Bora: “Kıbrıs Türk halkı mücadelesinden asla geri adım atmayacak”

loading
8 Temmuz, Çarşamba
£

8.61

7.73

$

6.86

Bora: "Kıbrıs Türk halkı mücadelesinden asla geri adım atmayacak"

Bora: “Kıbrıs Türk halkı mücadelesinden asla geri adım atmayacak”

Kıbrıs TMT Mücahitler Derneği Genel Başkanı Yılmaz Bora, Kıbrıs Türk halkının, 53 yıldır haklı olarak sürdürdüğü ve bağımsız devleti ile taçlandırdığı mücadelesinden asla geri adım atmayacağını vurgulayarak, geri bir adımın yok oluş olacağını söyledi.

Bora: “Kıbrıs Türk halkı mücadelesinden asla geri adım atmayacak”
A- A A+

Bora yaptığı yazılı açıklamada, BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide'nin Kıbrıs'a gelişini değerlendirerek, "her zaman olduğu gibi yine yaratılan suni bir ortamdan medet umuluyor. Yakında Birleşik Kıbrıs hayalinin gerçek olmadığı görülecek. Tüm çabalar boşunadır. Çünkü Rum ile Yunan'ın zihniyetinde en küçük bir değişiklik yoktur ve beklenmemelidir" dedi.

Çeşitli cephe ve kaynaklardan öne sürülen olumlu havayı "kasıtlı" diye nitelendirilen Bora, bu olumlu havayı kendilerinin göremediğini söyledi.

"Güney'deki iki okulun kaptanlığına iki Türk gencinin seçilmesi olayı, bu işi kökünden bitireceğe benziyor.Keşke olabilse" diyen Bora, yaşanmakta olan gerçeklere dikkat çekti.

Bora şöyle devam etti:

"Kıbrıs'ta Yunan Alayı kışlasını ziyaret eden Yunanistan Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopulos'un Kıbrıs'ı Yunan işgalinden ve Kıbrıs Türk halkını soykırımdan ve de Rumları bir iç kavgadan kurtaran Türkiye'nin Uluslararası antlaşmalardan doğan müdahale hakkını kullanarak Kıbrıs'ı bir Yunan işgalinden kurtaran Türk Silahlı Kuvvetleri'ni işgal kuvvetleri ve Barış Harekâtı'nı müteakiben Ada'ya geri dönen soydaşlarımızın varlığını ise kolonizasyon olarak nitelemesi, Ege'deki 12 Ada'yı Lozan Antlaşması'na aykırı silahlandıran, Girit ve Rodos Ada'larını entrikalarla işgal edip oradaki Türk varlığını ortadan kaldıranlar, Kardak Krizini yaratıp ondan medet umanlar ancak bundan ders almayarak Ege'de mevcut 16 küçük adayı işgale teşebbüs edenler, PKK'ya destek veren ve örgütün elebaşısına Kıbrıs Rum Pasaportu verenler, AB Yeşil Hat Ticaret Tüzüğü'ne karşı çıkanlar, hellim konusunda bizleri dışlamaya çalışanlarla, karşılıklı güven ve saygıya dayalı bir dostluktan ve sonuçta Birleşik bir Kıbrıs'tan söz etmek olası mı?"

Bora, Türkiye'nin Barbaros gemisini geri çekmesiyle Rum Yönetimi Lideri Nikos Anastasiadis'in masaya dönmesi için yeni koşullar sıralamaya devam etmesini ve "Rumların Ermenilerin 1915 ile ilgili iddialarını" desteklemesini eleştirdi.

Bora açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Ada'ya 'ENOSİS' için Grivas'ı gönderenlerin yeniden bir Grivas sürecini gündeme getiren silah zoru ve terör ile gasp ettikleri Kıbrıs Cumhuriyeti'nin gayri meşru yönetimi olarak hiç çekinmeden hala Kıbrıs Cumhuriyeti'nin varlığından bahseden, Vakıf malı Maraş'ı istemekten çekinmeyen, bunlar da yetmezmiş gibi Türkiye'nin onların gayri meşru yönetimlerini tanımasını isteyecek kadar ileri gidebilen, yani kısacası bizi eşit bir halk olarak görmeyip, hala daha ENOSİS rüyasında ısrar edenler ile Birleşik bir Kıbrıs'ı yaratmak olsa mı?"

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER