İÇ HABERLER
okuma süresi: 3 dak.

KSP, Derinya Kapısı'nın açılmasına yönelik eylemleri desteklediğini açıkladı...

KSP, Derinya Kapısı'nın açılmasına yönelik eylemleri desteklediğini açıkladı...

Kıbrıs Sosyalist Partisi, bugün Mağusa İnisiyatifi'nin Derinya'da adanın Kuzey ve Güney bölgeleri arasında bir geçiş kapısı açılması için gerçekleştirdiği eylemi desteklediğini duyurdu. Açıklama:

Yayın Tarihi: 16/05/15 12:04
okuma süresi: 3 dak.
KSP, Derinya Kapısı'nın açılmasına yönelik eylemleri desteklediğini açıkladı...
A- A A+

Adamızı suni ve uluslararası hukuka aykırı olarak bölen işgal çizgisinin bir an önce tamamen kaldırılması gereklidir. Bu nedenle bu yapay sınır hattının delinebildiği her noktadan delinmesi, adamızın kuzeyinde ve güneyinde yaşayan halk kitlelerinin yakınlaştırılmasına hizmet ettiği sürece olumludur.

Ancak bu geçiş kapılarının iki ayrı devlet arasındaki sınır ve gümrük kapıları olarak görülmesine karşıyız. Bu nedenle Güney Kıbrıs yönetimine çağrı yaparak yeşil hat üzerindeki geçiş noktalarında AB'nin dayattığı uygulamaları ve sınırlamaları gözetmeden serbest geçiş uygulanmasının sağlanmasını talep ediyoruz. Kuzey Kıbrıs'taki rejimden de bu kapılarda kimlik ve pasaport uygulamalarına derhal son vermelerini talep ediyoruz. Bu kapılar sınır kapıları değildir. Bu kapılardan ülkemizde yasayan herkesin özgürce geçişi sağlanmalıdır. Kimsenin bizlere yapay sınırlar dayatmaya hakkı yoktur. Ülkemizde yaratılan bölünmüşlük uluslararası hukuka terstir.

Türkiye Cumhuriyeti yönetimine de sesleniyoruz. Altına imza atmış olduğunuz uluslararası anlaşmalara saygı göstermenizi talep ediyoruz. Anayasasına Garantör olduğunuz Kıbrıs Cumhuriyeti'ni silah zoruyla ikiye bölmüş olmanız kabul edilemez. Bu duruma ve Kıbrıs'a karşı ilan etmiş olduğunuz savaş durumuna derhal son vererek ülkemizde normalleşmenin ve barışın önünü açmalısınız. Maraş'ı derhal ve kayıtsız şartsız yasal sahiplerine devretmelisiniz. Bunların yapılması gerçek anlamıyla güven yaratıcı önlemler oluşturacak, adamızın iki tarafında yasayan halk kitlelerinin birbirlerine güven duymalarını ve içtenlikle yakınlaşmalarını sağlayacak, barış yolunda ilerleme sağlayacak güven yaratıcı önlemleri oluşturacaktır.

Yeşil hattın her yerinde geçiş noktaları açılsın!

Bu geçiş noktalarından kimliksiz ve pasaportsuz serbest geçiş sağlansın!

Pazarlıksız ve karşılık istenmeden, gerçek güven yaratıcı önlemler hayata geçirilsin ve Maraş derhal yasal sahiplerine devredilsin!

Türkiye Kıbrıs'a karşı sürdürdüğü savaş durumuna derhal son versin!

KSP Merkez Komitesi (a)

Genel Sekreter

Mehmet Birinci

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.