Darp ve tecavüz suçundan 5 yıl yatacak

loading
8 Temmuz, Çarşamba
£

8.61

7.73

$

6.86

Darp ve tecavüz suçundan 5 yıl yatacak

Darp ve tecavüz suçundan 5 yıl yatacak

Girne'de 2014 yılı içinde eski kız arkadaşını ciddi şekilde darp ettikten sonra tecavüz eden ve video kaydına alan Gürcistan uyruklu Leonid Tolostov hakkındaki karar dün açıklandı

Darp ve tecavüz suçundan 5 yıl yatacak
A- A A+

Girne Ağır Ceza Mahkemesi 2014 yılı içinde Girne'de meydana gelen Gürcistanlı M.A'yı ciddi şekilde darp ettikten sonra tecavüz eden ve video kaydına alan sanık Leonid Tolostov hakkındaki kararı açıkladı. "Zorla cinsel tecavüz", "Tecavüz anını video kaydetme", "Şiddet tehdidi", "Sirkat", "Ciddi darp" ve "Darp suçlarından yargılanan sanık Tolostov 5 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Girne Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Peri Hakkı, Kıdemli Yargıç Çiğdem Güzeler ve Yargıç Mesut Mesutoğlu huzurunda görüşülen davada, Başsavcılık adına Savcı Egemen Metay ve sanık Leonid Tolostov şahsen bulundu.

Kararı okuyan Başkan Peri Hakkı, 2 Ağustos 2014 tarihinde sanık Leonid Tolostov'un eski kız arkadaşı A.M'yi Girne'de 12.30 raddelerinde ciddi şekilde darp edip cinsel tecavüzde bulunduğunu ve Gürcistan pasaportunu sirkat ettiğini söyledi.

Sanığın ayni gün polis ekipleri tarafından Girne'de yaya olarak tespit edildiğini aktaran Peri Hakkı, polisin sanıktan cep telefonunu istemesi üzerine, sanığın cep telefonunu yere vurarak kırdığını ve "Ben bir şey yapmadım" dediğini kaydetti.

Yine ayni gün sanığın kalmakta olduğu otel lodasında yapılan aramada ise üzerinde kan bulunan çarşaflara ve tuvalet kağıtlarına el konulduğunu ifade eden Hakkı, şikayetçinin hastanede doktor kontrolünden geçirildiğini belirtti.

Mağdureden yapılan soruşturmada 2013 yılında çıkmaya başladığı sanığın kendisini arayarak son kez buluşmak istemesi üzerine otel odasında buluştuklarını ifade eden Peri Hakkı, kendisini darp ederek kendisine anal yoldan tecavüzde bulunduğu ve bunları cep telefonuna kaydettiğinin öğrenildiğini söyledi.

Peri Hakkı, 2014 yılında yasada yapılan tadilattan sonra cinsel tecavüz suçlarına müebbet hapis öngörüldüğüne dikkat çekerek, bu suçların insana karşı işlenen en ciddi ve vahim suçlardan olduğunu kaydetti. Hakkı, bu suçların toplumda infiale neden olduğunu, ceza taktirinde amme menfaatinin ön planda tutularak kamu vicdanının rahatlatılması gerektiğini kaydetti.

Ahlaka aykırı suçlarda sanık gibi düşünen kişilerin caydırıcı cezalar verilmesi gerektiğine vurgu yapan Hakkı, sanığa ne tür verileceği konusunda mağdurenin sanığı affetmesine rağmen hapislik dışında bir cezanın verilmesinin düşünülemeyeceğini söyledi.

Hakkı, sanığın cezasının süresini belirlerken, sanığın sabıkasız, suçunu kabul ederek adaletin erken tecellisine katkı yapmasının yanında mağdurenin kendisini affetmesinin lehine hafifletici sebep olarak dikkate alındığını belirtti.

Peri Hakkı, sanığın hakkında getirilen davalardan suçlu bulunup mahkum edildiğini kaydederek, sanığın hakkında getirilen 1'inci davadan 5 yıl, diğer davalardan 1'er yıl hapse mahkum dildiğini açıklarken, tüm cezaların birlikte çekileceğini kaydetti.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER