Başbakan Yardımcılığı: "Lejyonerle ilgili oteller denetim altında"

loading
10 Temmuz, Cuma
£

8.67

7.76

$

6.87

Başbakan Yardımcılığı: "Lejyonerle ilgili oteller denetim altında"

Başbakan Yardımcılığı: "Lejyonerle ilgili oteller denetim altında"

Başbakan Yardımcılığı, Lejyoner hastalığı ile ilgili otellerin denetim altında bulunduğunu açıkladı.

Başbakan Yardımcılığı: "Lejyonerle ilgili oteller denetim altında"
A- A A+

Başbakan Yardımcılığı Ekonomi, Turizm, Kültür ve Spor Bakanlığı geçtiğimiz gün yerel bir gazetede yayımlanan "Lejyoner Hastalığına Dikkat" başlıklı haber üzerine açıklama gereği duymuştur.

Ülkemizin lokomotif sektörü olan turizm sektörünü yakından ilgilendiren Lejyoner Hastalığı'nın hotellerin havuz sistemlerinde meydana çıkabileceği için bakanlığımız geçmiş senelerde başlattığı denetleme çalışmaları ile kontrolü elinde bulunduruyor.

Bakanlığımız, Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi'nin katkıları ile 2008 yılından itibaren Lejyoner hastalığının ülkemiz turizmini olumsuz etkilememesi adına gerekli önlemleri almaktadır.

Bakanlığımıza bağlı Oteller Encümeni tarafından belgelendirilmiş olarak faaliyet gösteren tüm turistik konaklamalı tesislerin yılda en az bir kez tesislerinden alınan su örnekleri ile Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi'nin kontrolünde Legionella analizleri yapılmaktadır.

Oteller Encümeni 2012 yılında Lejyoner Hastalığı ile ilgili bir tedbir daha alarak "Otel İşletme Belgesi" alınabilmesi için Devlet Labaratuarı'ndan Legionella analiz rapor neticesinin 'negatif' olması koşulunu aramaktadır.

Bu önemli hususla ilgili olarak işletmelerin bilgilendirilmesi düşünülmüş ve Sağlık Bakanlığı'nın desteği ile turistik konaklama tesisleri personeline yönelik Türkiye'den gelen uzman kişiler tarafından Mart 2012'de bir seminer düzenlenerek işletmelerde çalışan personelin de bilgilendirilmesi sağlanmıştır.

Daha sonra konunun ciddiyeti göz önüne alınarak yasal bir düzenleme ile Aralık 2012 de yürürlüğe giren "2012 Oteller Tüzüğü"ne otel işletmelerinin Legionella ile ilgili analizleri düzenli olarak yaptırmaları ve çıkan raporları her yıl aralık ayı içerisinde Oteller Encümeni'ne ulaştırmaları zorunlu olduğu ve raporların aralık ayı içerisinde Oteller Encümeni'ne ulaştırılmaması halinde işletmeye müteakip yıl için İşletme Belgesi verilmemesi yönünde bir madde de konulmuştur.

Böylelikle alınan bu yasal düzenlemeler ile turistik konaklama tesisleri 2012 yılında başlatılan uygulama ile Legionella ile ilgili analizlerini her yıl Temel Sağlık Hizmetleri Dairesi ile işbirliği içerisinde yaptırmaktadırlar.

Lejyoner hastalığı ile ilgili değerli bilgilerini halkımız ile paylaşan Migrobiyolog Dr. Ender Volkan Çınar'a ve böylesi haberlere önem veren basınımıza da göstermiş oldukları ilgiden dolayı teşekkür ederiz.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER