Akıncı, HAK-İŞ Heyetini kabul etti

loading
15 Temmuz, Çarşamba
£

8.65

7.85

$

6.86

Akıncı, HAK-İŞ Heyetini kabul etti

Akıncı, HAK-İŞ Heyetini kabul etti

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, müzakere sürecinin zorlu olacağını fakat her iki tarafta niyet ve iradenin olması halinde bunun altından kalkılabileceğini söyledi.

Akıncı, HAK-İŞ Heyetini kabul etti
A- A A+

Türkiye Hak-İş Konfederasyon Başkanı Mahmut Aslan ve beraberindeki heyeti kabul eden Cumhurbaşkanı Akıncı, emek dünyasını temsil eden konfederasyonun verdiği desteğin önemine dikkat çekti.

Akıncı, "Bizim çalışanlarımızın da Avrupa normlarına kavuşması en büyük arzumuzdur. Aslında Avrupa'yı beklemeden bunları elde etmemiz lazım. Bu yönde elbette hükümetlerin, meclisin, sendikaların çalışmaları oldu ama yine de bir kurumsal yapının içine girmenin getireceği farklılıklar vardır" dedi.

Hak-İş Konfederasyonu'nun 2004 yılından bu yana çözüm sürecine verdiği desteği görmenin kendisinin mutlu ettiğini kaydeden Akıncı, Türkiye'de önemli bir yere sahip konfederasyonun desteğinin kamuoyu açısından önemli olduğunu kaydetti.

Çözüm sürecinde Türkiye'de kamuoyu desteğine ihtiyaç olunacağını dile getiren Akıncı, "Benzeri bir durum Yunanistan için de geçerli. Bizim burada Kıbrıslı Türkler ve Kıbrıslı Rumlar olarak varacağımız mutabakat elbette esastır ama Türk ve Yunan kamuoylarından gelecek desteğin çok ciddi anlamı olacaktır ve bu destek hükümetlerle de sınırlı kalmamalıdır. Sizin gibi kuruluşların, sivil toplumun vereceği desteğin de çok büyük anlamı ve önemi olduğunu düşünüyorum" ifadelerini kullandı.

Bugün önemli bir başlangıç yapıldığını vurgulayan Akıncı, sonunu da iyi getirmek için çok çalışmak gerektiğine söyledi.

Akıncı, müzakerecilerin zaman kaybetmeden bugün saat 16.00'da görüşmeye başladığını, 28 Mayıs'ta tekrar liderler görüşmesi yapılacağını, fakat onun öncesinde sosyal içerikli buluşmaların da olacağını söyledi.

Halkın gösterdiği teveccühle zor ama onurlu bir görev üstlendiğini, bunu en iyi şekilde yerine getirmek için çabalarının süreceğini söyleyen Akıncı, görevinin Kıbrıs sorununu konuşup müzakere sürecini başarıyla sonuçlandırmaktan ibaret olmadığını söyledi.

Akıncı sözlerini şöyle tamamladı:

"Yaşam durmuyor. Bir andan Kıbrıs müzakereleri sürecek, olabilecek en erken zamanda sonuçlanması için çalışacağız ama yaşam devam ederken de yapmamız gerekenler var. Bağımsız ve tarafsız kimlikle tüm siyasi partilere eşit mesafede, tüm renkleri kucaklayan bir anlayışla, dil-din-ırk-köken farkı gözetmeksizin daha iyi bir yapı kurmak için hükümetlerin, meclisin, sivil toplumun atacağı adımlara rehber niteliğinde Cumhurbaşkanı olarak elimden gelen katkıyı yapmak istiyorum. Toplum bu niyetimin farkındadır. O nedenle seçtiler. Görevimi en iyi şekilde yerine getirmeye çalışacağım".

ASLAN: TARİHİ BİR GÖRÜŞME OLDU

Türkiye Hak-İş Konfederasyon Başkanı Mahmut Aslan da, Cumhurbaşkanı Akıncı'nın önemli bir dönemeçte bu göreve geldiğini belirterek, "KKTC halkının büyük bir teveccüh ve beklentisi var. Bu beklentiyi oluşturmak da sizin şahsınızla ilgili. Bundan dolayı da çözüme yönelik beklentilerin gerçekleşeceğini umut ediyoruz" dedi.

Süreci yakından takip ettiklerini belirten Aslan, müzakerelerin hemen başlamış olmasının çok önemli ve heyecan verici olduğunu, bugünkü görüşmenin de tarihi bir görüşme olduğunu kaydetti.

Karşılıklı somut adımların atılmasının adaya yönelik çözüm umutlarını artırdığını söyleyen Aslan, sürecin artık neticelendirilmesini umut ettiklerini belirtti.

2014 yılında açıklanan ortak mutabakat metnini de Hak-İş ve Kamu-Sen olarak birlikte desteklediklerini dile getiren Aslan, Hak-İş'in Türkiye'nin en büyük işçi konfederasyonlarından biri olduğunu kaydetti.

Hak-İş'in 21 sendikası olduğunu, bunların bir tanesinin de KKTC'deki Kamu-Sen olduğunu ve yakın işbirliği yaptıklarını söyleyen Aslan, özellikle Kıbrıs'ta olup biten her şeyden yakından ilgilenmek durumunda olduklarını belirtti.

Aslan, "Umarım bu dönem çözümün de gerçekleştiği bir dönem olur. Biz bu heyecanı bir de 2004 yılında yaşadık. Referandumda da çok ciddi bir destek vermiştik. Biz referandumun etkilerinin halen sürdüğünü düşünüyoruz. Bu yeni süreç de böyle bir heyecan oluşturdu" dedi.

Görüşmede heyete, Kamu-Sen Başkanı Mehmet Özkardaş da eşlik etti.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER