Prof. Dr. Özer Sencer: “Eroğlu-Siber 2’inci turda yarışacak”

loading
16 Temmuz, Perşembe
£

8.63

7.82

$

6.86

Prof. Dr. Özer Sencer: "Eroğlu-Siber 2'inci turda yarışacak"

Prof. Dr. Özer Sencer: “Eroğlu-Siber 2’inci turda yarışacak”

Kıbrıs Postası için Cumhurbaşkanlığı seçimine yönelik araştırma yapan Metropoll Stratejik ve Sosyal Araştırmalar Şirketi Genel Müdürü Prof. Dr. Özer Sencer seçimin 2'in tura kalacağına dikkat çekerek yarışın CTP-BG Adayı Sibel Siber ile Bağımsız aday Derviş Eroğlu arasında geçeceğine dikkat çekerek "Seçimin 1'inci turda bitmesi mümkün değil; Öyle anlaşılıyor ki ilk iki sıradaki adaylar 2'inci turda birbirleriyle yarışacaklar" dedi.

Prof. Dr. Özer Sencer: “Eroğlu-Siber 2’inci turda yarışacak”
A- A A+

Kıbrıs Postası - Vatan MEHMET

Kıbrıs Postası için Cumhurbaşkanlığı seçimine yönelik araştırma yapan Metropoll Stratejik ve Sosyal Araştırmalar Şirketi Genel Müdürü Prof. Dr. Özer Sencer seçimin 2'in tura kalacağına dikkat çekerek yarışın CTP-BG Adayı Sibel Siber ile Bağımsız aday Dr. Derviş Eroğlu arasında geçeceğine dikkat çekerek "Seçimin 1'inci turda bitmesi mümkün değil; Öyle anlaşılıyor ki ilk iki sıradaki adaylar 2'inci turda birbirleriyle yarışacaklar" dedi.

Sencer: "Seçimin 1'inci turda bitmesi mümkün değil"

Araştırmayı Kıbrıs Postası için yapan Metropoll Stratejik ve Sosyal Araştırmalar Şirketi Genel Müdürü Prof. Dr. Özer Sencer seçimin 2'in tura kalacağına dikkat çekerek yarışın CTP Adayı Sibel Siber ile Bağımsız aday Dr. Derviş Eroğlu arasında geçeceğine dikkat eçekerek "Seçimin 1'inci turda bitmesi mümkün değil; Öyle anlaşılıyor ki ilk iki sıradaki adaylar 2'inci turda birbirleriyle yarışacaklar… Hayırlı olsun diyoruz" dedi.

Sencer şöyle konuştu; "Son bir yıl içinde biri Türkiye'de olmak üzere iki Cumhurbaşkanlığı araştırması yaptık. Kıbrıs Postası'nın talebi ile böylece 2'incisini Kıbrıs'ta yapmış olduk. Emek verdik ve güzel bir araştırma oldu. Biz 2 Bin 79 kişiyle bu araştırmayı yaptık ki bu da yaklaşık yüzde 2'lik bir hata seviyesine tekabül eder.

Kıbrıs'ta halk henüz yoğun araştırmalara alışmamış… Yani çok fazla araştırma yapılırsa insanlar anketlere daha alışkın olur. Daha rahat cevap verirler… Bir miktar çekimser davrananlarla karşılaştık ama çok iyi bir araştırma çıktı ve sonuçta mevcut adaylar içinde Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu yüzde 40 gibi bir oranla ön sırada... Sibel Siber Hanım O'nu takip etti ve 3'üncü sırada da Bağımsız Aday Akıncı 3'üncü sırada geldi. Seçimin 1'inci turda bitmesi mümkün değil; Öyle anlaşılıyor ki ilk iki sıradaki adaylar 2'inci turda birbirleriyle yarışacaklar… Hayırlı olsun diyoruz. "

"Yoğun ve sert bir seçim ortamı yok"

"Sahada da gördüğüm kadarıyla yoğun ve sert bir seçim ortamı yok. Hatta heyecansız bir seçim ortamı var. Bu doğrusu bizi biraz şaşırttı çünkü Türkiye'de –malum- inanılmaz bir heyecan ve gerilim var. Burada oldukça şaşırdım. Adeta seçim yokmuş gibi… Seçim (oysa) biraz da demokrasilerde heyecan taşıyan, bir şölen gibi olması gereken bir olgudur. Partiler, adaylar arasında dikkate değer bir elektriklenme görmüyorum.."

bana inandırıcı gelmedi"

Yayımlanan diğer anketlerden radikal bir şekilde farklılık gösteren Gezici Araştırma şirketinin tartışılan anketi hakkında düşüncelerini sorduğumuz Metropoll Stratejik ve Sosyal Araştırmalar Şirketi Genel Müdürü Prof. Dr. Özer Sencer şu yanıtı verdi; "Gezici'nin anketini ben de gördüm. Biz alanda kesin ve net ifade edeyim ki Mustafa Beyin 2; Sibel Hanım'ın 3'üncü sırada olduğu bir durum kesinlikle görmedik. Dolayısıyla Gezici şirketinin anketi bana inandırıcı gelmedi…"

"Şirketler kendi adlarına siyasi araştırma yapamazlar"

Sencer sözlerini şöyle sürdürdü; "Öte yandan Murat Gezici basın toplantısında anketi, şirket adına, kendi imkânlarıyla yaptığını söylüyor. Normalde uluslararası ve Türkiye ulusal araştırmacılar derneğinin kurallarına göre araştırma şirketleri kendi adlarına siyasi araştırma yapamazlar. Derneklerin kurallarına göre budur. Eğer yaparsa da bunu açıklayamaz. Müşteriye yapar ve müşteri izin verirse de verilerini açıklayabilir. Künyesi içinde kime yaptığını belirterek açıklayabilir 'ben kendi adıma yaptım' diyerek yapamaz… Arkadaş dost hatırı için yapılıyorsa da açıklayamaz. Açıklıyorsa bir sorun vardır"

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER