Akıncı: "Yeni bir sayfa açmak istiyoruz"

loading
10 Temmuz, Cuma
£

8.69

7.77

$

6.87

Akıncı: "Yeni bir sayfa açmak istiyoruz"

Akıncı: "Yeni bir sayfa açmak istiyoruz"

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, "kayıplar" konusunun Kıbrıs'ın kanayan yarası ve acı sayfalarından biri olduğunu belirterek, artık acıların ve kayıpların olmayacağı yeni bir sayfa açmak istediklerini söyledi.

Akıncı: "Yeni bir sayfa açmak istiyoruz"
A- A A+

Akıncı, Kıbrıs'taki her iki toplumun genç kuşaklarının daha güzel ve aydınlık bir gelecek paylaşması dileğini ifade ederek bunları temenniden öteye taşımalarının, cuma günü başlayacak müzakere sürecinin başarıyla sonuçlanmasına bağlı olduğuna dikkat çekti.

Cumhurbaşkanı Akıncı, kağıt üstünde elde edilecek sonuçlardan öte adadaki toplumların bunları içselleştirmesinin ve barış kültürünü geliştirmesinin önemini vurguladı.

KÜÇÜK, KŞK'NIN BAN'LA GÖRÜŞMESİ HAKKINDA BİLGİ VERDİ

Cumhurbaşkanı Akıncı, bugün öğleden sonra Kayıp Şahıslar Komitesi (KŞK) Kıbrıslı Türk Üyesi Gülden Plümer Küçük'ü kabul etti.

Küçük, Cumhurbaşkanı Akıncı'yı yeni seçildiği görevi nedeniyle kutladı ve başarı diledi.

Küçük görüşmede, Cumhurbaşkanı Akıncı'ya Kayıp Şahıslar Komitesi üyelerinin geçtiğimiz hafta New York'ta BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon'la yaptığı görüşmeyle ilgili bilgi verdi.

Gülden Plümer Küçük, Cumhurbaşkanı Akıncı'nın komiteye vereceği desteğin büyük önem taşıdığını da vurguladı.

New York'ta BM nezdinde temaslar yaptıklarını belirten Küçük, Genel Sekreter Ban'a hem çalışmaları hakkında bilgi verdiklerini, hem de komitenin Türkçe, Yunanca ve İngilizce olarak yayımlayacağı kitaba önsöz yazmasını istediklerini söyledi.

Gülden Plümer Küçük, Ban'ın her zaman komiteye destek verdiğini ve bu taleplerini de kabul ettiğini belirterek "Sizinle görüşmek istediğini de bana şahsen aktardı" dedi.

Küçük, Kıbrıs'ta kayıplar konusuna yaklaşımın diğer ülkelerden çok farklı olduğunu belirterek, dünyada kayıp şahısların bir anlaşmadan sonra ele alındığını ancak Kıbrıs'ta halen bir anlaşma olmadan bu konuya el uzatıldığı için politik desteğin çok önem taşıdığını vurguladı.

"Destek olmadan ilerlemek de mümkün değil" diyen Gülden Plümer Küçük, bunun yakınlaşmaya da katkısı olacak bir proje olduğuna dikkat çekti.

AKINCI: "ACILAR, KAYIPLAR OLMAYAN YENİ BİR SAYFA AÇMAK İSTİYORUZ"

Cumhurbaşkanı Akıncı da, komitenin yararlı çalışmalar yaptığını, bunların daha da verimli hale gelmesi için yapabileceklerini yapacağını vurguladı.

"CEFASINI BİZİM KUŞAKLAR PAYLAŞTI, GELECEK KUŞAKLAR NİMETLERİNİ PAYLAŞSIN"

Kayıplar konusunun Kıbrıs'ın kanayan yarası olduğunu belirten Akıncı, şöyle konuştu:

"Bir daha yaşanmaması dileklerimiz her zaman söylediğimiz dileklerdir. Kıbrıs'ın geçmişlindeki acı sayfalardan biridir. Biz artık yeni bir sayfa açmak istiyoruz ve bu yeni sayfada acılar, kayıplar olmasın… Her iki toplumun genç kuşakları daha güzel, iyi, aydınlık, bir geleceği paylaşsınlar. Bu adanın cefasını bizim kuşak dahil geçmiş kuşaklar paylaştı. Gelecek kuşaklar nimetlerini paylaşsın.

'BARIŞ KÜLTÜRÜNÜN GELİŞTİRİLMESİ SON DERECE ÖNEMLİ'

Bunları temenniden öteye taşımak, cuma günü başlatacağımız müzakere sürecinin başarıyla sonuçlanmasına bağlıdır. Ama kağıt üstünde elde edeceğimiz sonuçlardan da öte, toplumların bunu içselleştirmesi ve barış kültürünü geliştirmesi son derece önemli."

Cumhurbaşkanı Akıncı, henüz bulunamayan kayıpların da teknolojinin ve DNA testlerinin yardımıyla bulunarak ailelerine ulaştırılmasının, ailelerin acısını tamamen gidermese de bir nebze dindirdiğini belirterek, Kayıp Şahıslar Komitesi'nin çalışmalarını hep izlediğini ve kayıpların bulunmasından memnuniyet duyduğunu söyledi.

Kendi Cumhurbaşkanlığı döneminde de bulunamamış kayıp sayısının mümkün olduğu kadar aşağıya düşmesi temennisinde bulunan Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, komitenin çalışmalarına ellerinden gelen her türlü olumlu katkıyı yapma gayretinde olacaklarını vurguladı.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER