İÇ HABERLER
okuma süresi: 11 dak.

TDP'den 70 yeni istifa… Çakıcı: "Tabandan gelen bu fırtına yalnızca bir başlangıç"

TDP'den 70 yeni istifa… Çakıcı: "Tabandan gelen bu fırtına yalnızca bir başlangıç"

TDP'de kurucu Başkan Mehmet Çakıcı'nın başını çektiği istifalarla yaşanan deprem devam ediyor…

Yayın Tarihi: 28/11/16 08:23
okuma süresi: 11 dak.
TDP'den 70 yeni istifa… Çakıcı: "Tabandan gelen bu fırtına yalnızca bir başlangıç"
A- A A+
Kıbrıs Postası - Vatan Mehmet

TDP'de kurucu Başkan Mehmet Çakıcı'nın başını çektiği istifalarla yaşanan deprem devam ediyor…

İçerisinde TDP'nin TKP kökenli ağır toplarının da bulunduğu 70 isim dün yaptıkları sert bir açıklama ile istifa ettiklerini duyururken Kıbrıs Postası'na konuşan ve "çizmelerimi giydim mi bu olay biter demiştim. Tabandan gelen bu fırtına yalnızca bir başlangıç ve bu gücün önünde kimse duramaz" diyen Mehmet Çakıcı, gelen yeni istifaların ardından TDP yönetimini "onurlu davranarak istifaya" davet etti.

TDP'de süren kopuşu aşağılayarak, yok sayarak değerlendirenleri "hayal dünyasında yaşamakla" suçlayan Mehmet Çakıcı, "benim olsun küçük olsun anlayışının çökmeye mahkûm olduğunu ifade ederek "biz bu yolu yürüyeceğiz" mesajı verdi…

Kıbrıs Postası'na konuşan Çakıcı, yeni oluşum sürecini "mevcut siyasetten usananların fırtınası…" şeklinde niteledi ve TKP'nin isim ve logosuna ilişkin hukuken "kullanılamaz" iddiaları hakkında ise "başka birinin parti kurma hakkını gasp etmek mümkün mü? Biz de çalışmalarımızı yaptık hukuken bir engel yok" dedi.

"Çözüme Doğru, Doğru Seçim TKP" hedefi ile bir komitenin de oluşturulduğu kaydedilen TDP'li 70 üyenin dünkü istifa açıklamasında "tüm iyi niyetli girişimlerimize rağmen partide birliktelik kurulamamış, partinin genelini kucaklayıcı hiçbir çaba ve gayret gösterilmediği" ve TDP tabanında oluşan "öfkenin" ötelendiği ifade edildi…

Toplumcu Demokrasi Partisi'nde (TDP) kurucu Başkan Mehmet Çakıcı'nın başını çektiği istifalarla yaşanan deprem devam ediyor…

İçerisinde TDP'nin TKP kökenli ağır toplarının da bulunduğu 70 isim dün yaptıkları sert açıklama ile istifa ettiklerini duyururken Kıbrıs Postası'na konuşan ve "çizmelerimi giydim mi bu olay biter demiştim. Tabandan gelen bu fırtına yalnızca bir başlangıç ve bu gücün önünde kimse duramaz" diyen Mehmet Çakıcı, gelen yeni istifaların ardından TDP yönetimini "onurlu davranarak istifaya" davet etti.

TDP'de süren kopuşu aşağılayarak, yok sayarak değerlendirenleri "hayal dünyasında yaşamakla" suçlayan Mehmet Çakıcı, "benim olsun küçük olsun anlayışının çökmeye mahkûm olduğunu ifade ederek "biz bu yolu yürüyeceğiz" mesajı verdi.

Kıbrıs Postası'na konuşan Çakıcı, yeni oluşum sürecini "mevcut siyasetten usananların fırtınası…" şeklinde niteledi ve TKP'nin isim ve logosuna ilişkin hukuken "kullanılamaz" iddiaları hakkında ise "başka birinin parti kurma hakkını gasp etmek mümkün mü? Biz de çalışmalarımızı yaptık hukuken bir engel yok" dedi.

YENİ İSTİFALAR VE BASIN AÇIKLAMASI…

Dün 70 TDP üyesinin de partiden istifa ettiğini duyuran açıklama şöyle; "TDP yönetiminin son dönemde ortaya koyduğu kötü icraatlar, antidemokratik politikalar, üyeler arasında yapılan ayrımcılık, adam kayırmacılık ve sosyal-demokrasi anlayışına ters tutumları ne yazık ki TDP'yi siyaset yapılamaz hale getirmiştir.

Güzelyurt İlçe Başkanlığı seçimi sonrasında başlayan TDP'deki kıyım sonrasında ayrılan partililerimize yönelik TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit'in yapmış olduğu "Küsenlerle vakit kaybetmeyeceğiz. Çürükler temizlenmelidir" ifadesi ile son derece çirkin ve mücadele arkadaşlarımıza yapılan bir hakaret olarak görülmüştür.

TDP Merkez yönetim Kurulunun başlatmış olduğu temizleme operasyonu daha sonra İskele İlçesine sıçramış, TDP İskele Başkanı ve Yönetim Kurulu üyesi arkadaşlarımız büyük baskı altına almaya çalışılmış ve istifa noktasına getirilmişlerdir. En son olarak Gazimağusa İlçe Başkanı Mustafa Emiroğluları'nın "düşünce suçundan" parti disiplin kuruluna verilmesi, iddianamesinde TKP isminin disiplin suçu maddesi haline getirilmesi ve parti merkezinin mahkeme ortamına dönüştürülmesi ve bitmek bilmeyen disiplin kurulu soruşturmaları nedeniyle parti moralsiz ve motivasyonsuz bir ortam yaratılmasına neden olmuştur. Parti geneline yayılan bizden ve bizden olmayan ayrımcılığıyla TDP, paranoyanın hâkim olduğu bir yapıya dönüştürülmüştür.

"VEFA, YOLDAŞLIK, ARKADAŞLIK VE FEDAKÂRLIK NOKTASI PARTİ İÇİNDE YOK EDİLMİŞTİR"

Seçilmiş ilçe başkanının "eften püften" şeklinde tanımladığı nedenlerle partiden ihraç edilmesi parti genelinde kabul görmemiş, Gazimağusa ve İskele örgütleri parti merkezinden kopma noktasına getirilmiştir. Vefa, yoldaşlık, arkadaşlık ve fedakârlık noktası parti içinde yok edilmiştir.

TDP MYK'sı partinin toparlanması ve birlikte hareket edilmesi konusunda birçok kez hem basın yoluyla hem de yazılı olarak uyarılmış, ne yazık ki tüm iyi niyetli girişimlerimize rağmen partide birliktelik kurulamamış, partinin genelini kucaklayıcı hiçbir çaba ve gayret gösterilmemiştir. TDP tabanında oluşan öfkeyi göremeyen, yaşanan süreci ve istifaları birkaç kişi olarak niteleyip bizleri hazımsızlar diye aşağılayan başta TDP Genel Başkanı Cemal Özyiğit ve TDP MYK'sı , "küçülerek büyüyoruz" ifadeleri kullanarak ne denli hayal dünyasında yaşadıklarını bir kez daha bizlere ve kamuoyuna göstermişlerdir. TDP Genel Başkanı, Genel Sekreteri ve MYK'sının istifa etmesi gerekirken halen daha suçu başkalarında araması kimlerin hazımsızlık içinde ve koltuk sevdalısı olduğu ortaya çıkarmıştır.

TDP Kurucu Başkanı, Lefkoşa Milletvekili Prof. Dr. Mehmet Çakıcı, TDP Eski Milletvekili, Gazi Mağusa İlçe Başkanı Mustafa Emiroğulları, TDP Eski Tarım Bakanı, TDP Parti Meclis Üyesi Sami Dayıoğlu ve TDP Lefkoşa Eski İlçe Başkanı ve Parti Meclisi Üyesi Memduh Çeto'nun TDP'den istifası sonrasında İstifa depremi yaşanmaya başlamıştır. Dr. Mehmet Çakıcı istifasının ardından yaptığı açıklamada, "Tüm arkadaşlarımı ak güvercin amblemli bayrağın altında beraber mücadeleye çağırıyorum… Dürüst, demokratik siyasi adres arayan, her türlü renge, dürüst siyaset yapmak isteyen herkese kapımız açıktır" çağrısında bulunmuştu.

Bu bağlamda Güzelyurt bölgesinin sevilen ismi TKP Eski Milletvekili, TDP üyesi İbrahim Koreli, TDP İskele İlçe Başkanı Kemal Yıldız, Mağusa İlçe Başkan Vekili Doğay Çakıcı ve birçok TDP örgüt Başkanı ile Parti Meclisi ve yüzlerce TDP üyesi partilerinden istifa etmiştir.

Bağımsız Milletvekili Prof. Dr. Mehmet Çakıcı'nın sosyal medya üzerinden yapmış olduğu çağrı sonrasında Cumartesi akşamı Demirhan Bölgesinde yer alan Özgit Restaurant'ta gerçekleşen kitle toplantısına TDP'den istifa eden üyeler, Eski TKP'liler ve bu çağrıya kulak veren ve destekleyen onlarca sempatizan katıldı... Oldukça yoğun katılımla gerçekleşen toplantıda söz alan Bağımsız Milletvekili Prof. Dr. Mehmet Çakıcı, "Demokrasiyi geliştirmek, emek, demokrasi ve adaleti yaymak, kendi ülkesinin efendisi olmak, kendine yeten bir ekonomi yaratmak, adil kalıcı bir barışa ulaşmak amacıyla bugün çizmeleri giydiklerini" belirtti. Çakıcı, " Yeni oluşumla eşitlik ve adalet içinde yürüyeceğiz. Kucağımız her kesime ve herkese açık olacaktır" dedi ve herkesi birlikte mücadeleye çağırdı.

"ÇÖZÜME DOĞRU, DOĞRU SEÇİM TKP"

Toplantıda TKP'nin kurulması çalışmalarını yapmak için çalışmalara başlanması, bu kapsamda Bağımsız Milletvekili Prof. Dr. Mehmet Çakıcı önderliğinde bir komite kurulması kararı verilmiştir. "Çözüme Doğru, Doğru Seçim TKP" hedefi ile oluşturulan komite ; Prof. Dr. Mehmet Çakıcı önderliğinde, Mustafa Emiroğulları, Elif Görem Gümüşmağden, Seval Oyaltan, Memduh Çeto, Sami, Dayıoğlu, Osman Kızılova, Av. İzzet Gilanlıoğlu , Zuhal Koreli ve Mehmet Davulcu'dan oluşmaktadır.

TDP den istifa edenlerin listesi şunlardan oluşmaktadır..

 1. İbrahim Koreli ( TKP Eski Milletvekili, TDP Üyesi)
 2. Kemal Yıldız ( TDP İskele İlçe Başkanı)
 3. İzzet Gilanlıoğlu ( TDP Parti Meclisi Üyesi)
 4. Ahmet Şah ( Serdarlı Belediye Meclis Üyesi ve TDP Parti Meclisi Üyesi )
 5. Enver Erkol ( TDP Parti Meclisi Üyesi )
 6. Elif Görem Gümüşmağden ( TDP Parti Meclisi Üyesi )
 7. Zuhal Koreli ( TDP Parti Meclisi Üyesi )
 8. Cafer Koçak ( TDP Mağusa Belediye Meclis Üyesi/Mağusa İ.Y. Üyesi)
 9. Doğay Çakıcı ( TDP Mağusa İlçe Yönetim Kurulu Üyesi)
 10. Umut Kadı ( TDP Mağusa İlçe Yönetim Kurulu Üyesi)
 11. Hüseyin Akansoy ( TDP Esentepe Örgüt Başkanı )
 12. Koray Diran ( TDP Yeni Boğaziçi Örgüt Başkanı )
 13. İbrahim Tabuş ( TDP Ergenekon Örgüt Başkanı )
 14. Menderes Güneş ( TDP Derince Örgüt Başkanı )
 15. Yaşar Kızıl ( TDP Ziyamet Örgüt Başkanı )
 16. Emin Soyalp ( TDP Geçitkale Örgüt Başkanı )
 17. İbrahim Sönmezler ( TDP Görneç Örgüt Başkanı )
 18. Şakir Ercüment ( TDP Pınarlı Örgüt Başkanı )
 19. Mevlüt Altındağ ( TDP Ağıllar Örgüt Başkanı )
 20. Harun Şen ( TDP Yeşilköy Örgüt Başkanı )
 21. Ertan Namıkkemaloğlu ( TDP Türkmenköy Örgüt Başkanı )
 22. Ali Şahin (TDP Lala Mustafa Paşa Örgüt Başkanı )
 23. Cumali Biten ( TDP Pamuklu Örgüt Başkanı )
 24. Şenol Karakop ( TDP İskele İlçe Yönetim Kurulu Üyesi )
 25. Ümran Volkan ( TDP Güzelyurt Eski İlçe Başkanı )
 26. Yeşim Mertli ( TDP Eski Kadın Kolları Başkanı )
 27. Seval Oyaltan ( TDP Eski Kadın Kolları Başkanı )
 28. Görkem Çeto ( TDP Üyesi )
 29. Hilmi Ar ( TDP Üyesi )
 30. İsmet Utkan ( TDP Üyesi )
 31. Bayram Çıdam ( TDP Üyesi )
 32. Cemal Özkuyucu ( TDP Üyesi )
 33. Mustafa Lord
 34. Bakiye Lord
 35. Özkan Demirsev
 36. Zeki Manioğulları ( TDP Üyesi )
 37. Tanger Sertaş ( TDP Üyesi )
 38. Şenol Türk ( TDP Üyesi )
 39. Mehmet Bahçecioğlu ( TDP Üyesi )
 40. Mehmet Bökeyhan ( TDP Üyesi )
 41. Emine Temizkan ( TDP Üyesi )
 42. Ömer Güneş ( TDP Üyesi )
 43. Turhan Çakıcı ( TDP Üyesi )
 44. Ayhan Çakıcı Eş ( TDP Üyesi )
 45. Azat Kızıl ( TDP Üyesi )
 46. Mehmet Eş ( TDP Üyesi )
 47. Öcal Musaoğulları ( TDP Üyesi )
 48. Orhan Günşiray ( TDP Üyesi )
 49. Ayhan Avcı ( TDP Üyesi )
 50. Nejdet Gül ( TDP Üyesi )
 51. Hüseyin İsmailoğlu ( TDP Üyesi )
 52. Bülent Kahvecioğlu ( TDP Üyesi )
 53. Salih Emiroğulları ( TDP Üyesi )
 54. Feriha Aksoy ( TDP Üyesi )
 55. Şevki Kadı ( TDP Üyesi )
 56. Murat Akın ( TDP Üyesi )
 57. Habip Yavuz ( TDP Üyesi )
 58. Mustafa Şenkasap ( TDP Üyesi )
 59. Oğuz Tanrısevdi( TDP Üyesi )
 60. Ali Şammali ( TDP Üyesi )
 61. Alihan Aksoy ( TDP Üyesi )
 62. Tekin Kızıl ( TDP Üyesi )
 63. Ebru Çakıcı ( TDP Üyesi )
 64. Füsun Dayıoğlu ( TDP Üyesi )
 65. İsmihan Özkuyucu ( TDP Üyesi )
 66. Çağıl Oyaltan ( TDP Üyesi )
 67. Nuray Çeto ( TDP Üyesi )
 68. Kemal Sanlı ( TDP Üyesi )
 69. Evren Sanlı ( TDP Üyesi)
 70. Ratip Sanlı ( TDP Üyesi)

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için

Yorumlar

Dikkat!
Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.