Dürüst: "Toplumsal cinsiyet eşitliği şart"

loading
13 Ağustos, Perşembe
£

9.57

8.66

$

7.33

Dürüst: "Toplumsal cinsiyet eşitliği şart"

Dürüst: "Toplumsal cinsiyet eşitliği şart"

Çiğdem Dürüst, kadının kamusal alan dışında sadece evinde söz sahibi olduğunu söyledi

Dürüst: "Toplumsal cinsiyet eşitliği şart"
A- A A+

Kadının kamusal alan dışında tek söz sahibi olduğu yerin ev olduğunu söyleyen Akademisyen Yazar Çiğdem Dürüst, toplumsal cinsiyet eşitliği adına birçok yerde kadının söz hakkı olması gerektiğini savundu. "Bilinçsizlikle sürdürülen kadının insan hakları savunuculuğu feminist harekete zarar veriyor" diyen Dürüst, bazı kişilerin gücünü ispatlamış olan kadınları tehlike olarak gördüğünü de belirtti. İşte Gündeme Bakış Programı'nda Akademisyen Yazar Çiğdem Dürüst'ün konuşmasından öne çıkan detaylar şu şekilde…

KAMUSAL ALANDA KADININ YERİ

"Gerek feminizmle ilgili gerekse de kadınların karar alma mekanizmalarında varolamayışlarıyla ilgili açılıma gitmeden önce fikirlerimi söylemeden önce şunu söylemeliyim, ne yazık ki hükümet görüşmelerinde dahi bir kadın görmedik. Hiçbir partimizin içinde bir tane bile kadının sesi sözü soluğu duyulmadı. İşte durum böyle bir şey. Kadın hakkı da demiyoruz kadının insan hakları diyoruz. Bıkmadan usanmadan yıllardır söylediğim şeydir, kadınlar neden bazı alanlarda varolamıyorlar? Daha doğduğu günden itibaren kız veya erkek oldukları için onlara aldıkları kıyafetler ne renk olur, orada yolculuk başlıyor. Daha sonra oyuncak seçimine gidiyor. Ve kızı olanlar gidip porselen oyuncaklar, ev eşyaları, bebekler. Analık görevi, ev kadınlığı görevi, sevgi ilişkilerine dayanan eğitimleri verebilecek şekilde oluyor. Erkek çocuklarına da dış mekanlarda. Kız çocuklarına aile içi kamusal olmayan alanlarda eğitiliyor. Erkek çocuklarını dışarıya gönderiyoruz, alternatifler sunuyoruz ve bunu farkında olmadan yapıyoruz. Bu şeyler ilerleyen dönemlerde dünyadaki görevlerini paylaşabilme konusunda etkili oluyor. Günün sonunda o günün kız çocukları mesleklerini seçerken, öğretmenlik, hemşirelik bakım ilişkilerine dayalı meslekler seçiyor. Erkekler de görüş beyan edebileceği kamusal alana yönelik alanlarda yetiştiriliyor. Doğduğumuz gün o pembe çarşafın üzerine yatırılırken bizim yolumuz çizilmiş oluyor. Bu yoldan çıkan kadınlar güçlü kadınlar. Biraz da bu durumu kabul etmeyen, gücünü ispatlamış kadınları kabul etmiyor toplum. Çünkü tehlike arz ediyor. Kime? Genç kızların biraz kendi isteğini beyan etmek istedikleri zaman baba veya ağabey sus derler. Ama erkek çocuk gitsin dışarı gece 12-1 olsun alışsın diyorlar. Sürekli susturulan bastırılan bir kız evlat ya da gelecekteki yetişkin kadın, toplumsal yaşam alanını onun üzerinden tanımlıyor. Çıkmaya çalıştığı zaman yargılanıyor."

'ERKEK ÜSTÜNLÜĞÜ'

"Bizim mekanizmaya baktığınız zaman feministler bu şekilde algılanıyor. Her çemberi kırmaya çalışan feministtir diyemiyorum. Çünkü bilinçsizlikle sürdürülen kadının insan hakları savunuculuğu feminist harekete zarar veriyor. Dünyada kadınların erkeklerden üstün olduğu düşüncesinde olan radikal feminizm örnekleri var. Ancak bizim ülkemizde radikal feminizm örnekleri yok. Bizim ülkemizde toplumsal cinsiyet eşitliğini savunan feminizm var. Erkeklerle aynı haklara sahip olmaları, eşit bir görüntü isteği var."

'KADIN MASAYA YUMRUĞUNU VURAMAZ'

"Bizim toplumumuzda koltukta oturuyorsa bir insan, yumruğunu masaya vuracak ve sözünü geçirecek. Kadının değer yargıları yumruğunu masaya koymak değildir. Geçici özel önlemlerin ivedi bir şekilde meclisimizden ve çeşitli kurum ve kuruluşlarımızın faaliyet alanlarından hayata geçirilmesini istiyoruz. Bunu başarmak için çeşitli çalışmalar var kadın sivil toplum örgütleri tarafından. Bu süreç kolay bir süreç değil. Çünkü siz sadece haklarınızı kazanmak için uğraşmıyorsunuz. Toplumun tabularını yıkmak, toplumun gözünde suç işleyerek bir şeyler başarmaya çalışıyorsunuz. Kadının özgür olabildiği ve gerçekten karar verebilme hakkının tanındığı tek alan evin içidir. Kamusal olmayan özel alandır. Dolayısıyla kadın oradaki gücünü ne devretmek istiyor ve ne de hissettirmekten vazgeçebiliyor. Bu da toplumun yarattığı bir algıdır. Biz evin içindeki eşitliği de savunuyoruz, kamusal alandaki eşitliği de savunuyoruz."

StarKıbrıs

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER