DEV-İŞ: "Hade 1 Mayıs'a, mücadele bayrağını yükseltmeye"

loading
4 Temmuz, Cumartesi
£

8.57

7.72

$

6.86

DEV-İŞ: "Hade 1 Mayıs'a, mücadele bayrağını yükseltmeye"

DEV-İŞ: "Hade 1 Mayıs'a, mücadele bayrağını yükseltmeye"

Devrimci İşçi Sendikaları Federasyonu (DEV-İŞ) ortak yapılacak olan 1 Mayıs etkinliğine katılım çağrısı yaptı. DEV-İŞ'ten yapılan açıklamada "1 Mayıs'ı bir yandan ağır ekonomik ve kültürel dayatmaların yaşandığı, bir yandan çözümsüzlüğün süre gitmekte olduğu, bir yandan da Kıbrıslı Türk iradesine yönelik tahammülsüzlüklerin yaşandığı bir dönemde karşılıyoruz" denildi.

DEV-İŞ: "Hade 1 Mayıs'a, mücadele bayrağını yükseltmeye"
A- A A+

DEV-İŞ'in basın bürosundan yapılan açıklamaya göre geçen yıl olduğu gibi bu yıl da 1 Mayıs uluslararası birlik, mücadele ve dayanışma günü Taksim sahasında ortak olarak kutlanacak.

Kıbrıslı Türk örgütler 1 Mayıs Cuma günü saat 17:00'de Kuğulu Park'ta toplanarak, saat 19:00'da Taksim sahasında olacak şekilde kortejler halinde hareket edecek. 1 Mayıs yürüyüş güzergahı bu yıl Kuğulu Park'tan Saray önüne, oradan da Ledra Palace'ye doğru olacak.

Taksim sahasında ise DEV-İŞ ve PEO yetkililerinin konuşmalarının ardından, sahneye şarkılarıyla İki Toplumlu Koro çıkacak.

Barikatlardan geçiş için kimlik gösterilecek

DEV-İŞ basın bürosundan yapılan açıklamada 1 Mayıs'a katılacak olan tüm emekçilerin sınır kapılarından geçişte sıkıntı yaşamamak için yanlarında kimlik kartlarını da getirmeleri çağrısı yapıldı. Ada'da öğrenci olarak bulunan kişilerin ise kimlik kartları ile birlikte öğrenci kimlik kartlarını da yanlarında bulundurulması çağrısı yapıldı.

Özel sektör utancı

Özel sektör emekçilerinin 1 Mayıs'ta çalışacak olmasının bir utanç olduğu vurgulanan açıklamada, "Bu yılki 1 Mayıs'ta da alanlarda ne yazık ki az sayıda özel sektör emekçisi olacak. Yönetenler, hükümetler ve iktidarlar özel sektörde sendikal örgütlenmenin önünü açmamakta ısrar ediyor, patronlar ise en ufak bir sendikal örgütlenme girişimini dahi vicdansıza yöntemlerle geri püskürtüyor. DEV-İŞ olarak önümüzdeki dönemde özel sektörde sendikalaşma hakkı için yeni yöntemler ve mücadele biçimleri geliştireceğiz" denildi.

Hade 1 Mayıs'a

DEV-İŞ basın bürosundan yapılan açıklamada tüm emekçiler 1 Mayıs'a davet edilerek, "Ada'nın bölünmüşlüğünün üzerimizde bir karabasan gibi durduğu, her iki toplun da giderek yoksullaştığı, Kıbrıslı Türklerin iradesine yönelik tahammülsüzlüğün yükseldiği bir dönemde Hade 1 Mayıs'a, ortak mücadele bayrağını yükseltmeye" denildi.

1 Mayıs'a katılacak ve Ortak Deklerasyona onay veren örgütlerve Siyasi partiler

PEO, DEV-İŞ, KTOS, KTOEÖS, KTAMS, BES, KOOP-SEN, AKEL, Republican Turkish Party – CTP, BKP, YKP, DKB, TDP,KSP, EDON, POGO, EKA, ERAS, DRASY – EYLEM, ÇAĞ-SEN, BASIN-SEN, GÜÇ-SEN, DAÜSEN, DAÜ-BİR-SEN, TIPİŞ, Devrimci Genel-İş , Emek-İş, Petrol-İş, Proodeftiki Primary School Teachers movement, Proodeftiki Secondary School Teachers movement, Limassol Civil Initiative 'Solution-Reunification-Peace", New Cyprus Association, Bi-Communal Peace Initiative, Left Wing, NEDA New Internationalist Left, Workers Democracy, KISA, Cyprus peace council, Citizens movement against privatizations and austerity, Bağımsızlık Yolu, Devrimci Komünist Birlik, Komünist Emek Hareketi, Doğu Güney Doğu Kültür Derneği, Feminist Atölye (FEMA) Baraka Kültür Merkezi, Boran Kültür Merkezi, Kıbrıs Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, Alevi Kültür Merkezi, IKME, Socialist initiative, "Together We Can" Bi-communal Initiative of Relatives of Missing Persons 1963-74.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER