BKP: "Tarafların samimi olması şart"

loading
5 Haziran, Cuma
£

8.53

7.67

$

6.75

BKP: "Tarafların samimi olması şart"

BKP: "Tarafların samimi olması şart"

Birleşik Kıbrıs Partisi, Ekim ayında başlaması beklenen kapsamlı müzakere sürecinin başarı ile sonuçlanması için tarafların olumsuz tutumlarından uzaklaşarak samimi olmalarının şart olduğunu vurguladı.

BKP: "Tarafların samimi olması şart"
banner
A- A A+

Birleşik Kıbrıs Partisi Dışişleri Sekreteri Salih Rüştü Sonüstün, yaptığı yazılı açıklamada, Ekim ayında başlaması beklenen Kıbrıs sorununun çözümüne yönelik kapsamlı müzakerelerin kaldığı yerden, bugüne kadar üzerinde anlaşmaya varılan konulara ve federal çözüm zeminine saygı gösterilerek başlamasının şart olduğunu belirterek, bugüne kadar sağlanan ilerlemeyi sıfırlama ve federal çözüm zeminini terk etme çabası içerisine girmenin sonuçsuz bir macera olacağını vurguladı.

Kıbrıs Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis'in, Kıbrıs'ın sahibi gibi hareket ettiğini ve Kıbrıslı Türkleri önemsemeyen bir tutum sergilediğini kaydeden Sonüstün, "Sn Anastasiadis, Kıbrıs'ın sahibi gibi davranmaktan vazgeçmelidir. Kıbrıs, tüm Kıbrıslılarındır. Petrol, doğal gaz ve diğer tüm doğal kaynaklarda Kıbrıslı Rumlar kadar Kıbrıslı Türklerin de hakkı bulunmaktadır. Kendisinden önceki müzakerecilerin üzerinde anlaştığı konuları görmezden gelerek, yalnızca kendisinin istediği konuların görüşülmesini şart koşmak samimi bir yaklaşım değildir. Tüm konular ve başlıklar masadadır" dedi.

Çözüme yönelik kapsamlı müzakerelerin her aşamasında Kıbrıslı Türklerin özne ve karar verici olması gerektiğini vurgulayan Sonüstün, "Sn Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Yeşilırmak yangınında olduğu gibi en küçük fırsatı dahi milliyetçilik yapmak ve toplumlararası güveni alaşağı etmek yönünde kullanmaya ve tahrikkar açıklamalarına son vermelidir. Müzakere zemininin federasyon olduğu ve ayrılıkçı yaklaşımların kabul görmeyeceği akıldan çıkartılmamalıdır. Müzakere masasında Kıbrıslı Türklerin ve tüm Kıbrıslıların çıkarlarını gözetecek politikalar ve öneriler görüşülmelidir. AKP'nin dayattığı politikalar değil" dedi.

Her iki liderinde müzakere masasına samimi ve işbirliği anlayışı ile oturmasının ve ortak geleceğin inşasına dönük adımlar atmalarının erken çözüm için şart olduğunun altını çizen Sonüstün, aksi takdirde çözümün gerçekleşmeyeceğini kaydetti.

Maraş kapsamlı çözüm süreci ile paralel ilerlemeli.

Maraş'ın iade edilerek, Mağusa Limanı'nın direk ticarete açılmasının şart olduğunu belirten BKP Dışişleri Sekreteri Salih Sonüstün, "Ne bütünlüklü çözüm söylemi ardına saklanarak Maraş ve Mağusa Limanı'nın açılmasını reddetmek doğrudur, ne de yalnızca Maraş ve Mağusa Limanı açılsın demek. Önemli olan kapsamlı çözüm süreci ile paralel bir şekilde Maraş'ın yasal sahiplerine iade edilmesi, Mağusa Limanı'nın açılması ve Kıbrıs Türk toplumunun karşı karşıya kaldığı ambargolardan kurtulmasıdır" dedi.

Bütünlüklü çözüm söylemi arkasına saklanarak Maraş'ın iadesi ve Mağusa limanının açılmasını reddedenlerin statükoya hizmet ettiklerinin altını çizen Sonsütün, BKP'nin erken federal çözüm yönünde atılacak her adıma yardımcı olup katkı sağlayacağını vurguladı.

TAK

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER