Lesinger: "YDÜ herzaman kaliteli eğitimi hedeflemiştir"

loading
5 Haziran, Cuma
£

8.58

7.65

$

6.77

Lesinger: "YDÜ herzaman kaliteli eğitimi hedeflemiştir"

Lesinger: "YDÜ herzaman kaliteli eğitimi hedeflemiştir"

Spor turizmi, sağlık turizmi, sosyal tesislerde ve benzeri alanlara eleman yetiştiren Yakın Doğu Üniversitesi Lefkoşa Kıbrıs (Near East University Nicosia Cyprus) Beden Eğitimi ve Spor Meslek Yüksekokulu Rekreasyon Bölümü Başkanı Figen Yaman Lesinger, yeni eğitim yılında öğrencilerine en iyi eğitimi vermek için tüm hızıyla çalışıldığını anlattı...

Lesinger: "YDÜ herzaman kaliteli eğitimi hedeflemiştir"
banner
A- A A+

Yakın Doğu Üniversitesi Lefkoşa Kıbrıs (Near East University Nicosia Cyprus) Basın ve Halkla İlişkiler Dairesi Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre, Rekreasyon, katılanın gönüllü olarak seçtiği ve boş zamanını değerlendirdiği etkinlikleri kapsar.

Bu etkinlikler, müzikal uğraşılar, sportif etkinlikler, oyunlar, sanatsal etkinlikler, hüner gerektiren etkinlikler, doğa etkinlikleri, sosyal ve kültürel etkinlikler olarak genel başlıklar altında toplanabilir.

Rekreasyon kapsamındaki bu etkinliklerin, ortam değişikliği gerçekleştirilerek yapılması gereği ve zorunluluğu vardır. Dolayısıyla, bu çalışmada, birbirini tamamlayan ve birlikte ele alınması gereken iki kavram olan rekreasyon ve turizm, Rekreasyonel Turizm olarak adlandırılmıştır.

Rekreasyon, çocuklar, ergenler, yetişkinler, erkekler, kadınlar, engelliler, yaşlılar, hastalar, bunların yanı sıra ordu, endüstri ve ticari hayat mensupları gibi farklı gruplar için farklı özellik ve önemde olabilir. Rekreasyon, özellikle yeni yetişen nesil açısından yetenekleri geliştirmek ve kendini tanımak, günlük koşuşturmalar arasında boğulan ve yorulan yetişkin nesil açısından etkin bir dinlenme ve yenilenme imkanı yaratmak ve yaşlı nesil için huzurlu bir sosyal ortam oluşturmak açılarından önemlidir.

Yakın Doğu Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Meslek Yüksekokulu Rekreasyon Bölüm Başkanı Figen Yaman Lesinger, Rekreasyonun, günümüzde kişilerin ve ulusların yaşam biçimini etkileyen önemli bir unsur olduğunu belirtirken, fiziksel, sosyal, kültürel ve ekonomik yönleri olan bir kavram olduğunu belirtti.

Yaman Lesinger, belirtilen faktörlerin, rekreasyona katılım açısından önemli olduğuna dikkat çekerken, bireysel olarak beğenilen bir etkinliğin, ancak kişinin fiziksel, sosyal, kültürel ve ekonomik olanaklarının elverişli olması durumunda rekreasyon haline gelebildiğini kaydetti.

Rekreasyonel turizm etkinlikleri gönüllü olarak girişilen, insanların boş zamanları boyunca tam bir istek ve tatmin duyarak yaptıkları, hoşa giden ve olumsuz etkisi olmayan faaliyetler olduğunu dile getiren Yaman Lesinger, "hem kamu hem özel sektörün sağlık ve rekreasyon kuruluşlarında çalışabilecek kaliteli bireyler yetiştirmek, rehabilitasyon merkezlerinde çalışabilecek yeterli bilgi donanımına ve beceriye sahip bireyler yetişmesi amacımızdır." Ifadelerini kullandı.

Yaman Lesinger, özel sağlık kuruluşları yada fitness merkezlerinde, spor, sağlık alanında profesyonel eğitmenler yetiştirmek yenilikçi yaklaşımlarla liderlik pozisyonunda en iyiyi yakalamanın da amaçları arasında olduğunu belirtirken, Yakın Doğu Üniversitesi bünyesinde bulunan Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu kapsamında Rekreasyon bölümü de 4 yıllık eğitim vermektedir.

"Rekreasyon güvenliği, risk ve kalite yönetimi konusunda bilgi birikimi ve beceri sağlamak, rekreasyonda serbest zaman yönetimi, çağdaş yaklaşımlar ve kavramlar konularında yeterli bilgi ve beceri donanımına sahip liderler yetiştirmek görev haline gelmiştir." diyen Yaman Lesinger, bu gibi çalışmalarla toplumun taşam kalitesinin artırılmasına katkıda bulunulacağının altını çizdi.

Yaman Lesinger, rekreasyon bölümü çalışma alanlarına da değinirken, Turizm alanında, spor turizmi, sağlık turizmi, sosyal tesislerde, dinlenme tesislerinde, tatil köylerinde, otellerde, çocuk rekreasyon aktivitelerinde, spor ve rekreasyon aktivitelerinde, sosyo kültürel rekreasyon aktivitelerinde, animasyon işletmelerinde görev alabilirlerken bir diğer alan ise sağlık sektöründe de de görev alınabildiğini belirtti.

"Bu alanda ise fizik tedavi merkezlerinde, TSK, SGK, Onkoloji merkezlerinde, ulusal ve uluslararsı sağlık kuruluşlarında yer alabilmektedirler." diyen Yaman Lesinger, Eğitim ve Diğer Hizmet Sektörlerinde ise, Üniversitelerde, özel eğitim merkezlerinde, spor tesislerinde, belediyelerle, yaz spor okullarında, Gençlik ve Spor Müdürlüğü en iyi personel olarak da görev alabilmekte olduklarını vurguladı.

Yaman Lesinger, birçok sebepten dolayı öğrencilerin her tarafı turizm kokan adada kalitesi ve çektiği turist kapasitesi göz önünde bulundurularak en iyi otellerde staj imkanlarının da sağlandığına dikkat çekerken, mezun öğrencilerin içinde iş olanakları fazlası ile bulunduğunu ifade etti.

"Yakın Doğu Üniversitesi olarak kaliteyi hedeflerken, aynı zamanda da, öğrencilerimizi mezun olduktan sonra geleceklerini devam ettirebilecekleri iş imkanlarınıda yaratabilmekteyiz."diyen Yaman Lesinger, yeni eğitim yılına hazır olduklarını belirterek sözlerini sonlandırdı.

Figen Yaman Lesinger Kimdir ?

8 Eylül 1977 yılında Konya'da doğdu ilk ve orta öğrenimini tamamladıktan sonra Hacettepe Üniversitesi Spor Bilimleri ve Teknolojisi bölümünden mezun oldu. Yüksek lisansını Yakın Doğu Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsünde tamamladı. 2004 senesinden bu yana Yakın Doğu Üniversitesi BESYO'da öğretim görevlisi olarak çalışmaktadır. Ulusal ve Uluslararası birçok makalesi bulunan Figen Yaman Lesinger aynı zamanda Spor Bilimleri ve sağlık alanında faaliyet gösteren "European College of Sports Sciences" (ECSS) üyesidir. Halen

Hacettepe Üniversitesi bünyesinde bulunan Spor Bilimlerine de üyeliği devam etmektedir. Aktif olarak 1990'dan bu yana basketbol oynamaktadır. Evli ve 2 çocuk annesidir. İngilizce ve hırvatça bilmektedir.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER