Hakkı Atun’dan Eroğlu çağrısı

loading
16 Temmuz, Perşembe
£

8.61

7.83

$

6.86

Hakkı Atun'dan Eroğlu çağrısı

Hakkı Atun’dan Eroğlu çağrısı

"Denktaş Okulundan" geldiğini ve kendisine yıllarca vekâlet etmiş olduğunu hatırlatan eski Başbakan ve Meclis Başkanlarından Hakkı Atun, Eroğlu'nu bilhassa iç konularda eleştirmiş, karşısında kurduğu partinin Genel Başkanı olarak iktidarı Eroğlu'ndan devralmış biri olduğunu ancak Cumhurbaşkanlığı seçiminde gelinen 2'nci turda aslolanın "dava" olduğunu kaydederek Eroğlu etrafında kenetlenme çağrısı yaptı.

Hakkı Atun’dan Eroğlu çağrısı
A- A A+

Atun, Bağımsız aday Mustafa Akıncı'nın egemenlik, garantiler konusunda da görüşlerinin muallak olduğunu ifade ederek "açıklık getirmeli" dedi.

Kıbrıs Postası - Vatan MEHMET

"Denktaş Okulundan" geldiğini ve kendisine yıllarca vekâlet etmiş olduğunu hatırlatan eski Başbakan ve Meclis Başkanlarından Hakkı Atun, Eroğlu'nu bilhassa iç konularda eleştirmiş, Eroğlu karşısında kurduğu partinin Genel Başkanı olarak iktidarı Eroğlu'ndan devralmış biri olduğunu ancak Cumhurbaşkanlığı seçiminde gelinen ikinci turda aslolanın dava olduğunu kaydederek Eroğlu etrafında kenetlenme çağrısı yaptı.

Atun, Kıbrıs Postası'nın Cumhurbaşkanlığı 2. Turu seçimindeki görüşlerini anlattı.

"Kafadan Maraş'ı açabileceğini söylüyor…"

akkı Hakkı Atun şöyle dedi; "3'lü 4'lü adaydan şimdi ikinci turda iki aday var. İki aday arasında Kıbrıs sorununa yaklaşım itibariyle farklılıklar görüyorum. Sayın Mustafa Akıncı'yı mümkün mertebe tarafsız kalarak bazı endişelerim var biçiminde ikaz etmiş, eleştirmiştim.

Kendisini fazla iyimser, fazla barış yanlısı bir yaklaşım ve politika içinde diye görüyorum. İnşallah yanılıyorum çünkü Rum tarafının bu konuda bize bir barış eli uzattığını benim görmediğim kadar o görmüyor diye düşünüyorum… Rumların bu son derece katı tutumunu nasıl aşacağını bize bu saate kadar anlatmış değil… Kafadan Maraş'ı açabileceğini söylüyor. Maraş tamamen uluslararası statüye girmiş, Türkiye de bu konuda fazlasıyla belasını çeken taraf olarak Maraş konusunda beğenilse de beğenilmese de söz sahibidir…"

"Eroğlu'nu eleştirmiş biri olmama rağmen…"

İki adayın yarışacağı Cumhurbaşkanlığı seçiminin 2. turu hakkında görüşlerini Kıbrıs Postası'na anlatan Hakkı Atun, sözlerine şöyle devam etti; "Şimdi gelinen aşamada Sayın Eroğlu'nu da bilhassa iç yönetim konularında eleştirmiş biriyim. Bilindiği gibi O'na muhalif bir partinin yani DP'nin kurucusuyum ve iktidarı O'ndan devralmış bir parti başkanıydım. Ancak şu an gelinen mesele, yani dava hakkında güvenebileceğimiz kişi ve görüşmelerin kimin tarafından yönetileceğini bilmek bakımından önemlidir. Davaya sahip çıkacak mıyız çıkmayacak mıyız? Rumlara taviz verecek miyiz vermeyecek miyiz? Bu konuda elbette bunca zaman deneyim kazanmış olan Eroğlu ve Ergun Olgun gibi (öncesinde Kudret Özersay ve öncesinde Osman Ertuğ) bir ismin de olduğu ekibidir. Halkımızı bu yönden uyarma ihtiyacı hissettim."

"Barış gelecek diye 50-60 bin insanımızı yine göçmen durumuna düşüreceksek"

"Konunun önemi kişilerden daha çok davanın ne koşullarda yürütüleceğine bakmak gerekir. Merkez sağda olan bir düşüncenin mensubu olarak inanın Sayın Akıncı'dan daha çok Kıbrıs'ta barışı isteyen biriyim. Kim istemez ki barışı? Ama bu barışın nasıl olacağını iyi hesaplamak lazım. Ben 100 bin kişiyi iskân etmiş bir kişiyim… Bugün bunların hiçbirine halel gelmemesi lazım… Barış gelecek diye 50-60 Bin insanımızı yine göçmen durumuna düşürecekse bunu vicdan kabul etmez. Bir tek kişiyi bile bugün evinden çıkaracak olsanız size isyan eder. Dolayısıyla gerçekleri görerek, bugünkü duruma halel gelmeden bir barış istiyoruz. Elbette karşılıklı alış verişler olacaktır ama devlet esasımızdan egemenliğimizden vaz geçemeyiz. Kıbrıs'ı birleştirelim evet ama herkes kendi idaresinden sorumlu olmalıdır. Rum'un herhangi bir baskısına ya da benim kaderimle ilgili söz söylemesine hak verilmemelidir."

"Aynı koşulları Rum tarafından da çözüm meselesi içinde talep edecek miyiz?"

"Sayın Akıncı Türkiye'den rahatsızlık duyuyor. Türkiye ile diyor, eşit düzeyde hareket edeceğiz. Güzel… Ben kendisine katıldığımız bir TV programında da sormuştum: Peki, aynı koşulları Rum tarafından da çözüm meselesi içinde talep edecek miyiz?

Yani Rumlar bizim ekonomimize, siyasi geleceğimize müdahale etse karşı çıkacak mıyız… Müdahale noktasında Türkiye'den rahatsız olan aynı şekilde Rum tarafı müdahalesinden rahatsız olacak mı?

Bu konuları ümit ederim ki 3-4 gün içerisinde açıklık getirir ve halk da aydınlaşmış olur."

2006'da Oxford'da katıldığı toplantıda…

"Biz Sayın Talat'ın da Denktaş-laştığını gördük, yani sizce Mustafa Akıncı 'egemenlik' karşıtı mı?" şeklindeki soruya karşılık ise Hakkı Atun şu yanıtı verdi; "Sayın Akıncı, ne egemenlik karşıtı olduğu ne de egemenlik karşıtı olmadığını bildiğim kadarıyla söylemedi.

Bu konuda her şey, bu saate kadar havadadır ama 2006'da Oxford'da yalnız kendisinin katıldığı toplantıda 1960 Anayasası'na göre kurulan 7-3 biçiminde hükümeti kuralım' şeklinde öneriyor ve ondan sonra oturup anlaşalım, diyor.

Ayrıca Garantiler konusunda ne düşünüyor Sayın Akıncı? Garanti olmazsa olmazımızdır. Sayın Akıncı'dan bu konularda bir açıklama bekliyoruz. Nasıl bir anlaşmaya varacakmış, bunun ayrıntılarını bilmemiz lazım. Öte yandan Türkiye'den düzenli olarak şikâyetçi olması bizi rahatsız ediyor. En iyi bir anlaşmada bile Türkiye'nin himmetini korumasına muhtacız diye düşünüyorum… "

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER