Kıb-Tek: "Atun'un açıklamaları tümüyle yanlıştır"

loading
14 Temmuz, Salı
£

8.60

7.83

$

6.87

Kıb-Tek: "Atun'un açıklamaları tümüyle yanlıştır"

Kıb-Tek: "Atun'un açıklamaları tümüyle yanlıştır"

Kıb-Tek Yönetim Kurulu, Sunat Atun'un yaptığı açıklama üzerine açıklama yapma ihtiyacı duyulduğunu ifade ederek, Atun'un açıklamalarının tümüyle yanlış olduğunu kaydetti. Açıklama şöyle:

Kıb-Tek: "Atun'un açıklamaları tümüyle yanlıştır"
A- A A+

Sn. Sunat Atun'un büyük hissedarı olduğu aile şirketi A&S Atun Ltd'e ait iş yerinin de yer aldığı Mağusa' da İsmet İnönü Bulvarı üzerinde yer alan Atun ailesine ait üç katlı binada,Kurum personeli tarafından geçtiğimiz hafta Salı günü kaçak (yasa dışı) elektrik kullanımı tespit edildiği kamuoyumuzun bilgisindedir.

Ülkemiz bir hukuk devleti olduğuna göre, yürürlükteki yasal mevzuat, bu ülkede yaşayan istisnasız herkesi bağlamaktadır. Bir önceki UBP Hükümeti'nde Kıb-Tek'ten de sorumlu Ekonomi ve Enerji Bakanlığı görevini yürütmüş halen UBP milletvekili ve Genel Sekreteri olan Sn. Sunat Atun da hiç şüphesiz yasaların üzerinde değildir, olamaz!

Zaman zaman Kurumumuz personelinin yapmakta olduğu rutin kontroller sırasında tespit edilen kaçak elektrik kullanımına ilişkin haberler basınımızda yer almaktadır. Caydırıcılık açısından bunun yararlı olduğunu düşünmekteyiz. Bir dönem Kıb-Tek'ten sorumlu bakanlık yapmış halen ülkeyi yönetmeye aday bir siyasal partinin milletvekili ve genel sekreteri konumunda olan Sn. Sunat Atun'un sorumluluğu altındaki iş yerinde kaçak elektrik kullanımının basınımızda haber olarak verilmesini de bu bağlamda değerlendirmekteyiz.

Sn. Sunat Atun, adına kayıtlı sayaçtan kaçak elektrik kullandırtıldığının haber olarak basınımızda yer almasının ardından yaptığı yine basınımızda çıkan ilk açıklamasında; bu olayın kendisine düzenlenmiş komplo ve iftira olduğunu iddia etmiş ve Kurum çalışanlarımıza ağır hakaretlerde bulunmuştu. Geçtiğimiz Pazar günü yaptığı ve dün basınımızda yer alan yazılı açıklamasında da gerçekleri çarpıtarak bir kez daha mazlum rolünü oynayarak Kurumumuzu, çalışanlarımızı ve basınımızı hedef aldığını esefle müşahede etmiş bulunmaktayız.

Sn. Sunat Atun tarafından yapılan son açıklama üzerine Kurum Yönetim Kurulumuz, aşağıdaki bilgileri kamuoyumuz ile paylaşma gereği duymuştur;

  1. Sn. Sunat Atun yazılı açıklamasında, "Binadaki tüm katlar ve dairelere elektrik bağlanması için hazırlanan projelerin tamamı KTMMOB Elektrik Mühendisleri Odası tarafından 29-11-2006 tarihinde 06/2754 vize kayıt numarası ile vizelenmiştir. Binanın tamamı KIB-TEK tarafından 25-12-2006 tarihinde KIB-TEK teknisyeni Halit Özergin tarafından yapılan kontrolle tüm kontrollerden geçmiştir." denmektedir. Söz konusu açıklama tümüyle yanlıştır ve gerçekleri yansıtmamaktadır. Bahse konu vizelenmiş proje, binadaki üçüncü katta yer alan ve halen A&S Atun Ltd'in ofis olarak kullandığı alanı kapsamaktadır. Söz konusu vizelenmiş proje ile 12.2.2007 tarihinde Kurumumuza müracaat edilmiş ve 13.2.2007 tarihinde depozit, trafo ve şebeke katkı payı ile sayaç servis ücreti ödendikten sonra kurumumuz elamanı Halit Özergin tarafından tesisat kontrolü gerçekleştirilmiş ve 19.2.2007 tarihinde üç faz Ticari tarife kapsamında 015027 numaralı sayaç takılarak elektrik akımı verilmiştir.

  1. Binanın zemin katında iki adet dükkân yer almaktadır. Söz konusu dükkânlar için çizilen elektrik projeleri, KTMMOB Elektrik Mühendisleri Odası tarafından 26.5.2005 tarihinde 5/1148 sayılı vize ile onaylanmıştır.Kurumumuza yapılan müracaat sonucu hesaplanan trafo ve şebeke katkı payı ile sayaç servisve depozit ücretlerininödenmesine müteakip Kurumumuz eski personeli Halit Özergin tarafından gerçekleştirilen tesisat kontrolü neticesinde onay alarak her iki dükkâna da 5.7.2005 tarihinde üç faz Ticari Tarife ile 03070 ve 06328 numaralı sayaçlar takılarak elektrik akımı verilmiştir.

  1. Sn. Sunat Atun, üç kattan oluşan binanın orta katında şu anda iki adet daire olarak kullanımda bulunan alanlara elektrik akımı verilmesiyle ilgili Kurumumuz Mağusa Bölge Amirliği'ne sonuncusu kaçak elektrik kullanımının saptanmasından 15 gün önce olmak üzere iki kez müracaat edildiğiniancak bu müracaatına ilişkin Kurum belgelerinin kasıtlı olarak kaybedildiğini iddia etmektedir.Sn. Sunat Atun'un bu iddiası da gerçekleri yansıtmamaktadır. Konuyla ilgili bilgisine başvurulan Mağusa Bölge Amirliği Planlama bölümünde görevli sorumlu mühendis dâhil bölümün tüm personeli, verdikleri yazılı yanıtlarda, bunun gerçek olmadığını söylemektedirler. Yazılı yanıt veren sadece bir personel, Sn. Sunat Atun'un bina elektrik projesini gerçekleştiren mühendisin kendisini aradığını ve orta kattaki daireler için elektrik akımı verilebilmesine yönelik yapmak istediği başvuruda neler gerektiğini sorduğunu belirtmiştir. Devamında, Mağusa Bölge Amiri Sn. Emir Aranır şahsen projeyi yürüten ilgili mühendis olan Sn. Polat Hiçkorkmaz'ı telefonla arayarak onun da bu konudaki bilgisine başvurmuş ve Sn. Polat Hiçkorkmaz da Kurumu telefonla arayarak başvuru için gerekenleri sorduğunu henüz başvuru yapmadığını teyit etmiştir.

  1. Sn. Sunat Atun'un açıklamasında; "Üç kat kendi içinde birleştirilerek 2012 yılına kadar tek kiracı tarafından Mobilya mağazası olarak kullanılmıştır. Daha sonra söz konusu alan yeni kiracıya verilmesiyle birlikte tadilatlar başlamıştır." demiştir. Kendi açıklamasından anlaşıldığı üzere kaçak elektrik kullanımının boyutu geçen hafta Kurum elemanları tarafından ortaya çıkarılandan daha derine inmekte ve daha eskiye dayanmaktadır. Yine ayni açıklamadan bina için alınan inşaat izinlerine de uyulmadığı, zamana ve ihtiyaca göre keyfi bir şekilde binanın köklü değişikliğe uğratıldığı anlaşılmaktadır.

Sn. Sunat Atun yazılı olarak yaptığı açıklamada, Kurumumuza, çalışanlarımıza ve basınımıza hakaretamiz ifadelerle suçlamalarda bulunmayı da ihmal etmemiştir. Söz konusu suçlamaları yeni değildir ve birçok kez tarafımızdan gerekli yanıtlar kamuoyuna açık bir şekilde verilmiştir. Sn. Sunat Atun'un, konuyla hiç ilgisi olmayan saldırgan bir üslupla dile getirdiği suçlamalarının doğruluğu da kendi kontrolünde bulunan sayaçtan kaçak olarak elektrik kullanılmadığına ilişkin yaptığı açıklama kadardır.

Son olarak, Kaçak elektrik kullanımının saptanmasından sonra Mağusa Bölge Amirliğimiz tarafından söz konusu durum ve Kıb-Tek açısından izlenecek prosedür yazılı olarak Sn. Sunat Atun'un büyük hissedarı olduğu A&S Atun Ltd'e bildirilmiştir.

Kamuoyumuza saygı ile duyurulur.

İsmet AKİM

Kıb-Tek Yönetim Kurulu Başkanı

(Kıb-Tek Yönetim Kurulu adına)

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER