Manas Üniversitesi'nde "Kıbrıs Türk Kültür Haftası" etkinliği düzenlendi

loading
9 Temmuz, Perşembe
£

8.65

7.77

$

6.86

Manas Üniversitesi'nde "Kıbrıs Türk Kültür Haftası" etkinliği düzenlendi

Manas Üniversitesi'nde "Kıbrıs Türk Kültür Haftası" etkinliği düzenlendi

Kırgızistan'ın Manas Üniversitesi'nde "Kıbrıs Türk Kültür Haftası" etkinliği çerçevesinde Kıbrıs Türk Günü düzenlendi.

Manas Üniversitesi'nde "Kıbrıs Türk Kültür Haftası" etkinliği düzenlendi
A- A A+

Kültür Dairesi Müdürü Nilay Tunçalp başkanlığındaki 17 kişilik KKTC heyeti, Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi'ni ziyaret ederek Rektör Prof. Dr. Sebahattin Balcı tarafından kabul edildi.

Ziyarette, KKTC Bişkek Temsilcisi Tayseer Al-Sahanableh de hazır bulundu.

BALCI

Başbakan Yardımcılığı Ekonomi, Turizm, Kültür ve Spor Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre heyete, senato salonunda brifing veren Prof. Dr. Sebahattin Balcı, KKTC heyetinin ziyaretinden duyduğu mutluluğu ve memnuniyeti dile getirdi.

Bişkek'te organize edilen "Kıbrıs Türk Kültür Haftası" etkinliğinin kendilerini çok onurlandırdığını belirten Balcı; "Vatan toprağımızın esintisini getirdiniz, bizlere tazelenme fırsatı sağladınız. Ne kadar zengin bir kültürümüzün olduğunu da Kırgız halkına sundunuz. Biz sizler sayesinde iftihar ettik" dedi.

"KKTC büyük Türk dünyasının bir parçasıdır" diyen Balcı, KKTC Kurucu Cumhurbaşkanı merhum Rauf Raif Denktaş'a geçmişte fahri doktora unvanı takdim ettiklerini de hatırlatarak, merhum Denktaş'ı rahmetle andı.

AL-SAHANABLEH

KKTC Bişkek Temsilcisi Tayseer Al-Sahanableh de konuşmasında, Kıbrıs Türk kültürünün Bişkek'te sergilenmesinde Manas Üniversitesi'nin büyük katkıları olduğunu söyledi.

Kültür ve sanatın halkları yakınlaştıran unsurların başında geldiğini belirterek Al-Sahanableh, etkinliğin gerçekleşmesi için yaşanan sıkıntıları dile getirerek, tüm zorluklara rağmen engellerin aşıldığını kaydetti.

TUNÇALP

Başbakan Yardımcılığı Ekonomi, Turizm, Kültür ve Spor Bakanlığı Kültür Dairesi Müdürü Nilay Tunçalp ise, öncelikle Bişkek'ten gelen talebin kendilerini heyecanlandırdığını, yaşanan zorluklara rağmen ziyaretin gerçekleşmesinde Perşembe günü görevinden istifa eden Başbakan Yardımcısı Serdar Denktaş'ın büyük katkıları olduğunu hatırlatarak, Denktaş'ın sevgi ve selamlarını iletti.

Tunçalp ayrıca, KKTC Bişkek Temsilcisi Dr. Tayseer Al-Sahanableh'e ve emeği geçenlere de teşekkür etti.

Kültür Dairesi Müdürü Nilay Tunçalp, misafirperverliklerinden ötürü Kırgızistan –Türkiye Manas Üniversitesi Rektör Prof. Dr. Sebahattin Balcı'ya teşekkür ederek, Lefkara ve İpek Kozasından işlenmiş Kıbrıs'a özgü hediyeler takdim etti.

KKTC HEYETİ, KIRGIZİSTAN-TÜRKİYE MANAS ÜNİVERSİTESİ'NDE ÇEKİMLER GERÇEKLEŞTİRDİ

Ziyaretin ardından, KKTC Heyeti, Kırgızistan –Türkiye Manas Üniversitesi televizyonunda çekimlere katıldı.

Heyet, Kırgızistan –Türkiye Manas Üniversitesi Radyo Televizyonu Müdürü Dr. Bülent Namal tarafından karşılandı.

Kıbrıs Türk kültürünün yansıtıldığı program TRT Türk kanalının "Devri Âlem" programında da yarın saat 15.30'da yayınlanacak.

KIRGIZİSTAN-TÜRKİYE MANAS ÜNİVERSİTESİ'NDE 'KIBRIS TÜRK GÜNÜ'

Öte yandan Kırgızistan'ın Başkenti Bişkek'te KKTC'ne ait kültürel ve el sanatlarının tanıtıldığı "Kıbrıs Türk Haftası" etkinlikleri Kırgızistan –Türkiye Manas Üniversitesi'nde de etkinliklerle devam etti.

Buradaki etkinlik, milli marşların okunması ve konuşmalarla başladı.

DİLLİRGA COŞKU YARATTI

Ardından Kıbrıs Türk ve Kırgız kültürünün kaynaşması adına Kıbrıslı Türk ve Kırgız Sanatçılar sahne aldı. Sanatçı İpek Amber, Kıbrıs Türkülerini seslendirirken alkış topladı. Ayrıca Kırgız sanatçı ile birlikte de sahne alan Amber'in okuduğu "Dillirga" şarkısı salonda büyük çoşku yarattı.

Halk Ozanı Kemal Deveci de kostümü ve kaval dinletisiyle ilgi topladı.

Serhat Kozoğlu yönetimindeki Devlet Halk Dansları Topluluğu da beğeniyle izlendi.

Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi'nde de gerçekleşen "Kıbrıs Türk Kültür" etkinliğinin giriş kısmında, Kıbrıslı Türk fotoğraf sanatçılarının; KKTC'nin tarih, sanat, kültür, eğitim, turizm ile ilgili görsel fotoğrafları sergilendi.

Ayrıca, hediyelik eşyalar, milli kıyafetler ve Kıbrıs Türk el sanatlarından olan bitkisel örgüler ve seleler, lefkara ve ipek işleri burada da tanıtıldı.

Bir yandan, Serdarlı Sağlık ve Kültür Derneği Başkanı Vijdan Karagözlü, Lefkara ve İpek Kozası ile el işlerini örerken, diğer yandan İsmihan Yorgancı sele, sepet örgüleri, Kemal İyikalp ise Talar örgüsü ile beğeni topladı.

Üniversitedeki etkinlikte konuklara hellim ile ceviz macunu ikram edildi.

KKTC HEYETİ ADA'YA DÖNDÜ

Kültür Dairesi Müdürü Nilay Tunçalp başkanlığındaki 17 kişilik KKTC heyeti dün adaya döndü.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER