BKP: "Kıbrıs toprakları kardeş Suriye halkını katletmek için kullanılamaz"

loading
4 Haziran, Perşembe
£

8.47

7.57

$

6.75

BKP: "Kıbrıs toprakları kardeş Suriye halkını katletmek için kullanılamaz"

BKP: "Kıbrıs toprakları kardeş Suriye halkını katletmek için kullanılamaz"

Birleşik Kıbrıs Partisi, Suriye'ye yönelik emperyalist askeri müdahale hazırlıklarını şiddetle protesto ettiğini belirterek, Kıbrıs topraklarının kardeş Suriye halkını katletmek için kullanılmasını reddettiğini vurguladı.

BKP: "Kıbrıs toprakları kardeş Suriye halkını katletmek için kullanılamaz"
banner
A- A A+

Birleşik Kıbrıs Partisi Genel Başkanı İzzet İzcan yaptığı yazılı açıklamada, Suriye'ye yönelik emperyalist askeri müdahalede bulunma hazırlığına başlayan ABD, AB ve NATO'nun Suriye'yi bölüp, bölgede ikinci bir Irak yaratmayı hedeflediklerini belirterek, "Ağrotur'daki İngiliz askeri üslerinin Suriye'ye yönelik planlanan hava saldırısında merkez olarak kullanılmak istenmesi kabul edilemezdir. Kıbrıs topraklarının kardeş Suriye halkını katletmeyi hedefleyen emperyalist saldırıda kullanılmasını reddediyoruz. Sömürge döneminin kalıntısı olan ve Kıbrıs halkı tarafından reddedilen İngiliz Askeri Üsleri ülkemizden sökülüp atılmalı ve Kıbrıs askeri üs ve silahlardan arındırılmalıdır" dedi.

Kıbrıs Hükümeti Üslerin kullanımına izin vermemelidir.

Kıbrıs Cumhuriyeti Hükümeti'ne, Suriye'ye yönelik askeri saldırıda Kıbrıs'ta bulunan İngiliz Üslerinin kullanılmasına izin vermemesi için çağrıda bulunan İzzet İzcan, Kıbrıslı Rum, Kıbrıslı Türk tüm ilerici, yurtsever ve barış yanlısı güçleri Suriye'ye askeri müdahaleye karşı çıkıp, İngiliz askeri üslerinin Kıbrıs'tan sökülüp atılması yönünde ortak mücadeleye davet etti.

İngiliz Askeri Üsleri'nin bölge halkları ve tüm Kıbrıs halkı için büyük bir tehdit olduğunun altını çizen İzcan, Suriye'ye yönelik askeri saldırıda İngiliz Askeri Üsleri'nin kullanılması durumunda Kıbrıs'ın kendisini sıcak bir savaşın içerisinde bulabileceğini vurguladı.

Toprağı bütün, özgür ve bağımsız bir Suriye.

Emperyalizmin Suriye'de insan hakları ve barışın tesis edilmesi ile ilgilenmediğini, tüm bunların yalan olduğunu belirten İzcan, "ABD, AB ve NATO Suriye'deki çatışmaların derinleşmesini, ülkenin bölünmesini ve böylece stratejik çıkarlarını korumak ve enerji kaynaklarını denetimleri altına alma peşindeler" dedi.

AKP hükümetinin Türkiye'yi emperyalizmin taşeronuna dönüştürdüğünü ve Türkiye'yi her an kirli bir savaş içerisine sokabileceğini ifade eden İzzet İzcan, AKP'nin yürüttüğü dış politikanın ABD ve NATO tarafından belirlendiğini, Suudi Arabistan ve Katar ile birlikte hareket ederek Suriye'nin iç işlerine müdahale edildiğini kaydetti.

BKP'nin Suriye'nin egemenliğini, toprak bütünlüğünü ve bağımsızlığını tehlikeye atacak her türlü emperyalist müdahaleye karşı olduğunun altını çizen İzcan, "Özgür ve demokratik bir Suriye ancak Suriye halkının kendi özgür iradesiyle oluşabilir" dedi.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER