AB’nin göçmen krizine yönelik önlem paketi

loading
5 Temmuz, Pazar
£

8.57

7.72

$

6.86

AB'nin göçmen krizine yönelik önlem paketi

AB’nin göçmen krizine yönelik önlem paketi

AB, Akdeniz'de göçmen teknesi krizine yönelik bir tedbir paketi açıkladı. Bir teknenin hafta sonunda Libya açıklarında alabora olması nedeniyle yüzlerce göçmenin boğulması ardından kriz daha da kötüleşti.

AB’nin göçmen krizine yönelik önlem paketi
A- A A+

AB, Akdeniz'de göçmen teknesi krizine yönelik bir tedbir paketi açıkladı.

Bu çerçevede AB'nin Triton Devriye Hizmeti güçlendiriliyor.

İnsan kaçakçılarının teknelerini imha etmek için de askeri yetki isteniyor.

Perşembe günü AB liderleri konuya ilişkin bir acil zirve yapacak.

Kriz ağırlaşıyor

Bir teknenin hafta sonunda Libya açıklarında alabora olması nedeniyle yüzlerce göçmenin boğulması ardından kriz daha da kötüleşti.

AB dış politika sorumlusu Federica Mogherini, Avrupa'nın Akdeniz'de göçmen krizi konusunda "siyasi ve ahlaki bir görevle" karşı karşıya olduğunu söyledi ve şunları ekledi:

"Akdeniz bizim denizimiz, Avrupalılar olarak hep birlikte hareket etmeliyiz… Avrupa Birliği insan haklarının, insan onurunun ve insan hayatının korunması ilkesi üzerinde inşa edilmiştir. Bu konuda tutarlı olmalıyız."

Almanya Başbakanı Angela Merkel de, dünkü felaketten dehşete düştüğünü belirterek Avrupa'nın soruna çözüm bulmasını istedi.

Bazı Güney Avrupa ülkeleri, geçen yılki arama-kurtarma çalışmalarını azaltma kararından sonra, şimdi AB'nin itibarının tehlikede olduğunu söylüyorlar.

BM de Kuzey Afrika'dan İtalya ve Malta'ya uzanan yolun dünyanın en ölümcül güzergahı haline geldiğini söylüyor.

Önlemler paketi

Yeni önlemler uyarınca, AB'nin Triton Akdeniz kurtarma hizmetini yürüten Frontex'in mali kaynakları artırılacak.

AB Triton'un kapsamı nedeniyle eleştirildi.

Triton geçen yıl sonunda daha büyük kapsamı olan İtalyan Mare Nostrum operasyonunun yerini aldı.

İnsan kaçakçılarının teknelerini imhaya yönelik sivil ve askeri operasyonlar için de Avrupa Konseyi tarafından imzalanan görev izni gerekiyor.

Önlem paketinin diğer öğeleri de şunlar:

Sığınma başvurularının ortak işleme tabi tutulması

Tüm göçmenlerin parmak izi kaydının tutulması

Göçmen iskanına yönelik bir AB pilot projesi

Dönüş seyahat paketleri teklifi

Anahtar ülkelerde göç irtibat görevlileri bulundurmak

İmdat çağrısı

Günün erken saatlerinde Uluslararası Göç Örgütü, Akdeniz'de en az iki tekneden daha imdat çağrısı alındığını açıkladı.

İtalya Başbakanı Matteo Renzi, Malta ile birlikte iki geminin kurtarılması için çaba harcadıklarını söyledi.

Renzi, gemilerden birinin Libya açıklarında 100-150 kişi taşıyan küçük bir tekne olduğunu; diğer gemideyse 300 göçmen bulunduğunu söyledi.

Renzi, Malta Başbakanı Joseph Muscat ile Roma'da düzenlediği basın toplantısında insan kaçakçılarının, işin başında durdurulmasına öncelik verildiğini vurguladı, bununla birlikte Libya'ya askeri müdahalenin gündemde olmadığını söyledi.

Malta Başbakanı da, 700 göçmenden sadece 28'inin kurtarılabildiği dünkü olayın işi değiştirdiğini ve Avrupa birlikte hareket etmezse tarih tarafından çok kötü yargılanacağını belirtti.

Uluslarası Göç Örgütü'nün açıklamasına göre, telefonla arayan bir şahıs, 20 kişinin hayatını kaybettiğini ve uluslararası sularda yardıma ihtiyacı olan üç gemi bulunduğunu bildirdi.

Önceki saatlerde de Rodos adası açıklarında onlarca göçmen taşıyan bir teknenin karaya oturduğu, 3 kişinin öldüğü ve 80 kişinin kurtarıldığı haber verilmişti.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER