Hoşkara: "Trafik'teki sorunlar ciddi planlama olmadan çözülemez"

loading
5 Temmuz, Pazar
£

8.57

7.72

$

6.86

Hoşkara: "Trafik'teki sorunlar ciddi planlama olmadan çözülemez"

Hoşkara: "Trafik'teki sorunlar ciddi planlama olmadan çözülemez"

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Çevre, Şehircilik ve Ulaştırma Komitesi Başkanı Ercan Hoşkara, ülkenin en önemli kanayan yaralarından biri olan trafik sorununa çare üretmek için, sadece trafik kurallarıyla ilgili bilinçlendirme çalışmaları yapmanın yeterli olmadığını, sorunun çözümüne yönelik alt yapı yatırımlarını da içerecek uzun vadeli planlara ve bu planların ciddiyetle uygulanmasına ihtiyaç olduğunu vurguladı.

Hoşkara: "Trafik'teki sorunlar ciddi planlama olmadan çözülemez"
A- A A+

Hoşkara, bu planların hazırlanmasında ve uygulanmasında en önemli sorumluluğun hükümetlerde olduğunu belirtti.

Ercan Hoşkara, 'Trafik Haftası' nedeniyle yayımladığı mesajda, yaşanan sıkıntılara dikkat çekerek, sorunların aşılması yönünde öneri ve düşüncelerini ortaya koydu.

Bugüne kadar trafiğe birçok can verdiğimizi, ancak somut adım atılmaması ve bütünlüklü bir plan ortaya konmaması halinde hiç istenmese de maalesef bu acıların yaşanabileceğini belirten Hoşkara, trafik sorununa çare üretmenin, ancak, hükümetlerin bugüne kadar yerine getirmediği sorumluluğunu yerine getirmesi, halkın da üzerine düşen sorumlulukları ve kuralları unutmadan hareket etmesi ile mümkün olabileceğini kaydetti.

Hoşkara, trafik konusunda, acil olarak yol güvenliğini artıracak uygulamalara ihtiyaç olduğunu belirtti. Trafik sorunlarının tamamının kısa sürede çözülmesinin mümkün olmadığını söyleyen Hoşkara, "Sorunlar adım adım ve uzun vadede çözülebilecektir; uzun vadede amaçlanan noktaya ulaşabilmenin en önemli unsuru ise iyi bir planlamadır. Maalesef ülkemiz diğer konularda olduğu gibi, trafik konusunda da ciddi bir plansızlık sorunu yaşamaktadır" ifadelerini kullandı.

Hem şehirlerarası hem de şehir içi araç yollarında güvenlik açısından ciddi sorunlar bulunduğunu kaydeden Hoşkara, bunun yanında, yaya ve bisiklet yolları açısından da ciddi eksiklikler olduğunu, toplu taşımacılığın gelişmemiş olmasının da, trafik sorunlarının büyümesine neden olduğunu vurguladı.

Sürdürülebilirlik açısından da yapılması gerekenin; yoğun araç düzenlemelerinden mümkün oldukça uzaklaşıp, toplu taşımacılık, yaya ve bisiklet uygulamalarının teşvik edilip geliştirilmesi olduğunu kaydeden Hoşkara, böylesine bir yaklaşımın trafik güvenliğini artıracağı gibi, aynı zamanda ekonomik ve çevresel açılardan da olumlu sonuçlar getireceğini ifade etti.

"En büyük görev hükümetin"

"Sorunların çözümünde hepimize görev düştüğünün bilincindeyiz. Bizler de üzerimize düşeni her platformda yapacağız, yıkıcı değil, yapıcı olmaya devam edeceğiz, ancak, unutulmamalıdır ki en büyük görev ve sorumluluk hükümetindir" diyen Hoşkara, trafik konusunda atılması gereken çok adımlar olduğunu, ancak bunun için önce zihniyetlerin değişmesi gerektiğini kaydetti.

Ercan Hoşkara, "Trafik sorunu yılda bir trafik haftasında etkinlik düzenleyerek çözümlenemeyecek kadar ciddi bir konudur" diye konuştu.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER