Polis, yangınlara karşı alınması gereken tedbirleri hatırlattı

loading
16 Temmuz, Perşembe
£

8.61

7.83

$

6.86

Polis, yangınlara karşı alınması gereken tedbirleri hatırlattı

Polis, yangınlara karşı alınması gereken tedbirleri hatırlattı

Polis Genel Müdürlüğü, ülkede, 2014 yılında 600; bu yıl 1 Ocak-13 Nisan tarihleri arasında ise 118 olmak üzere toplam 718 yangın olayı meydana geldiğine dikkat çekerek vatandaşları yangın önlemleri konusunda hassas olmaya çağırdı.

Polis, yangınlara karşı alınması gereken tedbirleri hatırlattı
A- A A+

Polis Genel Müdürlüğü'nden yapılan yazılı açıklamada, yangınları önlemede halkın alması gereken tedbirler duyuruldu.

"TEMEL NEDEN DİKKATSİZLİK VE İHMAL"

Can ve mal güvenliğini tehdit eden, ülkeyi ve vatandaşları maddi ve manevi kayıplara uğratan yangın olaylarının temel nedenleri arasında, dikkatsizlik, ihmal ve yangına karşı gerekli tedbirlerin zamanında alınmamasının yer aldığına dikkat çekilen açıklamada, halkın gerekli önlemleri zamanında alarak, yangınları önlemede gerekli hassasiyeti göstereceklerine ve sorumlu birer vatandaş olarak davranış sergileyeceklerine inanç belirtildi.

VATANDAŞLARIN ALMASI GEREKEN ÖNLEMLER

Polis açıklamasında, vatandaşların alması gereken önlemler şöyle sıralandı:

"Gerekli önlemleri almadan, yetkisiz ve izinsiz ateş yakmayınız.

Ev ve iş yerlerimizin çevresindeki otları sökerek veya sürdürerek temizleyiniz. Temizlik için ateş yakmamaya özen gösteriniz.

Çocuklarınızın, kibrit, çakmak veya kıvılcım çıkartan gereçlerle oyun oynamalarına müsaade etmeyiniz.

Kapalı alanlarda sigara içmeyiniz. Açık yerler ve özellikle ormanlık alanlarda, arazilerde ve yollarda içtiğiniz sigarayı tam olarak söndürmeden çevreye atmayınız.

Şişe ve cam parçaları güneş altında kaldığı zaman mercek görevi yaptığını ve yangınlara neden olabildiğini unutmayınız.

"ATEŞLİ PİKNİĞİN YASAKLANDIĞI ALANLARDA ATEŞ YAKMAYIN"

Ateşli pikniğin yasaklandığı alanlarda ateş yakmayınız. Ateşli piknik yapılması durumunda, sadece özel olarak hazırlanmış ocak ve mangallarda ateş yakınız ve ateşin tam olarak söndüğünden emin olmadan bölgeden ayrılmayınız.

"ÇOKLU FİŞTEN KAÇININ"

Elektrik prizleri üzerinde çoklu fiş kullanımından kaçınınız. Evinizden ayrılacağınızda veya evde uyurken çamaşır-bulaşık makinesi, ütü, soba, vantilatör gibi elektrikli cihazlarınızın çalışmadığından emin olunuz.

Elektrik kesintisi olması halinde, elektrikli cihazların fişlerini prizden çıkarınız. Sürekli kullanılan aletlerin fişlerinde oksitlenme-arızalanma olasılığı yüksek olduğundan belirli aralıklarla temizlenmeli ve bakımı yapılmalıdır. Arızalı olan elektrikli cihazlarını kullanmamaya özen gösteriniz.

Gaz ocakları ve gazla çalışan cihazların tüp bağlantı hortumlarının uçlarını mutlaka kelepçe ile sabitleştiriniz. Hortumları yılda bir kaç kez sabun köpüğü kullanarak sızdırmazlık testine tabi tutarak kontrol ediniz. Kaçağı olanları veya yıprananları değiştiriniz. Gaz ocağını kapatmadan evinizden ayrılmayınız.

Ev veya iş yerinizde gaz kokusu hissettiğinizde, herhangi bir patlamaya veya yangına sebebiyet vermemek için elektrik düğmelerini, ateş veya kıvılcım çıkarabilecek herhangi bir maddeyi/cihazı kullanmayınız. Böyle bir durulma karşılaşmanız durumunda kapı ve pencereleri açarak ortamı iyice havalandırınız.

"ARIZALI ARAÇLA SEYAHAT ETMEYİN"

Kullandığınız motorlu araçların elektrik sistemlerini, yakıt tanklarını ve borularını kaçağa karşı kontrol ettiriniz. Arızalı araçlarla seyahat etmeyiniz.

Kullandığınız tarımsal araçların kontrolünü yapınız. Özellikle hasat dönemlerinde araçlarının elektrik kaçağı olan veya egzozu delik-çürük olan araçları kullanmanız durumunda atılan kıvılcımın bir serveti yok edebileceğini göz önünde bulundurunuz.

Tamir veya imal işlerinde kullanılan elektrik kaynağı veya spiral gibi kıvılcım saçan aletleri kullanmadan önce bölgede olası yangına karşı gerekli önlemleri mutlaka alınız.

Elektrik telleri ile temas eden ağaçların budanabilmesi veya birbirine temas eden elektrik hatlarının tamiri için gecikmeden yetkililere bilgi veriniz.

"YANGIN SÖNDÜRME CİHAZI BULUNDURUN"

Çıkabilecek yangılara karşı ilk müdahalede bulunmak amacı ile eviniz-işyerinizde bakımı ve kontrolü düzenli yapılan bir adet 6 kg kapasiteli çok maksatlı kuru kimyevi toz veya 3 kg kapasiteli karbondioksit tipi yangın söndürme cihazı bulundurmanız sizin yararınıza olacaktır.

199, 155, 177 NUMARALI TELEFONLAR

Yangına sebep olabilecek, ihmal, tedbirsizlik ve dikkatsizliklerden kaçınınız. Yangın belirtisi gördüğünüzde hemen 199 İtfaiye, 155 Polis İmdat veya 177 Orman Yangın Acil telefon hatlarından durumu ilgililere bildiriniz. Yangın söndürme çalışmalarına katılarak veya yardımcı olarak katkı sağlamanın bir vatandaşlık görevi ve yasal yükümlülük olduğunu saygı ile hatırlatırız."

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER