KKTC Dışişlerinde vekalet olasılığı

loading
15 Temmuz, Çarşamba
£

8.64

7.83

$

6.86

KKTC Dışişlerinde vekalet olasılığı

KKTC Dışişlerinde vekalet olasılığı

Dışişleri Bakanı, Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler Milletvekili Özdil Nami'nin Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı tarafından müzakereci olarak atanmasının ardından, yeni Dışişleri Bakanı'nın kim olacağı merak konusu.

KKTC Dışişlerinde vekalet olasılığı
A- A A+

Kıbrıs Postası - MERYEM EKİNCİ

Müzakereci olarak atanan Dışişleri Bakanı Özdil Nami, Almanya dönüşünde istifasını verecek. Ardından toplanacak olan CTP-BG Merkez Yönetim Kurulu ise dışişleri bakanlığı konusunda karar üretecek. Ancak bu konuda yeni bir atamanın yanında CTP-BG'nin 14 Haziran'da gerçekleşecek olağanüstü kurultaya kadar bir bakanın vekaleten Dışişleri Bakanılığı görevini de yürütmesi gündemde.

CTP-BG MYK üyelerinden Emel Kişi, Hakan Kuntay ve Ali Gulle Kıbrıs Postası'na yaptıkları açıklamada, Nami'nin Almanya'dan dönüşünün ardından 12 Mayıs Salı günü gerçekleşecek MYK toplantısında konunun karara bağlanacağının altını çizdi.

MYK üyeleri Kişi ve Kuntay, 14 Haziran'da yapılacak olağanüstü kurultayda partinin tüm yetkili organlarının yanında kabinede de değişim olasılığına dikkati çekerken, Kişi ayrıca Dışişleri Bakanı olarak yeni bir isim yerine, vekaletin de gündeme gelebileceği üzerinde durdu.

Kişi: "Kurultaydan sonra herşey yeniden şekillenecek"

MYK üyesi Emel Kişi, kurul içerisinde yeni Dışişleri Bakanı olarak konuşulan isimlerin sorulması üzerine, şöyle konuştu:

"Açıkçası konuşulmadı. Sayın Nami istifasını henüz Başbakan'a verlmedi. Konu, bu önümüzdeki MYK toplantısında konuşulacak. 14 Haziran'da kurultay var. Kurultaydan sonra her şey yeniden şekillenecek."

Kurultay sonrasındaki olasılıkların sorulması üzerine ise Emel Kişi,yeni bir yapılanmanın söz konusu olabileceğini, yeni başkanla yeni bir vizyoun da ortaya çıkabileceğini ifade ederek, Dışişleri Bakanı olarak net bir ismin önerilmeyebileceğini kaydetti.

"Yetkin arkadaşımız çok"

14 Haziran'ın yakın bir tarih olduğunu vurgulayan ve Dışişleri Bakanlığı konusunda parti içinde dış temaslarda bulunan birçok yetkin ismin bulunduğunun altını çizen Kişi, bu bağlamda Genel Sekreter Kutlay Erk, milletvekilleri Mehmet Çağlar, Salih İzbul, Armağan Candan ve Fazilet Özdenefe'ye işaret etti.

Ali Gulle: "İsim konuşulmadı"

MYK üyesi Ali Gulle ise, kurulda Nami'nin istifasının ardından atanacak isim konusunun görüşülmediğinin altını çizerek, Dışişleri Bakanlığı konusunun Nami'nin Almanya dönüşünün ardından istifasını sunmasıyla değerlendirileceğini söylemekle yetindi.

Hakan Kuntay: "Hükümetin bütünlüğü için karar vereceğiz"

MYK üyesi Hakan Kuntay ise, isimler üzerinde durulmasının popülist bir yaklaşım olduğu eleştirisinde bulunarak, önemli olanın isimler değil, ülkenin menfaati ve hükümetin bütünlüğü için verilecek karar olduğunu söyledi.

14 Haziran'dan sonra başbakan ile kabinenin doğla olarak değişeceğini ifade eden Kuntay şöyle konuştu:

"Haftaya Almanya'dan geldikten sonra istifası MYK'ya gelecek.Önümüzde kurultay süreci var. Doğal olarak 14 Haziran'dan sonra başbakan da kabine de değişecek. Tüm bunları dikkate alarak, Sayın Başbakan'ın da önerisi olacaktır. Çok enteresandır, hep isimler üzerinden kurguluyoruz birçok şeyi. Burada ne olması gerkir üzerinden koyabilsek keşke. Ama artık popüler kültür her yanımıza yayıldı. Konu haftaya salı günü MYK'ya gelecektir. Ülkenin menfaati için ve hükümetin bütünlüğü için karar vereceğiz.

"Tüm derdi hiçbir şey yapamayacaksa hükümette kalmak değildir"

Kuntay, 14 Haziran sonrasında Başbakan'ın istifa etmesinin, beraberinde hükümetin değişimini ve yeni bir güvenoylamasını getireceğinin anımsatılması ve Başbakan Yorgancıoğlu'nun istifa etmemesinin de içinde yer aldığı olasılıkların sorulması üzerine ise, şöyle konuştu:

"14 Haziran'dan sonra ,partinin genel başkanını seçtikten sonra, yeni PM (Parti Meclisi) yeni bir değerlendirme yapacaktır. Özkan Bey'den belki de daha farklı bir görev talep edecek. Aday olmayacağım dedi. Ama unutmayınız CTP geleneğinde görevler ilgili organlar tarafından verilir. Kimse çıkıp bir görev için talip olmaz.

14 Haziran'dan sonra yeni genel başkan, genel sekreter, MYK, Parti Meclisi oluştuktan sonra, eğilime, Özkan Bey'in düşüncesiyle beraber çıkacak tabloya göre güvenoyu konusu her açıdan değerlendirilecektir.

Sayın Talat'ın ortaya koyduğu 25 maddeye baktığınızda, ortaya bir manifesto konuldu. Tüm derdi, gailesi, hiçbir şey yapamayacaksa hükümette kalmak değildir. Bunun da iyi okunması gerekiyor.

"Dışişleri bakanlığı yapacak birçok isim var"

Dışişleri Bakanlığı konusunda Genel Sekreter Kutlay Erk ile Milletvekili Armağan Candan'ın isminin zikredildiğinin aımsatılması üzerine ise CTP'nin kadrolarında dışişleri bakanlığı yapacak birçok ismin varlığına dikkat çeken Kuntay, " CTP'de Dışişleri Bakanlığı yapabilecek birçok isim vardır. Bu iki arkadaşımız da çok çok değerlidir. Mehmet Çağlar var, Tufan Erhürman var. Birçok değerli arkadaşımız var. Sadece isimler üzerinden bırakıldığında tartışma popüler şeye gelecek. İlkelerden bakarsak, birçok arkadaş vardır ama esas olan bu ülkenin hiçbir sıkntıya girmemesidir" dedi.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER