Akansoy: "Taban da partinin kararını doğru buluyor"

loading
5 Temmuz, Pazar
£

8.57

7.72

$

6.86

Akansoy: "Taban da partinin kararını doğru buluyor"

Akansoy: "Taban da partinin kararını doğru buluyor"

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Milletvekili Asım Akansoy, Annan Planı'nın 11. Yıl dönümü hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Akansoy: "Taban da partinin kararını doğru buluyor"
A- A A+

Aradan geçen 11 yıllık dönemde iki dönemlik bir kaybın olduğunu savunan Akansoy bunlardan birinin Papadopulos dönemi diğerinin ise Eroğlu dönemi olduğunu ifade etti. Erçin Şahmaran'ın sunduğu Gündeme Bakış programının konuğu olan Akansoy, CTP olarak Bağımsız Aday Mustafa Akıncı'yı destekleme kararı aldıklarını aktardı ve Pazar günü sandıktan Akıncı'nın çıkmasını diledi.

"BİZ 2004'TE DÜNYAYA ÖNEMLİ BİR KAPI AÇTIK"

24 Nisan 2004 yılında yapılan Annan Planı'nın 11. Yıl dönümü olduğuna değinen Akansoy, "Biz 2004'te dünyaya önemli bir kapı açtık. Dünyaya bağlanamadık ama o bağlanma sürecinin kapısını açtık. Dünya, Kıbrıslı Türk toplumu diye modern, çağdaş, barış yanlısı, çözüm isteyen bir toplum olduğunu algıladı. Gerek Sayın Talat'ın müzakere sürecindeki barış çabaları gerekse Kıbrıs Türk toplumunun çözüme evet demiş olduğu getirilerdir" dedi.

"11 YILLIK SÜREDE İKİ TANE KAYIP DÖNEMİMİZ VAR"

Annan Planı'ndan sonra aradan geçen süreçte 11 yıllık bir kaybın olduğunu aktaran Akansoy, 5 yılını ise Eroğlu döneminde kaybettiklerini şu sözlerle ifade etti; "Aradan geçen 11 yıllık sürede ne yazık ki iki tane kayıp dönemimiz var. Bir tanesi üç buçuk yıllık Papadopulos dönemi diğeri 5 yıllık Eroğlu dönemi. Eroğlu döneminde bizce yapıcı bir ilerleme sağlanamadı. Sayın Derviş Eroğlu diyor ki; 'ben tarama sürecini tamamladım, tam al- ver sürecine başlayacaktım, o zaman Anastasiadis masadan kaçtı' sizin tarama sürecine ihtiyacınız mı vardı? Zaten, dünyaya Sayın Talat'ın bıraktığı yerden devam edeceğiz sözü vermişsiniz."

"TAŞ TAŞ ÜSTÜNE KONAN VERİMLİ DÖNEM TALAT DÖNEMİDİR"

'Unutmayalım, barış bir inşa sürecidir' diyen Akansoy, bu sürecin Talat döneminde başladığını ise şu sözlerle ifade etti; " Bu ada üzerindeki Kıbrıslı Türkler ve Rumların eşitliğini gözeten bir denge üzerinden yükselecek bir barış tesisinden söz ediyoruz. Talat döneminde yargı sisteminde, AB'de, ekonomide tam mutabakata varılmış demek ki binanın yapısı, temeli oluşmuş. Eroğlu, 'Ben Talat'ın bıraktığı yerden devam edeceğim' dedi. Yeniden zemin yoklaması yapmayacaksın. Her şey burada hazır. Bir tek verimli geçen ve taş taş üstüne konan verimli dönem Talat dönemidir."

"CTP, AKINCI'YI AKTİF OLARAK DESTEKLEME KARARI ALDI"

CTP'nin parti olarak aktif bir şekilde Akıncı'yı destekleme kararı aldığını aktaran Akansoy, Bağımsız Cumhurbaşkanı Adayı Mustafa Akıncı'yı destekleme kararının çok zor alınmadığını ifade etti. Akansoy, Akıncı ile parti olarak Kıbrıs Sorununun çözümünde ortak noktaları olduğuna da değindi. Akansoy, sözlerini şöyle sürdürdü; "CTP kurulduğu günden itibaren federal bir Kıbrıs'ın bu ülkenin olmazsa olmazı olduğunun altını çizen bir partidir. Kıbrıs Türk toplumunun dünyaya entegrasyonunu sağlayacak bir modele kavuşması bizim için bir pazarlık konusu değil, bir ilkesel duruştur. Siyasi tarihimizde Sayın Derviş Eroğlu'nun duruşunu her zaman eleştirilmişizdir. İkinci tura kalamadık ama ikinci tura kalan adaylar arasında da Sayın Derviş Eroğlu'nu tercih edecek bir tavrımızın olması mümkün değildi.

Federal çözümü savunan, ülkede demokrasinin daha da gelişmesini, özgürlüklerini ilerletilmesini ülkede sivilleştirilmenin sağlanmasını savunan bir adayın olması bizim açımızdan rahatlatıcı bir unsurdur. O yüzden CTP parti meclisi sağduyu ve olgunlukla olayı değerlendirdi ve Sayın Akıncı'yı aktif olarak destekleme kararı aldı. Tabandan aldığım izlenimde partinin kararına bir saygı vardır ve doğru bulunmaktadır"

Star Kıbrıs - Ceren ERCİH

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER