İÇ HABERLER
okuma süresi: 4 dak.

Anastasiadis'in GYÖ olarak verdiği mayın haritasını; "Sor-Mayın!"

Anastasiadis’in GYÖ olarak verdiği mayın haritasını; “Sor-Mayın!”

Liderlerin Ara Bölge'de ilk resmî teması ardından Türk tarafının sınırda vize formlarını kaldırmasına karşılık bir Güven Yaratıcı Önlem olarak Anastasiadis'in sunduğu belirtilen Beşparmak Dağları'ndaki 28 mayın tarlasının koordinat haritası hakkında belirsizlik sürüyor…

Yayın Tarihi: 20/05/15 10:00
okuma süresi: 4 dak.
Anastasiadis’in GYÖ olarak verdiği mayın haritasını; “Sor-Mayın!”
A- A A+

Kıbrıs Postası - Vatan MEHMET
1974'te Türk askerinin ilerleyebilmesini önlemek için yerleştirilen mayınların 1976 Viyana görüşmeleri sonrası yapılan mübadele ardından zaten Türk askeri tarafından toplandığı gayr-i resmi olarak ifade edilirken vatandaş, KKTC kaynaklarının söz konusu harita teslimi sonrası ne yapıldığına ilişkin resmî olarak bilgilendirmemesi nedeniyle tedirgin…

Kıbrıs Postası, Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından harita teslimi sonrası resmin ne olduğuna ilişkin bilgi alamazken vatandaş, "Mayın var mı yok mu? Zamanında yapıldığı ifade edilen temizlik sağlıklı bir şekilde yapıldı mı?"; "eğer mayın yoksa bunun nesi Güven Yaratıcı Önlem" "diye soruyor ve yetkili ağızlardan doğrudan can güvenliğini ilgilendirdiği için net açıklama bekliyor.

Mayınların temizlenmesi anlaşması dönemin Cumhurbaşkanı Talat tarafından imzalanmış ve BM uzmanları Ara Bölge'de mayınların temizlenmesi için çalışma başlatmıştı. Çalışmalar sırasında Srilankalı bir BM uzmanı talihsiz bir kaza sonucu hayatını kaybetmişti.

Öte yandan 24 Eylül 1983'te Girne Kozanköy-Alemdağ köy çevresinde biri 10 diğeri 7 yaşında iki çocuk, ailelerine ait keçilerini otlatırken bir patlama sonucu hayatlarını kaybetmişlerdi. Bu vahim olay kamuoyunda mayın patlaması söylentileriyle yer almıştı.

KKTC'de Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'nın seçilişi ardından yeniden başlayan müzakere süreci adada 'Çözüm'e ilişkin umutları artırırken, liderler Güven Yaratıcı Önlemler (GYÖ) denilen ve çözüm öncesi toplumların yakınlaşmasını sağlayan çalışmalarını sürdürüyor.

Türk tarafının geçişlerde kaldırdığı vize formu uygulaması ardından karşılıklı yarar ilkesi ve hızlı uygulanabilirlik çerçevesinde bazı geçiş kapılarının da açılması gündemde.

Liderlerin Ara Bölgede geçtiğimiz hafta ilk resmi teması ardından Türk tarafının sınırda vize formlarını kaldırmasına karşılık bir Güven Yaratıcı Önlem olarak Anastasiadis'in sunduğu belirtilen Beşparmak Dağlarındaki 28 mayın tarlasının koordinat haritası hakkında kafa karışıklığı sürüyor…

1974'te Türk askerinin ilerleyebilmesini önlemek için yerleştirilen mayınların 1976 Viyana görüşmeleri sonrası yapılan mübadele ardından zaten Türk askeri tarafından toplandığı gayr-i resmi olarak ifade edilirken vatandaş, KKTC kaynaklarının söz konusu harita teslimi sonrası ne yapıldığına ilişkin resmi olarak bilgilendirmemesi nedeniyle tedirgin…

"Mayın var mı yok mu?"

Kıbrıs Postası, Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından harita teslimi sonrası resmin ne olduğuna ilişkin bilgi alamazken vatandaş, "Mayın var mı yok mu? Zamanında yapılan temizlik sağlıklı bir şekilde yapıldı mı?" , "eğer mayın yoksa bunun nesi Güven Yaratıcı Önlem" "diye soruyor ve yetkili ağızlardan açıklama bekliyor.

Rum Başkan Anastasiadis mayınlarla ilgili "74 savaşında Türk askerinin ilerleyebilmesini önlemek için Beşparmaklar'da 28 bölgeye mayın yerleştirdik" ifadelerini kullanmıştı.

Talat döneminde Ara Bölgede başlamıştı

Kıbrıs'ta mayınların temizlenmesi anlaşması dönemin Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat tarafından imzalanmış ve BM uzmanları Ara Bölgede mayınların temizlenmesi için çalışma başlatmıştı. Çalışmalar sırasında Srilankalı bir BM uzmanı talihsiz bir kaza sonucu hayatını kaybetmişti.

Öte yandan 24 Eylül 1983'te Girne Kozanköy-Alemdağ köy çevresinde biri 10 diğeri 7 yaşında iki çocuk, ailelerine ait keçilerini otlatırken bir patlama sonucu hayatlarını kaybetmişlerdi. Bu vahim olay kamuoyunda mayın patlaması söylentileriyle yer almıştı.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.