Mamalı: "Plajlara girişte kanunsuz olarak ücret alınıyor, hükümetler sessiz kalıyor"

loading
9 Temmuz, Perşembe
£

8.66

7.75

$

6.86

Mamalı: "Plajlara girişte kanunsuz olarak ücret alınıyor, hükümetler sessiz kalıyor"

Mamalı: "Plajlara girişte kanunsuz olarak ücret alınıyor, hükümetler sessiz kalıyor"

Hukukun Üstünlüğü Hareketi Başkanı Barış Mamalı, hem Anayasamız hem de kanunlarımızın plajlara girişte ücret alınmasını yasakladığını ancak uzun yıllardır bazı plajlara girişte kanunsuz olarak ücret alınarak suç işlendiğini vurguladı. Mamalı, hükümetlerin ise bu yasağa sessiz kaldığını belirten Mamalı, "Kendi çıkardığı yasaları uygulatamayan bir devlet artık devlet olma niteliğini de kaybeder" dedi. Mamalı'nın açıklaması şöyle:

Mamalı: "Plajlara girişte kanunsuz olarak ücret alınıyor, hükümetler sessiz kalıyor"
A- A A+

"Devleti devlet yapan asli unsurlardan biri "otorite"dir. Otorite ise özellikle kanunlar ile sağlanmaktadır. Güçlülerin yerine hukukun egemen olabilmesi için devletin otoritesini kullanmaktan imtina etmemesi gerekir.

Hem Anayasamız hem de kanunlarımız plajlara girişte ücret alınmasını yasaklamaktadır. Ancak nedense devleti idare eden hükümetlerin sözkonusu yasağa karşı sessiz kalmaları nedeniyle bu alanda ciddi bir otorite boşluğu yaratılmaktadır.

Ülkemizde uzun yıllardan beridir bazı plajlara giriş için kanunsuz olarak ücret alınmakta ve suç işlenmektedir. Özellikle Girne sahillerinde yaşanan bu hukuksuzluklara karşı herhangi bir önlem alınmaması nedeniyle halkın ensesinden büyük bir sömürü ve haksız kazanç elde edilmektedir.

Kendi çıkardığı yasaları uygulatamayan bir devlet artık devlet olma niteliğini de kaybeder, çünkü otoritesi artık yok olmuştur. Bir kanun ya vardır ve ona uyulur ya da yoktur, bunun bir başka alternatifi olamaz.

Anayasanın 38. maddesinin 1. fıkrasına göre "Kıyılar" devletin hüküm ve tasarrufu altındadır. Ve yine bu Anayasa maddesinin 4. fıkrasına göre, Yasayla bir sınırlandırma yoksa veya plajların olduğu bölge özel mülkiyete ait değilse ( 1985 öncesi mülkiyetleri edinilmemiş ise ) "Yurttaşların yüz metrelik kıyı şeridi içerisine girmesi kimse tarafından engellenemez ve giriş ücrete bağlı tutulamaz" denmektedir.

Yani Anayasamız, kıyı şeritlerinde bulunan arazileri devletten kiralayan, tahsis eden veya işletmesini alan özel veya tüzel kişilere hiçbir koşulda plajlara girerken giriş ücreti alma hakkı vermemekte, bilakis yasaklamaktadır.

26/93 Sayılı Plajların Kullanım ve Denetimi Yasasının 5. ve 11. maddelerine göre ise işletmeler ancak duş, kabin, şemsiye, şezlon, park yeri ve yiyecek satışı ile ilgili hizmetler karşılığında ücret talep edebilme hakkına sahip bulunmaktadır. Bunların fiyatlandırılması da keyfi veya serbest olmayıp Bakanlar Kurulu tarafından çıkarılacak emirnameyle veya Mal ve Hizmetler Yasası uyarınca yapılabilmektedir.

26/93 Sayılı Plajların Kullanım ve Denetimi Yasası'na göre plajları kirletme, "Plaja Girişte Ücret Alınması" ve plajda verilen hizmetlerde fahiş fiyat uygulanması SUÇ olarak öngörülmekte ve çeşitli cezalarla müeyyidelendirilmektedir.

Çok açık ve net olarak ortadadır ki, 26/93 Sayılı yasaya göre plaja girişte ücret almak suçtur ve bu suçu işleyenlere para cezası veya bir yıla kadar hapis cezası veya her iki cezanın birden verilmesi gerekmektedir. Ve ayrıca plaja girişte ücret alan işletmenin mahkeme kararıyla kapatılabilmesı de yasada yer almaktadır.

Plajlarda işlenen bu suçları tespit edip mahkemelere sevk etme görev ve yetkisi Belediyeler ile Kaymakamlıklara verilmiştir. Ancak bu kanunsuzluklara karşı yıllardır göz yumulmakta ve vatandaşın üzerinden bazı işletmelerin illegal kazanç sağlamasına müsaade edilmektedir.

Görülüyor ki, bu ülkedeki statüko ve onun yöneticileri, kanunlar var olsa dahi bunu halkının yararına kullanmaktan kaçınan ve insanların göz göre göre sömürülmesine seyirci kalan bir sistem üzerinde gezinmektedir."

HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜ HAREKETİ

(a). Av. Barış Mamalı - Başkan

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER