"Suriye'ye müdahale olacaksa BM şemsiyesi altında olmalı"

loading
6 Haziran, Cumartesi
£

8.57

7.64

$

6.77

"Suriye'ye müdahale olacaksa BM şemsiyesi altında olmalı"

"Suriye'ye müdahale olacaksa BM şemsiyesi altında olmalı"

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Suriye'de yaşanan gelişmeleri ve İngiliz üslerindeki uçaklar ile ilgili açıklamada bulundu. Bakanlıktan gelen açıklama şöyle:

"Suriye'ye müdahale olacaksa BM şemsiyesi altında olmalı"
banner
A- A A+

Suriye ve Mısır'da son dönemde ciddi boyutlara varan iç çatışmaları üzüntü ve endişeyle yakından takip etmekteyiz.

Bu çerçevede Bakanlığımız, KKTC vatandaşlarının elzem durumlar dışında Suriye ve Mısır'a seyahat etmemeleri, hali hazırda bu ülkelerde bulunan yurttaşlarımızın ise mümkün olan en kısa sürede bu ülkelerden ayrılmaları yönünde uyarı yapma ihtiyacı hissetmiştir. Ayrıca, Suriye ve Mısır'da halen iş ve yatırım imkanlarını değerlendiren veya ticari ilişkiler kurmayı öngören iş insanlarımızın da bu bölgenin yüksek riskli olduğunun bilinciyle, temkinli davranmaları isabetli olacaktır.

Suriye ve Mısır'da hayatını kaybeden insan sayısının gün geçtikçe artması ve özellikle çocukların da hayatlarını kaybetmeleri, yaşanmakta olan olayların vehametini artırmaktadır. Suriye'deki iç çatışmalarda son dönemde kimyasal silah kullanıldığı yönündeki iddialar da ciddi endişe yaratmaktadır. Hal böyleyken, bu ülkelere dıştan müdahale yapılması olasılığı da gün geçtikçe güçlenmektedir. Suriye ve Mısır'daki yönetimlerin ülkelerinde iç huzur ve barışın sağlanması için barışçıl bir yol izlemeleri ve gerekli adımları ivedilikle atmaları, dıştan yapılacak olası bir müdahaleyi bertaraf edecek isabetli bir yaklaşım olacaktır.

Ayrıca, son günlerde Ada'da bulunan İngiliz üslerinin Suriye'ye yapılacak bir müdahale çerçevesinde kullanılabileceği konusu gündeme gelmiştir. Barış ve istikrar prensiplerini benimsemiş ve Kıbrıs'ta kapsamlı bir çözümü hedef almış bir yönetim olarak, bölgedeki mevcut çatışma ortamını daha da körükleme tehlikesi taşıyan böylesi girişimlerde Ada'nın bir sıçrama tahtası olarak kullanılmasını kabul etmemiz mümkün değildir.

Suriye'ye dış müdahalenin elzem olması halinde bu müdahalenin uluslararası kurallar çerçevesinde Birleşmiş Milletler şemsiyesi altında yapılmasının en doğru yaklaşım olacağı değerlendirilmektedir.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER