Meclis Anayasa'yı ihlal etti!

loading
23 Kasım, Pazartesi
£

10.49

9.33

$

7.88

Meclis Anayasa'yı ihlal etti!

Meclis Anayasa'yı ihlal etti!

28 Temmuz'da gerçekleştirilen Milletvekilliği Erken Genel Seçimi'nin ardından seçilen 50 milletvekili Anayasa gereği 12 Ağustos'ta and içerek göreve başladı. Ancak Başkanlık Divanı seçimleri konusunda Anayasa açık bir şekilde ihlal edildi.

Meclis Anayasa'yı ihlal etti!
A- A A+

Kıbrıs Postası Özel

Milletvekilliği Erken Genel Seçimi ve bunu takiben yeni milletvekillerinin and içmesinin ardından en geç 10 gün içerisinde Başkanlık Divanı seçimlerini gerçekleştirmesi gereken Cumhuriyet Meclisi, dün yapılan birleşimde seçimleri 28 Ağustos'a erteledi.

Cumhuriyet Meclisi'nin ikinci birleşiminde alınan bu kararla da Anayasa'nın Cumhuriyet Meclisi'nin Toplantıları ve Çalışma Düzeni'ni belirleyen 81'inci Maddesi'nin 2. Fıkrası ihlal edildi.

Anayasa'nın 81. Maddesi'ne göre, "Cumhuriyet Meclisi, milletvekili genel seçimi sonuçlarının Resmi Gazete'de yayımlanmasından sonraki onuncu gün, saat 10.00'da kendiliğinden toplanır. Meclise, toplantıda hazır bulunan en yaşlı milletvekili başkanlık eder; en genç iki milletvekili de katiplik görevini yerine getirir. Bu toplantıda, milletvekilleri and içerler ve Başkanlık Divanı seçimlerine geçilir. Başkanlık Divanı seçimleri bu tarihten başlayarak en geç on gün içinde tamamlanır."

Anayasa'da açık bir şekilde ifade edilmesine karşılık en geç dün gerçekleşmesi gereken Başkanlık Divanı seçimleri yapılmadı.

Bunun yerine 8. Dönem Meclisi, seçimleri 28 Ağustos'a erteledi.

ALINAN KARAR ANAYASA MAHKEMESİ'NE GÖTÜRÜLEMİYOR

Kıbrıs Postası'na konuşan hukukçular, açık bir Anayasa ihlali olmasına rağmen, Cumhuriyet Meclisi'nin söz konusu erteleme kararının Anayasa Mahkemesi'ne götürülemeyeceği yönünde görüş belirtti.

Anayasa'nın Kararların İlanı'na ilişkin 95. Maddesi uyarınca, Meclis iç seçim sonuçlarına ilişkin kararlara karşı mahkemeye başvurulamayacağına ve Anayasa Mahkemesi'nde iptal davası açılamayacağına dikkati çeken hukukçular, Cumhuriyet Meclisi'nin seçimlere ilişkin kararlarının tartışılamayacağını, Meclis'in de bu nedenle bu yola başvurmuş olabileceğini kaydetti.

Hukukçular, Anayasa'nın 81. Maddesi'nin açık bir şekilde ihlal edilmiş olmasına rağmen hem Anayasa Mahkemesi'nde dava açılamayacağına hem de 81. Madde'ye uyulmaması durumunda nasıl bir uygulama yapılacağına dair bir madde bulunmamasına dikkati çekti.

Hukukçular, bu nedenle Anayasa'nın ilgili maddelerinin değiştirilmesi gerektiğini de ifade etti.

TOPARLANIYORUZ HAREKETİ HAREKETE GEÇTİ

Konu, Toparlanıyoruz Hareketi tarafından tepkiyle karşılandı.

Toparlanıyoruz Harfeketi Lideri Kudret Özersay, sosyal medyada yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

"Anayasa İHLAL edildi!

12 Ağustos'ta yemin edildi .Anayasa'nın 81.maddesine göre ''Başkanlık Divanı seçimleri bu tarihten başlayarak en geç 10 gün içinde tamamlanır''. Bugün 10. gün ve Divan seçimi yine ertelendi...Bu kuralları uygulamayacaksanız koymayın, hem kendinizin hem de Halk olarak bizim irademizi temsil etmesi gereken Meclis'in itibarını zedelemeyin, buna hakkınız yok!!!
İşte Anayasanın 81. Maddesinin ikinci fıkrası: "Cumhuriyet Meclisi, milletvekili genel seçimi sonuçlarının Resmi Gazete'de yayımlanmasından sonraki onuncu gün, saat 10.00'da kendiliğinden toplanır. Meclise, toplantıda hazır bulunan en yaşlı milletvekili başkanlık eder; en genç iki milletvekili de katiplik görevini yerine getirir. Bu toplantıda, milletvekilleri and içerler ve Başkanlık Divanı seçimlerine geçilir. Başkanlık Divanı seçimleri bu tarihten başlayarak en geç on gün içinde tamamlanır."

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER