Sivil Savunma Afet ve Acil Durumlar Milli Hazırlık Tatbikatı- 2015 yapıldı

loading
15 Temmuz, Çarşamba
£

8.63

7.83

$

6.87

Sivil Savunma Afet ve Acil Durumlar Milli Hazırlık Tatbikatı- 2015 yapıldı

Sivil Savunma Afet ve Acil Durumlar Milli Hazırlık Tatbikatı- 2015 yapıldı

"KKTC Sivil Savunma Afet ve Acil Durumlar Milli Hazırlık Tatbikatı - 2015" başladı. Tatbikatta, 6.8 şiddetinde deprem senaryosu uygulanıyor.

Sivil Savunma Afet ve Acil Durumlar Milli Hazırlık Tatbikatı- 2015 yapıldı
A- A A+

Senaryo uyarınca, Bakanlar Kurulu kararıyla yurtiçi ve yurtdışında meydana gelen afet ve acil durumlarda ulusal ve yerel düzeyde müdahalenin ve buna ilişkin hazırlık faaliyetlerinin etkin şekilde sağlanması amacıyla kurulması onaylanan Kriz Yönetim Komitesi, deprem sireninin çalması ve anonsların yapılmasıyla saat 10.10 sıralarında Başbakanlık'ta toplandı.

Başbakanlık Müsteşarı Ömer Aydın Köseoğlu başkanlığında toplanan komitede, Sivil Savunma Teşkilatı Başkanı Fatih Yarımbaş'ın yanı sıra İçişleri, Sağlık, Çevre ve Doğal Kaynaklar bakanlıklarının temsilcileri, Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı (GKK) temsilcisi, Polis Genel Müdürlüğü temsilcisi ve Orman Dairesi temsilcisi yer aldı.

KÖSEOĞLU: "DEPREMİN MERKEZİ LEFKOŞA, TAŞKINKÖY"

Burada basına bir açıklama yapan Müsteşar Köseoğlu, senaryo gereği Meteoroloji Dairesi'nden gelen bilgiye göre ülkede 6.8 şiddetinde bir deprem meydana geldiğini ve depremin merkezinin Lefkoşa Taşkınköy olduğu söyledi.

Bu kapsamda Kriz Komitesi'ni toplantıya çağırdıklarını ve bir değerlendirme yapacaklarını ifade eden Köseoğlu, "Bu değerlendirme sonucunda ilk etapta Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı'ndan helikopterle keşif yapmasını ve Kriz Komitesi'ne bilgi vermesini talep edeceğiz" dedi.

Aldıkları bilgiler doğrultusunda bölgedeki kaymakamların başkanlığında birer Kriz Komitesi oluşturulacağını da dile getiren Ömer Aydın Köseoğlu, Sivil Savunma Teşkilatı Başkanlığı'nın hemen faaliyete geçeceğini belirtti.

Depremin olduğu merkezde hasar olan bölgelerin tespit edileceğini de kaydeden Köseoğlu, "Oralarda birer mobil kriz yönetimi oluşturulacak. Hastanelerimizi, Orman Dairemizi, itfaiyeyi, Karayolları Dairesi'ni ve ilgili kurumları hemen faaliyete geçireceğiz. Bize gelen bilgiler doğrultusunda bu birimleri oralara yönlendireceğiz" dedi.

"BİRLİKTE GÜÇLÜYÜZ"

Başbakanlık, Sivil Savunma Teşkilatı Başkanlığı, kamu, özel kurum ve kuruluşlarda görevli personelle yerel üniversitelerin arama kurtarma kulüplerine üye öğrencilerinin katılımıyla yapılan ve 2 gün sürecek tatbikat "Birlikte Güçlüyüz" sloganıyla gerçekleştiriliyor.

Tatbikat Lefkoşa, Gazimağusa, Girne, Güzelyurt ve İskele olmak üzere beş bölgede eş zamanlı icra ediliyor.

Tatbikat gereği Lefkoşa Atatürk Spor Kompleksi'nde Mobil Kriz Koordinasyon Merkezi ve mobil unsurlar da kuruldu.

Tatbikat, afet ve acil durumlara karşı kamusal duyarlılık oluşturarak, bakanlık, kurum ve kuruluşlar arasında işbirliğini ve yardımlaşmayı artırmak, her koşulda halkın yanında olunduğunu vurgulamayı amaçlıyor.

"KKTC Sivil Savunma Afet ve Acil Durumlar Milli Hazırlık Tatbikatı- 2015" senaryosu uyarınca ülkede meydana gelen 6.8 şiddetindeki deprem kapsamında kurulan Başbakanlık Mobil Kriz Yönetim Merkezi faaliyetlerini sürdürüyor.

Bu kapsamda Lefkoşa'daki Atatürk Spor Kompleksi'nde kurulan Başbakanlık Mobil Kriz Yönetim Merkezi, deprem sonrası meydana gelen senaryolarla ilgili KKTC'deki 5 ilçede bölge mobil kriz yönetim merkezlerini faaliyete geçirdi.

Öte yandan Başbakanlık Müsteşarı ve Başbakanlık Mobil Kriz Yönetimi Başkanı Ömer Aydın Köseoğlu, Atatürk Spor Kompleksi'ndeki mobil ünitelerde incelemelerde bulundu. Köseoğlu'na Türk Ajansı Kıbrıs (TAK) Müdürü Doç. Dr. Neriman Saygılı da eşlik etti.

Sivil Savunma Afet ve Acil Durumlar Milli Hazırlık Tatbikatı- 2015'te, merkez üssü Lefkoşa-Taşkınköy olan Richter ölçeğine göre 6.8 büyüklüğünde 40 saniye süren deprem senaryosu uygulanıyor. Senaryoya göre, deprem, tüm ilçelerde hissedildi ve ülke genelinde paniğe neden oldu.

Deprem durumunda uygulanacak kurtarma ve yardım çalışmaları senaryosunun uygulandığı Sivil Savunma Afet ve Acil Durumlar Milli Hazırlık Tatbikatı- 2015 devam ediyor.

Merkez üssü Lefkoşa olan 6.8 büyüklüğündeki deprem senaryosu gereği Lefkoşa Bölge Mobil Kriz Yönetim Merkezi, Başbakanlık Mobil Kriz Yönetim Merkezi'nden ekip talep etti.

Senaryoya göre, Metropol Süpermarket arkasında, Dr. Fazıl Küçük Parkı'nın batısında sabah meydana gelen ana depremde ağır hasar gören bina yıkıldı.

Binadan eşyalarını almaya çalışan bazı kişiler enkaz altında kaldı. Bir araç sürücüsüyle beraber fay hattına düştü. Ekipler hem bu olaylara, hem de bölgedeki araç, ev, tüp gaz yangınlarına müdahale etti.

Bölge halkının yanı sıra buradaki tatbikatı Lefkoşa Kaymakamı Alkan Değirmencioğlu, Lefkoşa Polis Müdürü Barbaros Savaşçı, Başbakanlık Müsteşarı ve Başbakanlık Mobil Kriz Yönetim Merkezi Başkanı Ömer Aydın Köseoğlu, Sivil Savunma Teşkilatı Başkanı Fatih Yarımbaş ve bazı diğer yetkililer izledi.

TATBİKATI ULUSLARARASI ÜNİVERSİTELER ARAMA KURTARMA KONSEYİ ÜYELERİ DE İZLEDİ

Bu arada KKTC Uluslararası Üniversiteler Arama Kurtarma Konseyi Başkanı, Girne Amerikan Üniversitesi (GAÜ) Acil Yardım ve Afet Yönetimi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Günhan Erdem ve konseyin üyeleri de tatbikatı izledi.

TAK'a kısa bir açıklama yapan Konsey Başkanı Erdem, Kıbrıs'ın dışında, 12 ülkeden 17 üniversite ve bir de ulusal kurum temsilcisi olmak üzere 30 akademisyenin ülke genelinde bugün ve yarın yapılacak tatbikatı izleyeceğini söyledi.

ÖZEL DURUM SENARYOLARI DA YARATILDI

Sivil Savunma Afet ve Acil Durumlar Milli Hazırlık Tatbikatı- 2015 beş ilçede yarın saat 13.00'e kadar aralıksız devam edecek.

Öte yandan tatbikatın ana senaryosu dışında ekiplerin anlık reflekslerini ölçmek için merkezde ve ilçelerde gün boyu özel durum senaryoları da yaratıldı.

"Birlikte Güçlüyüz" sloganıyla ile icra edilen tatbikatın amacı, "afet ve acil durumlara karşı kamusal duyarlılık oluşturarak, bakanlık, kurum ve kuruluşlar arasında işbirliği ve yardımlaşmayı artırmak ve her koşulda, halkın yanında olunduğunu hissettirmek" olarak açıklanmıştı.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER