Sendikalar Ercan ihalesinin iptalini istedi

loading
5 Temmuz, Pazar
£

8.57

7.72

$

6.86

Sendikalar Ercan ihalesinin iptalini istedi

Sendikalar Ercan ihalesinin iptalini istedi

Sendikal Platform bugün Ercan Havalimanı önünde eylem yaptı ve "Ercan Havalimanı ihalesinin iptal edilip, toplumun malının topluma yeniden kazandırılmasını" istedi.

Sendikalar Ercan ihalesinin iptalini istedi
A- A A+

Bu konuda hükümete çağrıda bulunan sendikalar, "Göç Yasası" diye nitelendirdikleri yasayı ve "Özelleştirme Yasasını" alkışlarla protesto etti.

Sendikaların yönetim kurulu düzeyinde gerçekleştirdiği eylemde, KTAMS Başkanı Ahmet Kaptan, KTÖS, KTOEÖS, Kamu-Sen, KTAMS, Dev-İş, Türk-Sen, Çağ-Sen, Basın-Sen, Koop-Sen, Hazine-Sen, Mec-Sen, BES, Güç-Sen, Mağusa Türk Genel İş, Tıp-İş, DAÜ-SEN, DAÜ-BİRSEN ve Kıbrıs Türk Hemşireler ve Ebeler Sendikası'nın (KTHES) imza koyduğu ortak açıklamayı okudu.

Güç-Sen Başkanı Erol Emin Kaptan'dan önce yaptığı konuşmada, Sendikal Platform'un toplumsal olaylara duyarlı olduğunu ve haksızlıklara karşı her zaman karşı duracaklarını belirterek, hükümeti "Göç Yasası", "Asgari Ücret" ve "Ercan İhalesi" konusunda eleştirdi, hükümetten, bu konularda halka verilen sözler konusunda açıklama istedi.

Ahmet Kaptan da, ülkeye, Kıbrıs Türk halkına ve kimliğine sahip çıkma mücadelesi veren sendikaların mücadelesinin bugün başlamadığını, kurumların "özelleştirme" adı altında sermayeye peşkeş çekilmesi ve dayatma paketlere karşı mücadelelerinin başarıya ulaşana kadar süreceğini söyledi.

Kaptan, 2009 yılında iktidar olan UBP'nin uygulamalarının toplumun yaşam seviyesini sefalet düzeyine gerilettiğini, KTHY, DAÜ Koleji, Saray Otel, Telefon Dairesi'nin teker teker sermaye kesimine peşkeş çekildiğini, Ercan Hava Limanı'nın "özelleştirme yasası" adı altında devredildiğini anlattı ve tarihin UBP'yi "teslimiyetçi ve halk düşmanı" olarak yazacağını iddia etti.

Bunlara karşı birlikte mücadele verdikleri CTP ve DP'nin ise devraldıklarını hiç mücadele etmeyip aynen devam ettirdiğini, hatta Kıb-Tek'in özelleştirilmesine yönelik açıklamalar yapıldığını iddia eden Kaptan, bunların kabul edilir olmadığını kaydetti.

"Halk ve çalışanlar hiçbir şeyi unutmaz" diyen Kaptan, hükümete yönelik; "Temmuz 2013 seçimlerine giderken 'UBP ülkeyi mahvetti. Kurumlarımızı batırdı, gençlerimizi göç yollarına düşürdü, biz geleceğiz ve kurumlarımıza, gençliğimize, geleceğimize emekçilerimize sahip çıkacağız, planlarımız ve programlarımız hazırdır' demişlerdi. Soruyoruz ne değişti? Özelleştirme öngören paket iptal mi edildi? Göç Yasası mı kaldırıldı? Yolsuzlukların üzerine mi gidildi? Yeni müşavirler ordusuna son mu verildi? Partizanlık bitirildi mi?" suçlamalarında bulundu.

Hükümeti oluşturan partileri eleştiren Kaptan, "Özelleştirme Yasasının ürünü olan Ercan'ın durumunun da ortada" olduğunu, ihaleyi alan T&T şirketinin "ben bu iktidarla daha uyumlu çalışıyorum" dediğini öne sürdü ve Havalimanları Ücretler Yasası'nın geçmesiyle Ercan'da ortaya çıkan ücretleri şöyle sıraladı:

"Her uçaktan meydana yaklaşma ücreti 25 Euro, Uçakların iniş-kalkışına ton başı 4 Euro. Bir uçağın ortalama 80 ton olduğu düşünüldüğünde toplam 320 Euro, Uçakların aldığı her 1000 litre yakıt için 4 Euro, ortalama her uçak 12 bin litre alır, yani 48 Euro. Konaklama ton başına 1,5 Euro. Uçaklar 80 ton olduğuna göre her uçak için 120 Euro.

Yer hizmetlerinden alınanlar her şirket ve hizmet için değişmektedir.

Bilet kesen her yolcudan 15 Euro alınıyor. Ortalama her uçak 170 yolcu olduğuna göre her uçaktan 2 bin 550 Euro ve günlük olarak ortalama 40 uçak üzerinden hesaplarsak 102 bin Euro.

Uçaklardan geceleri aydınlatma ücreti uçak başına 35 Euro, ortalama 40 uçaktan gecede 1400 Euro."

Kaptan, tüm bu fahiş fiyatların bilet fiyatlarına yansıdığını, yani halkın ödediğini ifade ederek, "Böyle karlı, altın yumurtlayan işletmeyi kim devretmek ister. Ama devretmek istemeyen değil devralacağım deyip hala susanlardır suçlular" dedi.

Yeni terminal ve pist yapımında yaşanacak sıkıntıların en önemlisinin projede ısrar edilmesi olduğunu savunan Kaptan, binlerce ağacın feda edileceğini, pistin yerinde teknik olarak sıkıntılar yaşanacağını öne sürdü, bunların çözüm yerinin Meclis olduğunu iddia etti.

Kaptan, "Ama CTP-DP koalisyonu Meclisten korktuğu için proje değişiklik önergesi yapıp Meclise götürmediği" görüşünü öne sürerek, şunları kaydetti:

"Bizim talebimiz projenin değişimi değil toplumun malı olanın topluma yeniden kazandırılmasıdır. Yani ihale iptal edilmeli ve şirketten alınanlar topladıklarıyla birlikte masaya oturulmalı ve halledilmelidir. Bizler sendikalar olarak üzerimize düşenleri yapmaya hazırız. Yeter ki teslimiyetçi zihniyeti terk etsinler."

Ahmet Kaptan, 2014 yılında giden yolcunun 1 milyon 620 bin 237 olduğunu, bu yolculardan kişi başına 15 Euro alındığı düşünüldüğünde ortaya çıkan rakamın 24 milyon 303 bin Euro yaptığını, Duty Free'den geçişte de 3 buçuk milyon Euro alındığını, ayrıca Ercan telleri içinde yer alan en küçük reklam için yıllık en az 10 bin Euro alındığını işaret ederek, Ercan ihalesinde ödenen 100 milyon Euro ve ödenmeyen KDV parasının bir yılda çıkarıldığını savundu.

Açıklamaya imza koyan örgütler:

"KTÖS, KTOEÖS, KAMU-SEN, KTAMS, DEV-İŞ, TÜRK-SEN, ÇAĞ-SEN, BASIN-SEN, KOOP-SEN, HAZİNE-SEN, MEC-SEN, BES, GÜÇ-SEN, MAĞUSA TÜRK GENEL İŞ, TIP-İŞ, DAÜ-SEN, DAÜ-BİRSEN, KTHES."

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER