Gülle: “Çölyak hastalarının yaşamlarının kolaylaştırılmasına yönelik adımlar atılacak”

loading
15 Temmuz, Çarşamba
£

8.62

7.83

$

6.86

Gülle: "Çölyak hastalarının yaşamlarının kolaylaştırılmasına yönelik adımlar atılacak"

Gülle: “Çölyak hastalarının yaşamlarının kolaylaştırılmasına yönelik adımlar atılacak”

Sağlık Bakanı Ahmet Gülle, 9 Mayıs Dünya Çölyak Günü dolayısıyla yayımladığı mesajda, 5 Nisan 2015 tarihinde başlattıkları ve ülke genelinde 5 bin çocuğu kapsayan Çölyak Taraması'nın, KKTC'de ile kez gerçekleşen bir çalışma olduğunu belirterek, taramadan çıkacak sonuçlar doğrulusunda, Çölyak hastalarının yaşamlarının kolaylaştırılmasına yönelik adımların atılacağını kaydetti.

Gülle: “Çölyak hastalarının yaşamlarının kolaylaştırılmasına yönelik adımlar atılacak”
A- A A+

Farkındalığı artırmaya yönelik eğitim çalışmaları ve kamu spotları…

"Çölyak, eğer farkına varılmazsa bir hastalıktır, ama fark edilirse bir yaşam biçimidir" diyen Gülle, mesajında, Çölyak hastalığının KKTC'de çok fazla bilinen bir hastalık olmadığından hareketle Sağlık Bakanlığı'nın, hastalığa yönelik farkındalığın artırılması için, çeşitli eğitim çalışmaları ile radyo televizyonlarda yayımlanmak üzere kamu spotları hazırlattığına da işaret etti.

Erken tanının önemli…

Tüm hastalıklarda olduğu gibi Çölyak'ta da erken tanının önemli olduğunu kaydeden Bakan Gülle, Çölyak taramasıyla, hastalığın tanısının sağlanması, her hangi bir belirti başlamadan önce tanı konulabilmesi ve Çölyak'a yönelik koruyucu hekimliğin zamanında yapılabilmesinin amaçlandığının altını çizdi.

Gümrük muafiyetine yönelik düzenleme…

Bakan Gülle, mesajında Glütensiz ithal ürünlere ülkeye girişinde gümrük veya KDV muafiyeti yapılmasına ve böylelikle Çölyaklıların ekonomik açıdan rahatlatılmasına yönelik çalışma başlattıklarını da belirtti.

Çölyak hastalığı nedir?

Bir alerjik sindirim sistemi hastalığı olan Çölyak (Glüten Enteropatisi), bağırsaklardaki sindirimi sağlayan villus (tüysü oluşumlar) denilen yapıların bozulmasına sebep olan ve dolayısıyla da yiyeceklerdeki besinin emilmesini engelleyen ve ince bağırsakta hasarlar oluşturan bir alerjik sindirim sistemi hastalığıdır

Hastalığa, buğday, arpa ve yulafta bulunan "glüten" neden oluyor…

Çölyak buğday, arpa ve yulafta bulunan "glüten" denen maddenin neden olduğu bir barsak hastalığıdır. Bu madden ince bağırsakta ömür boyu oluşturduğu kronikleşmiş bir tür alerjik ve kalıtsal bir hastalıktır.

Belirtileri…

Çölyak'ın tipik ve tipik olmayan 2 tür belirtisi var. Hastalığın belirtileri şu şekildedir:

Geçmeyen, tekrarlayan ishal atakları, karın şişliği, çocuk ve bebeklerde kilo alımının durması, büyüme gelişme geriliği, zayıflama /kilo kaybı, çocuklarda boy uzamasının durması, tedavi edilemeyen kansızlık ve huy değişikliği, huzursuzluk, mızmızlık.


Hastalık bulguları bağırsaklarla sınırlı değildir…

Hastalığın bulguları bağırsaklarla sınırlı değildir. Beyinden kalbe ve kemiklere kadar tüm organlar etkilenebilir. En önemli belirtisi İshal'dir. İshal olmaksızın diğer belirtilerle de karşımıza çıkabilir.

Çölyak olan kişide özellikle, ince bağırsağın mideye yakın kısmı hastalanabilir.

Bu bölgede demir, kalsiyum, çinko, magnezyum, protein, vitamin gibi hayati öneme sahip maddelerin emiliminden sorumludur. Bu nedenle ince bağırsakların tamamı hastalanmasa bile ciddi hastalık bulguları ortaya çıkabilir.

Tanı karmaşası yaratabilir…

Bu kadar değişik belirtileri olan bir hastalıkta, doktorlar ciddi bir tanı karmaşası yaşayabilir. Bu sorunun aşılabilmesi için tüm hekimlerin her türlü geçmeyen tekrarlayan ve çözüm bulunamayan yakınmalar karşısında Çölyak hastalığını düşünmesi gerekmektedir.
Çölyak'ın dünyada görülme sıklığı Yüzde Bir…
Dünyada yapılan son çalışmalarda Yüzde 1 oranında çölyak hastası olduğu görülmektedir ancak, bu dağılım ülkeden ülkeye değişiklik gösterebilir. Örneğin Orta Afrika'da genetik özelliklere bağlı olarak 20-30 kişide 1 çölyak hastasının var olduğunu görülmektedir.

Hastalığın teşhisi konusunda Çocuk Hekimleri ve aileye büyük görev düşüyor…

Hastalığın teşhisi için çocuk doktorları ve ailelere büyük görev düşmektedir. Hastalığın en sık görülme yaşı 0-20 yaş arasındadır. Erişkinde 30-40 yaş arası görülme sıklığı yüksektir. Ancak daha ileri yaşlarda da teşhis alan hastalar olabilir.

Çölyak hastalığının tanısı…
Çölyak hastalığının tüm dünyada en zor tanı konan hastalıklardan birisidir.

Hastalığın tanısını koymak ciddi bir iştir. Çünkü ömür boyu diyet yapmayı gerektiren bir hastalıktır. Kişinin yaşamını büyük ölçüde değiştirir. Bu tanıyı alan çocuk ya da erişkin bundan sonraki hayatında çok farklı beslenmek zorundadır. Bu hastalıktan şüphelenildiği zaman glütene karşı oluşan antikorların seviyesini saptamak amacıyla bazı kan testleri istenir. Bu testler çölyak hastalığını desteklerse hastayı çocuk ya da erişkin gastroenteroloji uzmanına sevk eder. Kesin tanı ince bağırsak biyopsisinin patolojik incelemesiyle tanı konur.

Hastalığın tedavisi…
Hastalığın mümkün olduğunca erken teşhis edilmesi önemlidir. Ayrıca, erken tanı ve diyete uyum, tedavi açısından büyük öneme haizdir. Bu hastalığın tek tedavisi diyettir. Ömür boyu glüten içeren yiyecek ve içeceklerden uzak durulmalıdır. Buğday, arpa, yulaf, çavdar unuyla yapılmış her türlü yiyecekten uzak durulmalıdır. Bunların yerine mısır, pirinç, patates ve baklagiller gibi glütensiz ürünler kullanılabilir. Ayrıca marketlerde bulunan hazır gıdaların içeriklerine de dikkat etmek gerekir. Ürünün üzerinde, 'glüten içermez' yazısını görmeli ve o ürünleri tüketmelidir.

Çölyaklılar, glütensiz yaşam biçimi ile olağan bir yaşam sürebilir…

Çölyak hastalığı, tanıdan sonra hastalık olmaktan çıkar. Söz konusu kişilerden çölyak hastası' olarak değil, 'çölyaklı' diye söz edilmelidir. Çölyaklılar, glütensiz yaşam biçimi ile sağlıklarına kavuşup olağan bir yaşam sürebilirler.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER