Bıçak, Orta ve Doğu Avrupa ülkelerini temsilen konuşma yaptı

loading
8 Temmuz, Çarşamba
£

8.60

7.73

$

6.86

Bıçak, Orta ve Doğu Avrupa ülkelerini temsilen konuşma yaptı

Bıçak, Orta ve Doğu Avrupa ülkelerini temsilen konuşma yaptı

YÖDAK Eski Başkanı ve Suudi Arabistan Ulusal Akademik Akreditasyon ve Değerlendirme Komisyonu (NCAAA) Danışmanı Prof. Dr. Hasan Ali Bıçak, Yüksek Öğretim Uluslararası Kalite Güvence Ajansları Birliği'nin (INQAAHE) Genel Kurul, Konferans ve Bölgesel Kalite Ajansları Networkleri Toplantısı'na, Orta ve Doğu Avrupa Ülkeleri Kalite Güvence Ajansları Birliği'nin (CEENQA) temsilcisi olarak katıldı. Prof. Bıçak YÖDAK'ı CEENQA'ya 2011 yılında gerçekleştirilen seçimlerde başarılı sonuç alarak tam üye yaptırmış, 2012 yılında da yapılan oylamalar sonucunda bireysel olarak CEENQA Yönetim Kurulu'na seçilmişti.

Bıçak, Orta ve Doğu Avrupa ülkelerini temsilen konuşma yaptı
A- A A+

Bu yıl, 30 Mart ve 4 Nisan 2015 tarihleri arasında Chicago'da düzenlenen INQAAHE Genel Kurul, Konferans ve Bölgesel Kalite Ajansları Networkleri Toplantısı'na 65 değişik ülkeden 200'e yakın kalite güvence ajansı ile üniversite temsilcileri katıldı. Yükseköğretimde Çeşitlilik, Yükseköğretimin Uluslararasılaştırılması ve Kalite Güvence Ajanslarının Yükseköğretim Üzerindeki Etkileri konularının tartışıldığı toplantıların ilk köşe konuşmacısı Amerika Yükseköğretim Akreditasyon Kurulu (CHEA) Başkanı Dr. Judith Eaton idi. Dr. Eaton son yıllarda hızla değişen yükseköğretim ile ilgili konuları özetleyerek bunların kalite güvence sistemleri denetimleri üzerindeki etkilerinden bahsetti.

INQAAHE Genel Kurul ve Konferanslarından sonra, geleneksel olarak her iki yılda bir gerçekleştirilen Bölgesel Kalite Güvence Ajansları Networkleri Toplantısı'na, Orta ve Doğu Avrupa Ülkeleri Kalite Güvence Ajansları Birliği'nin (CEENQA) temsilcisi olarak katılan Prof. Dr. Hasan Ali Bıçak, kapanış konuşmasını yapmakla görevliydi. Söz konusu toplantıya, Amerika, Avrupa, Afrika ve Avustralya'dan olmak üzere, 20'ye yakın Bölgesel Network temsilcileri katılmıştır. Prof. Bıçak kısa kapanış konuşmasında, CEENQA'nın faaliyetleri ve katıldığı Avrupa Birliği Projeleri hakkında detaylı bilgi vererek bunların CEENQA web sitesinden ve bültenlerinden kamuya duyurulduğunu söyledi. Prof. Bıçak iki yıl önce Taiwan'da düzenlenen INQAAHE Bölgesel Networkler Toplantısı'nda da CEENQA'yı Yönetim Kurulu Üyesi olarak yine temsil edip benzeri bir konuşma yapmıştı.

YÖDAK Başkanı iken, 2010 yılında tam üyeliğe kabul edilen INQAAHE'nin tüm toplantılarına katılan Prof. Bıçak, bu toplantıda, CHEA Başkanı Dr. Eaton, UNESCO Direktörlerinden David Atchoarena, Doğu Afrika Kalite Güvence Ajansları Birliği Başkanı Dr. Tashmin Khamis yanında Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri, Umman ve Ermenistan gibi ülkelerin Kalite Güvence Ajans Başkanları ile de ayrı ayrı özel görüşmeler gerçekleştirmiştir.

Prof. Bıçak, "Böylesi toplantılara katılmakla, yükseköğretimde kalite güvence çalışmaları hakkında en son gelişmeleri yakından takip etme fırsatı bulduğunu, çalışma komitelerinde yer alarak KKTC'yi en iyi şekilde temsil ettiğini ve bunun da KKTC yükseköğretimine büyük faydası olduğunu" söyleyerek, "bu toplantılarda özellikle Afrika'dan katılan kalite güvence ajansları temsilcileri ile de görüşmelerinin ayrı bir yararı olduğunu" belirtmiştir.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER