Gündüz: "Tarihe 'kültüre sahip çıkamayan insanlar' olarak geçeceğiz"

loading
3 Temmuz, Cuma
£

8.56

7.72

$

6.87

Gündüz: "Tarihe 'kültüre sahip çıkamayan insanlar' olarak geçeceğiz"

Gündüz: "Tarihe 'kültüre sahip çıkamayan insanlar' olarak geçeceğiz"

Milletvekili Menteş Gündüz, geçtiğimiz yıl yaptığı uyarılarda haklı çıktı. Tamir edilmeyen Girne Antik Limanı'nın mendereği ilk fırtınada yerle bir oldu.

Gündüz: "Tarihe 'kültüre sahip çıkamayan insanlar' olarak geçeceğiz"
A- A A+
Kıbrıs Postası - Ahmet Vamık

Milletvekili Menteş Gündüz, geçtiğimiz yıl yaptığı uyarılarda haklı çıktı. Tamir edilmeyen Girne Antik Limanı'nın mendereği ilk fırtınada yerle bir oldu.

Girne Antik Limanı'nda bulunan mendireğin ve deniz fenerinin yıkılması, Özkan Yorgancıoğlu hükümeti döneminde Başbakan Yardımcısı, Ekonomi, Turizm, Kültür ve Spor Bakanlığı görevlerini yürüten Bağımsız Milletvekili Menteş Gündüz'ün geçtiğimiz yıl bakanlık görevini yürüttüğü dönemde yaz aylarında Girne Antik Limanı'ndaki incelemeleri sonrası yaptığı uyarıları yeniden gündeme getirdi.

Antik Limanı'nda geçtiğimiz yıl yaptığı incelemede mendireğin iyi durumda olmadığını tespit eden Gündüz, "Tarihi mendirekte tahminlerin ötesinde bir yıpranma var. Ana girişteki mendirek önümüzdeki kışı atlatır mı, belli değil! Bu bakımdan ciddiye alınması, seri ve hızlı hareket edilmesi gerekir. Bunun yanında liman içerisinde kokuya neden olan kuzey mendireği güneye bağlayan sirkülasyon boruları var. Büyük bir ihtimalle tıkalı ve kokuya bu neden oluyor. Bununla ilgili de çalışma yapılacak ancak Girne Antik Limanı'nın tamiri için ayrılan 500 bin Dolar tutarındaki kaynağın sadece mendireğin üst tamirine yeteceğini söyleyebilirim. Çünkü mendirek tamiri için ciddi anlamda taş takviyesi yapılması gerektiğine inanıyorum" açıklaması yapmıştı.

"KEŞKE HAKLI ÇIKMASAYDIM"

Bağımsız Milletvekili Menteş Gündüz, geçtiğimiz yıl yaptığı uyarılarda haklı çıktı ve son iki günde ülkemizi etkisi altına alan olumsuz hava koşulları Girne Antik Limanı mendireğinin ve liman girişinde bulunan deniz fenerinin yıkılmasına neden oldu. Kıbrıs Postası'na konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Gündüz, "keşke haklı çıkmasaydım ve mendirek yıkılmasaydı fakat mendireğin yıkılacağı geçtiğimiz yıldan belliydi" dedi.

"ZAMANINDA MÜDAHALE ETMEYE BAKANLIKTA ÖMRÜM YETMEDİ"

Girne Antik Limanı'nda geçtiğimiz yıl yaptığı incelemelerde, mendireği güçlendiren taşların oyulduğunu ve dalgaların gücünü kıracak olan deniz içindeki büyük kayaların aşındığını gördüğünü söyleyen Menteş Gündüz, "mendirek üstten baktığın zaman sağlam görülebilir fakat yılların getirdiği yıpranma ile bu tarihi yapının altı boşaldı. Eğer zamanında müdahale edilseydi ve mendireğin altı güçlendirilip dalga kıranlar yenilenseydi bugün bu durum yaşanmazdı" diyerek kendisinin bu konuya çok önem verdiği fakat gerekli yatırımı yapacak kadar görevde kalamadığını dile getirdi.

"TARİHE 'KÜLTÜRE SAHİP ÇIKAMAYAN İNSANLAR' OLARAK GEÇECEĞİZ"

Gündüz, mendireğe sahip çıkılıp tamir edilmediği takdirde yarın çok daha fazla harcama gerekeceği ve bunun yanında tarihe 'kültüre sahip çıkmayan insanlar' olarak geçeceğimiz söylemini hatırlatarak, sonunda bunun başımıza geldiğini kaydetti. Gündüz, mendireğin AB standartlarında yeniden tamir edilerek sağlamlaştırılması gerektiğini de sözlerine ekledi.

"METEOROLOJİ'NİN UYARILARI DİKKATE ALINMADI"

Denizcilik, gemi turizmi şirketleri, yat ve tekne sahiplerinin Meteoroloji'nin uyarılarını dikkate almayarak Antik Liman'da ve Turizm Limanı'nda bulunan gemilerin sağlamlaştırılmadığını da ifade eden Menteş Gündüz, "bir çok tekne, gemi halatlarının koptuğunu ve denizin içerisinde başıboş bir şekilde savrulduğunu, İki kişininse halatı kopan bir gemiyi yeniden bağlamaya çalışırken yaralandığını öğrendim. Biz henüz denizin gücünü ve denizin neler yapabileceği bilincini kavrayamadık. İki gündür meydana gelen fırtına çok şiddetli bir fırtına değildi. Bu yaşadığımız olumsuzluktan bir ders çıkarmalı ve daha kötü senaryolar için bile hazırlıklı olmamız ve denizcilik konusunda da kendizimi geliştirmemiz lazım" dedi.

İlgili haber:

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER