BKP, ABD emperyalizmini kınadı!

loading
22 Eylül, Salı
£

9.77

8.98

$

7.66

BKP, ABD emperyalizmini kınadı!

BKP, ABD emperyalizmini kınadı!

Birleşik Kıbrıs Partisi, Mısır ve Suriye'de yaşanan katliamları ve bu katliamların esas sorumlusu olan ABD emperyalizmini şiddetle kınadığını açıkladı.

A- A A+

BKP Genel Sekreteri Abdullah Korkmazhan, yaptığı yazılı açıklamada, ABD emperyalizminin Büyük Ortadoğu Projesi'ni hayata geçirme ve "Arap Baharı" adı altında bölgeyi kendi çıkarları doğrultusunda yeniden şekillendirme yönündeki müdahaleleri sonucu Ortadoğu'nun kan gölüne dönüştürüldüğünü belirterek, emperyalizmin tüm halkların tek ve ortak düşmanı olduğunu vurguladı.

Mısır'da Müslüman Kardeşler ve Mursi rejiminin, Mısır halkının talep ettiği demokratik dönüşümleri gerçekeleştirmek yerine şeriatı uygulamaya çalıştığını belirten Abdullah Korkmazhan, "Şeriatı getirmeye çalışan Mursi rejimine karşı gelişen halk ayaklanmasının ilerici ve devrimci gücünden çekinen ordu, ABD ve diğer emperyalist ülkelerin desteğini alarak darbe gerçekleştirmiştir. Gerçekleştirilen darbe ile iktidar değişiminin yine sistem içerisinde kalması sağlanmış, emperyalist güçlerin ve bölgedeki diğer gerici ülkelerin çıkarları korunmuştur" dedi.

Mısır'da gelişen halk hareketinin sisteme yönelmesinden, bölgesel politikalarını tehdit etmesinden ve ilerici, demokratik ve devrimci güçlerin halk hareketi içerisinde güçlenmesinden endişe duyan ABD emperyalizminin, Mübarek diktatörlüğüne karşı gerici Müslüman Kardeşleri, şeriatçı Mursi rejimine karşı ise Ordu'yu destelediğini vurgulayan Korkmazhan, "Gerçek anlamda Mısır halkının iradesinin egemen olmasına, demokratik, bağımsızlıkçı ve devrimci dönüşümlerin gerçekleşmesine engel olmak için gerici unsurları destekleyen ABD emperyalizmi, Mısır'da yaşanan katliamların esas sorumlusudur" dedi.

Suriye'de yaşanan iç savaşın ve halka dönük katliamların arkasında da ABD, AB, NATO ve bu emperyalist güçlerin bölgedeki taşeronları AKP hükümeti, Katar ve Suudi Arabistan olduğunun altını çizen BKP Genel Sekreteri Abdullah Korkmazhan, Suriye'de savaşan El-Kaide, El-Nusra gibi gerici terör örgütlerinin ABD ve AKP hükümetleri tarafından silahlandırılıp, finanse edildiğini vurguladı.

Geçtiğimiz gün Suriye'de yüzlerce sivil ve çocuğun kimyasal silah kullanılarak katledildiğini, bunun insanlığa karşı işlenen bir suç olduğunu, kimin tarafından gerçekleştirilmiş olursa olsun şiddetle kınadıklarını belirten Abdullah Korkmazhan, "bir çok batılı ülke kimysal silah kullanımından dolayı Esad yönetimini suçlamaktadır. Ancak bu saldırının Suriye'ye askeri müdahale için gerkçe oluşturmak amacı ile El-Kaide tarafından gerçekleştirildiği ve saldırıda kullanılan serin gazının El-Kaide'ye Türkiye üzerinden gönderildiğine dair bir çok iddia da bulunmaktadır" dedi.

Ortadoğu'yu kan gölüne çeviren ABD emperyalizminin, geçmişte Kıbrıs'ta yaşanan çatışmaların ve Kıbrıs'ın bölünmesinin sorumlusu olduğunu, çözüm ve barış çabalarının da ileriye taşınmasını engellediğini kaydeden Korkmazhna, "gerçek barış emperyalistlerin ülkemizden ve bölgemizden kovulması ve halklar arasında dayanışma ve işbirliği köprülerinin kurulması ile mümkün olacaktır" dedi.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER