HTKS: "60 gün sonra yeniden grev söz konusudur!"

loading
19 Eylül, Cumartesi
£

9.76

8.95

$

7.56

HTKS: "60 gün sonra yeniden grev söz konusudur!"

HTKS: "60 gün sonra yeniden grev söz konusudur!"

Hava Trafik Kontrolörleri Sendikası 3 Nisan'da Ercan Havalimanı iniş ve kalkış trafiklerine hizmet veren "Kule" ve "Yaklaşma" birimlerinde grev yapmıştı. Bakanlar Kurulu ise 60 gün süreyle yasak koyarak grevi sona erdirmişti.

A- A A+

Hava Trafik Kontrolörleri Sendikası Başkanı Cem Kapısız, Kıbrıs Postası'na konuyla ilgili yaptığı açıklamada, grev yasaklandığından bu yana eline halen daha yazılı bir görüşme isteği geçmediğini belirterek, "60 gün dolduğu zaman grev yasağı bittikten sonra yeniden bir grev söz konusudur. Grev bizler için en son çaredir ama bize de başka çare bırakmadılar" diye konuştu.

Kıbrıs Postası - Eniz ORAKCIOĞLU

Hava Trafik Kontrolörleri Sendikası Başkanı Cem Kapısız, geçtiğimiz gün Ercan Devlet Havalimanı'nda yaptıkları grevin ardından, Kıbrıs Postası'na konuyla ilgili açıklamada bulundu. Kapısız, grev yasaklandığından bu yana eline halen daha yazılı bir görüşme isteği geçmediğini belirterek, "60 gün dolduğu zaman grev yasağı bittikten sonra yeniden bir grev söz konusudur. Grev bizler için en son çaredir ama bize de başka çare bırakmadılar" diye konuştu.

"Protokole uyulmadı"

Hava Trafik Kontrolörleri Sendikası greve başlarken şu açıklamayı yapmıştı, "Sendikaların yaptıkları eylemleri beğenmeyen ve her eylemde sendikamızı sorunların çözümü için masaya çağıran Başbakan Özkan Yorgancıoğlu'nun "diyalog masasına gelin" söylemleri aynen beklendiği üzere boş çıkmıştır. Hükümet, sırf grevlerden kurtulmak için gerçekleştirmeyeceği vaatlerin altına imza atarak sadece günü kurtarmayı becerebilmiştir. CTP-BG-DP-UG Hükümetinin Bakanlarının ne kendi imzalarını taktıkları vardır, ne de Hükümetin bu protokolleri uygulama niyeti vardır. İmzalan Protokol 1 Nisan 2015 tarihinden itibaren Hükümet tarafından ihlal edilmiştir. Kendi imzasının arkasında durmayan bir hükümet'e bundan sonra neden niçin güvenelim? "Diyalog Masası" adı altında katıldığımız toplantıların aslında yalandan ibaret olduğu açıkça ortaya çıkmıştır. CTP-BG ve DP-UG Hükümeti ile bundan böyle hiç bir uzlaşı noktamız yoktur. Ercan'da yapılacak olan tüm grev ve eylemlerden imzasına sahip çıkmayan ve yalan yere bizlere protokol imzalatan Hükümet sorumludur."

"Kurum kurulduğundan bu yana mücadelemizi veriyoruz"

Hava Trafik Kontrolörleri Sendikası Başkanı Cem Kapısız, Kıbrıs Postası'na konuyla ilgili yaptığı açıklamada, grev yasaklandığından bu yana eline halen daha yazılı bir görüşme geçmediğini belirterek, "Bizim grev yapma sebebimiz hükümetin bize tutumu ve tavrıdır. Biz taleplerimiz için mücadeleye yeni başlamadık, kurum kurulduğundan beri mücadelemizi aynı konularda vermekteyiz. Aynı sorunlar üzerine, aynı tavırlarla UBP hükümeti zamanında da onlarla yüz yüze geldik. Sürekli bizleri sallamamazlık, sürekli savsaklama tavrı ile karşı karşıyayız. Bıçak kemiğe dayandığı zaman ise bizler hak aramak için eylem ve grev yaptığımızda ardından yasaklamalar, rahatlama dönemi ile karşılaştık. Kısacası hep aynı konularla mücadeleyle 3 sene geçirdik. En sonunda geçtiğimiz sene Aralık ayında şimdiki CTP-DP hükümetinin yasaklama hakları da olmamasından dolayı oturup bizimle bir protokol imzalamak zorunda kaldı. Başbakan o zaman bize hak vererek istek ve taleplerimizin doğru olduğunu belirtti ve çözülmesi gereken sorunlar olduğunu da dile getirerek, hangi sorunun ne zaman çözüleceği ile ilgili bizlerle protokol imzaladı. Ama gün geldi protokol hükümet tarafından imzalanmadı. Hükümet sadece bu konuda değil, genel olarak bu tavrını değiştirmek zorundadır. Sadece şimdiki hükümet değil tüm gelmiş gelecek hükümetler, muhalefette başka, iktidara gelince başka konuşmamalı" dedi.

"Eylemlerimiz devam edecektir""

60 gün dolduğu zaman grev yasağı bittikten sonra yeniden bir grev söz konusudur diyen Kapısız, , "Hiçbir şekilde grev tercihimiz değildir, çünkü yaptığımız 3 bucuk saatlik grevde insanlar mağdur oldu. Her ne kadarda insanları mağdur etmemeye çalışsak da yinede yaptığımız grevler sonucunda istemediğimiz mağduriyetler oluşmaktadır. Grev bizler için en son çaredir ama bize de başka çare bırakmadılar. Gördüğünüz üzere protokoller imzaladık sözlü ve yazılı sözler aldık, yinede bu sözler ve protokol umurlarında olmadı. Bakanlar Kurulunun grev yasaklama hakları bittikten sonra o zaman sendikayla halkı karşı karşıya bırakarak kargaşa yaratacaklar, ama 60 günün sonunda gönül ister ki hükümetler çalışana 60 gün içerisinde geri dönsün, ya da ileri adım atsın ve bizde istek olduğunu görelim ve eylem yapmayalım. Ama biz artık atılan adımlarda kâğıt üzerinde veya sözlü sözler istemiyoruz, çünkü bunları daha öncede yaşadığımız için inandırıcılığını yitirmiştir. Çalışanın ve hak menfaatine adımlar atıldıkça eylem söz konusu olmaz. Ama şu anki durumda kaldıkça eylemlerimiz devam edecektir" şeklinde konuştu.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER