Eroğlu: "Ortak metni, Talat Bey bile yapamadı"

loading
14 Temmuz, Salı
£

8.60

7.83

$

6.87

Eroğlu: "Ortak metni, Talat Bey bile yapamadı"

Eroğlu: "Ortak metni, Talat Bey bile yapamadı"

Cumhurbaşkanı ve bağımsız cumhurbaşkanı adayı Dr. Derviş Eroğlu, " görev süresi içinde Kıbrıs Türk Halkı'nın haklarının korunması ve bir antlaşma yönünde önemli gelişmeler kaydedildiğini, bunları bir sonuca bağlamak için halktan yeniden destek istedğini" söyledi.

Eroğlu: "Ortak metni, Talat Bey bile yapamadı"
A- A A+

Eroğlu, "11 Şubat Ortak Açıklama Metni'nin önemli bir yol haritası olduğunu" belirtti.

Eroğlu dün sırasıyla Ergenekon, Pınarlı, Kurudere ve Mormenekşe'yi ziyaret etti. Derviş Eroğu ayrıca Haspolat'ta düzenlenen Kutlu Doğum Haftası Etkinlikleri'ne katıldı.

Cumhurbaşkanı Eroğlu'na ziyaretleri sırasında Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı, DPUG Genel Sekreteri ve Lefkoşa Milletvekili Hasan Taçoy, UBP Genel Sekreteri ve Gazimağusa Milletvekili Sunat Atun, UBP Gazimağusa Milletvekilleri Dursun Oğuz, Dr. Ahmet Kaşif, Erdal Özcenk, DPUG Gazimağusa Milletvekili Fikri Ataoğlu, Gazimağusa Belediye Başkanı İsmail Arter, UBP Gazimağusa İlçe Başkanı Resmiye Canaltay eşlik etti.

Eski bakanlardan ve UBP eski genel sekreterlerinden Ertuğrul Hasipoğlu da Eroğlu'nun Mormenekşe ziyaretinde hazır bulundu.

"EİDE, SÖYLEDİKLERİMİ TEYİT ETTİ"

Tekrar aday olmasına neden olan unsurlardan birinin, Rum liderin masadan kaçması olduğuna dikkat çeken Derviş Eroğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

"Geçtiğimiz Ekim ayında pazarlıklara başlayacaktık ama masaya gelmedi. Ama şimdi gelecek. Ben hep ne dedim? kalktığı gibi gelecek. Önkoşulsuz olarak masaya gelecek. Geldiğimiz aşamada, Mayıs'ta müzakereler tekrar başlayacak. 1-2 yıl içerisinde bu müzakereleri tamamlayıp, Kıbrıs sorununu sorun olmaktan çıkaracağız dedim ve geçenlerde BM Genel Sekreteri'nin Özel Temsilcisi Eide geldi. Bizimle ve Rumlarla görüştü. Daha sonra basın toplantısı düzenleyerek, 2015 yılının referandum için hedef olduğunu söyledi. Ben 1-2 yıl dedim, kendisi bu yılın sonunu hedef gösterdi. Demek ki neymiş? İnsan bazı şeyleri bilecek. Eğer sen Kıbrıs sorununu bilmezsen, bir tahmin yapamazsın. Ben 1963'ten beridir bu olayların içindeyim. Tabii ki benim aday olmamdaki diğer faktör de UBP ve DPUG'nin desteğini bana açık şekilde ortaya koymalarıdır. Hem yarım kalmış müzakereleri kısa bir süre içerisinde tamamlayacağıma inandığım için hem de iki partinin desteğini aldığım için ben bu adaylığı kabul ettim. Ve pek tabii ki, herhangi bir partiye üye olmayan ama Türkiye'yi anavatan olarak kabul eden, Türkiye'nin etkin ve fiili garantisi olmazsa olmazımıdır diyen, vatandaşlarımız arasında ayırım yapılmasını istemeyen, dönüşümlü başkanlığı isteyen herkesten oy istiyorum."

"BEN TELAFİ ETTİM"

Kendisini hedef almayı seven bir adayın, "Eroğlu'nun cumhurbaşkanlığındaki 5 yıl kayıptır" şeklindeki sözlerini anımsatan Derviş Eroğlu, söz konusu adayın eski Cumhurbaşkanı Talat'a da saldırdığını belirtti.

"Çünkü Talat Bey de 5 yıl bu görevi yaptı ama herhangi bir anlaşmaya imza koymadı. Demek ki Talat Bey ile kaybedilmiş 5 yılı telafi etmek için aday oldum ve telafi ettim" diye konuşan Eroğlu, bu çerçevede de ortak açıklama metni imzaladığını söyledi.

"ORTAK METNİ TALAT BEY BİLE YAPAMADI"

11 Şubat Ortak Açıklama Metni'nin bir yol haritası içerdiğini ifade eden Eroğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bunu ne Talat bey yaptı ne de bir başkası. Bunu ben yaptım. Bu 5 yıl içerisinde sadece, çözüme giden yolu ortaya koyan bir belge olması bakımından fevkalade önemlidir. Talat Bey eğer 5 yıl içerisinde anlaşma yapmadıysa, hangi yüzle benim anlaşma istemediğimi söylüyor? Anastasiadis masadan kaçtı ve CTP ne dedi? Eroğlu anlaşma istemez. Adayları ne dedi? Eroğlu isteseydi Anastasiadis masadan kaçmazdı. Yakasından tutup masaya oturtacak değildim ki. Adam bana sormadan kaçtı. Gelmişi geçmişi bilmezseniz, müzakere masasında sizinle oynar. Çünkü diplomaside bir kelime farklı sonuçlar doğurabilir. Etrafında olan biteni de bileceksin. Bir de kendi geçmişini bileceksin. Eğer sen geçmişini bilmezsen, masada hata yaparsın.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER