Yakın Doğu Üniversitesi, III. Tarih Yazımı Çalıştayı'nda temsil edildi

loading
9 Temmuz, Perşembe
£

8.66

7.75

$

6.86

Yakın Doğu Üniversitesi, III. Tarih Yazımı Çalıştayı'nda temsil edildi

Yakın Doğu Üniversitesi, III. Tarih Yazımı Çalıştayı'nda temsil edildi

Küreselleşmenin Tarih Yazımına Etkisi: Tarih Araştırmaları ve Yazımında Yeni Yaklaşımlar Konulu III. Tarih Yazımı Çalıştayı Hacettepe Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümünün ev sahipliğinde Ankara'da gerçekleştirildi. Çalıştayda Yakın Doğu Üniversitesi'ni Tarih Bölüm Başkanı Prof.Dr. Ali Efdal Özkul temsil etti.

Yakın Doğu Üniversitesi, III. Tarih Yazımı Çalıştayı'nda temsil edildi
A- A A+

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla ilişkiler Dairesi Müdürlüğü'ne açıklamalarda bulunan Prof.Dr. Ali Efdal Özkul; "çalıştayın genel amacı, küreselleşmenin tarih, özellikle de yakın dönem tarihi araştırmalarında ve tarih yazımında meydana getirdiği değişimi ve kazandırdığı yeni bakış açılarını detaylı biçimde tartışmak ve bu yolla, tarih araştırmalarına ve tarihçilere yeni prespektifler kazandırmaktır. Dünyamız hızla değişir ve küreselleşirken, bu değişim kaçınılmaz olarak tarih araştırmalarına da yansımaktadır. Bu değişimi monitör etmek ve tarih araştırmalarına sağladığı avantaj ve dezavantajları tartışarak tarihçilerin istifade edeceği perspektif ve yöntem haline dönüştürerek tarihçilere sunmak, çalıştayın pratik amacıdır."dedi.

Prof.Özkul, çalıştay'da, Küreselleşme ve Küresel Tarih Yaklaşımı, Dünya Tarihi Üzerine Yeni Yaklaşımlar, Uluslarüstü Tarih Yaklaşımları, Küreselleşmenin Yarattığı Yeni Araştırma Alanları, Dijitalleşme, Dijital Tarihi Veriler, Tarihi Bilgi Sistemlerinin Kurulması ve Yönetimi, İnternet ve Tarihçiler arasında İşbirliği Ağları, Avrupa Birliği'nin Tarih Araştırmalarına Sağladığı Proje Destekleri, Türkiye'de Tarih Projelerine Sağlanan Destekler konularının tartışıldığını belirtti.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER