planların olmamasından tedirgin olunduğu ifade edildi.

Trafik sorunlarına çözüm bulmanın insan odaklı, bilime dayalı bir sistemin yaratılmasıyla mümkün olacağının vurgulanan açıklamada, hız tespit kameralarının noktasal etki dışında, trafik sorunlarına istenilen ve gereken çözümleri getirmediği; ölümlü kazaları önlemekte yetersiz kaldığı iddia edildi.

Açıklamada şöyle denildi:

"Temmuz ayı sonunda İçişleri Bakanı Gülsün Yücel'e trafik hız kameralarıyla ilgili yönelttiğimiz soruların hala cevapsız kalması üzücü ve düşündürücüdür. Öncelikle ceza adı altında toplanan paranın trafik kazalarını önleyici hangi uygulamalar için harcandığını halkımızın bilmesi gerekmektedir. Trafik cezalarından toplanan para kazaların önlenmesinde kullanılıyorsa hangi planlar dahilinde bu çalışmaların yürütüldüğü halkımızla paylaşılmalıdır"

Son haftalarda meydana gelen kazaların trafik hız tespit kameralarının çokça konuşlandırıldığı güzergahlarda gerçekleştiği belirtilen açıklamada, "Trafikte denetim kesinlikle sadece hız tespit kameralarını ülkemizin her yanına yaymak demek değildir" denildi.

Hükümetlerden trafik konusunda kendine düşen temel görevleri hakkıyla yerine getirmesi istenen açıklamada, İçişleri Bakanı Yücel'in dernek tarafından yöneltilen sorulara yanıt vermesinin sorunların çözümü için atılacak somut adımların ilki olacağı, bu şeffaflığın halkın trafik sorunlarını daha fazla sahiplenmesini ve el birliğiyle daha sağlıklı çözümlerin bulunmasını sağlayacağı kaydedildi.

TAK

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER