Gazeteciler Birliği'nden Başbakan'a açık mektup

loading
16 Temmuz, Perşembe
£

8.63

7.82

$

6.86

Gazeteciler Birliği'nden Başbakan'a açık mektup

Gazeteciler Birliği'nden Başbakan'a açık mektup

Gazeteciler Birliği, BRTK ile ilgili olarak Başbakan'a açık mektup gönderdi. Mektup şöyle:

Gazeteciler Birliği'nden Başbakan'a açık mektup
A- A A+

Sn. Özkan Yorgancıoğlu,

Başbakan.

Sayın Başbakan, tüm uyarılarımıza rağmen bir önlem alınmaması nedeniyle BRT Kurumu'ndaki yönetim krizi, kaosa dönüşmüş durumdadır...

Ne yazık ki son yaşanan olayla birlikte yasadışı uygulamalar had safhaya çıkmıştır. Sorunların çözülmesini beklerken,kurumun en yüksek karar ve yönetim organı da artık çalışamaz noktaya gelmiştir.

Yönetim Kurulu'nun bazı üyeleri yasaya rağmen Başkanın veya Başkan Vekilinin olmadığı toplantıda, karar alıp, uygulamaya koymaya çalışmaktadır. Bu uygulama BRTK Yasası ve ilgili tüzükle belirlenmiş olan Yönetim Kurulu'nun çalışma esaslarınına aykırıdır.

BRTK Yasasına göre (md.11) Yönetim Kurulu toplantılarına Başkan, yokluğunda ise Başkan Vekili başkanlık yapar. Toplantıların günü, saati ve gündemi Başkan tarafından belirlenir. Yani Yönetim Kurulu Başkanı veya Başkan Vekili olmadan toplantı yapılması, gündem dışı bir konunun gündeme alınması, hele hele de karar üretilmesi hukuk açısından geçerli değildir.

27 Şubat 2015 tarihinde yapılan ve gündemi belli olan toplantıda, Müdür tarafından aniden Koordinatörün görevden alınması talebinin getirilmesi üzerine çıkan tartışmada, toplantı koşullarının ortadan kalkması nedeniyle Başkan toplantıyı kapatmıştır. Buna rağmen toplantı Başkan ve Vekil olmadan devam ettirilmiş ve hatta karar alınmıştır.

Sayın Başbakan, yasaya rağmen yapılan bu toplantı ve neticesinde alınan kararlar hukuka rağmen hile ile yapılan bir işlem olduğundan yok hükmündedir. Yasa dışıdır ve hukuk açısından geçerliliği yoktur.

Ayrıca bugüne kadar BRTK Yönetim Kurulu'nun almış olduğu kararlar öncelikle YK Başkanının onayına ve sonra YK üyelerine daha sonra da ilgili Yöneticilere dağıtılmakta iken, söz konusu yasadışı alınan kararlar Müdür tarafından ilgili Amirlere dağıtılmayarak, gizlenmiştir. Yönetimin açıklık ilkesiyle de bağdaşmayan bu tutum " ben yaparım olur" anlayışıdır ve hukuk dışıdır.

Üstelik alınan kararların uygulanması durumunda da, kurumu maddi ve manevi anlamda zarara sokabilecek bir sonuç ortaya çıkabilir. Bunun adını koymak lazım, bunun adı darbedir ve yönetimin bu aşamadan sonra olağan bir şekilde çalışması bazı üyeler tarafından sabote edilmiştir. Bu yasa tanımaz tutum bizim açımızdan asla kabul edilemez.

Bizce bu aşamada Başbakan olarak siz, Başbakanlığa bağlı bir kurumda yapılan bu yasadışı uygulamaya sessiz kalmamalısınız. Sizden yetkilerinizi kullanarak, derhal Hukuk Dairesi ve Sayıştay'dan denetim talep etmenizi bekliyoruz.

Saygılarımızla,

İzzet Volkan

KT Gazeteciler Birliği Yönetim Kurulu (a.)

Başkan

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER