Kıbrıs'ın "Öbürleri" Omorfo'da gösterilecek

loading
10 Ağustos, Pazartesi
£

9.54

8.60

$

7.31

Kıbrıs'ın "Öbürleri" Omorfo'da gösterilecek

Kıbrıs'ın "Öbürleri" Omorfo'da gösterilecek

Baraka Film Atölyesi'nin dördüncü üretimi olan Kıbrıs'ın "Öbürleri" Lefkoşa galasının ardından 31 Ağustos tarihinde Omorfo Belediye Terminali üzerindeki BEL-SEN binasında saat 20:00'da gösterilecek.

Kıbrıs'ın "Öbürleri" Omorfo'da gösterilecek
A- A A+

Baraka Film Atölyesi'nin dört aylık kolektif çalışması sonucunda ortaya çıkan belgesel Kıbrıs'ın kuzeyinde 1974 sonrası oluşturulan sistemde TC egemenleri ve işbirlikçilerinin her türlü araç ile Kıbrıslı Türk halkının siyasi iradesine müdahale etmesi ve "Gelen Türk, giden Türk" mantığı ile hareket ederek, özellikle Kıbrıslı Elenlerden boşalan köylere ve evlere nüfus taşımasının ardından, Türkiye'den Kıbrıs'a her türlü yerleşimi kolaylaştırmak için hem yerli hem TC kökenli sermaye teşvik edilmiş ve Kıbrıs'ın kuzeyi, özellikle Türkiye'den ciddi oranda göç almıştır. Özellikle sosyo-ekonomik nedenlerle, doğup büyüdükleri toprakları geride bırakan göçmenler, ekmeğini kazanacakları yeni bir hayatın umudu ile Kıbrıs'a yerleşmektedirler. Baraka Film Atölyesi'nin belgesel filmi Kıbrıs'ın "Öbürleri" de, Kıbrıs'ın kuzeyine göç eden altı göçmen ile yapılan röportajlar sonucunda kişisel hikayelerden yola çıkarak göçmenliğin farklı boyutlarını ortaya koyuyor ve göçmenlik olgusunu ele alıyor. Belgeselin özgün müziğini Baraka Müzik Topluluğu Sol Anahtarı hazırlamıştır. Yaklaşık 80 kişinin izlediği Lefkoşa galasının ardından 31 Ağustos'ta Omorfo Bel-Sen gösterimi ve 7 Eylül'de, Mağusa MAGEM gösterimi gerçekleşecek. Film gösterimleri halka ücretsiz olarak sunulacak.

Belgesel filmin üretim aşamasında, Kültür Dairesi'nin her yıl şahıs ve derneklere yönelik açtığı kültür fonundan yararlanmak ve belgesel filmi gerekli ekipmanlarla tamamlayabilmek için fona başvuru yapan Baraka Film Atölyesi, başvuruları değerlendiren yetkili kurul tarafından, yapılan işin "Sanatsal öğeler taşımadığı" gerekçesiyle reddedildi ve tamamen kendi imkanlarıyla belgesel filmi tamamladı.

Baraka Kültür Merkezi (a)

Firuzan Nalbantoğlu

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER