Öğrenciler seminerleri yoğun ilgiyle dinledi

loading
11 Temmuz, Cumartesi
£

8.66

7.76

$

6.86

Öğrenciler seminerleri yoğun ilgiyle dinledi

Öğrenciler seminerleri yoğun ilgiyle dinledi

Telsim'in Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı iş birliğiyle düzenlediği Güvenli İnternet Seminerleri, tüm hızıyla devam ediyor. Ortaokul 8. Sınıf öğrencilerine verilen eğitimlere, Mehmetçik, Canbulat Özgürlük, Esentepe, Oğuz Veli Ortaokulları ile Anafartalar ve Lapta Yavuzlar Lisesin'de de verildi.

Öğrenciler seminerleri yoğun ilgiyle dinledi
A- A A+

Telsim'in Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı iş birliğiyle düzenlediği Güvenli İnternet Seminerleri, tüm hızıyla devam ediyor. Ortaokul 8. Sınıf öğrencilerine verilen eğitimlere, Mehmetçik, Canbulat Özgürlük, Esentepe, Oğuz Veli Ortaokulları ile Anafartalar ve Lapta Yavuzlar Lisesin'de de verildi.

Güvenli internet kullanımı ve sosyolojik boyutları hakkında bilgiler verilen seminerlerde, bilgisayar virüsleri ve soluncanları arasındaki farklar, casus yazılımlar, kimlik hırsızlığı ve kurtulma yolları hakkında eğitimler verildi. Seminerlerde, interneti doğru kullanımı ve sosyal medya hesap hesap kullanımı konusunda öğrenciler uyarıldı.

FIRINCIOĞLULARI: İNTERNET BİLGİYE ULAŞIMDA ÖNEMLİ BİR ARAÇ AMA DOĞRU KULLANILIRSA

Eğitimleri, Telsim Bilgi İşlem Uzmanı Fırat Fırıncıoğluları, Telsim Kurumsal İletişim Kıdemli Uzmanı Ece Aker ve Sosyal Hizmet Uzmanı Barış Başel verdi. Fuat Fırıncıoğluları, bilgisayar virüsleri ve solucanları konusunda nasıl dikkatli olmak gerektiğini anlatarak, gençleri kişisel bilgileri koruma konusunda önerilerde bulundu.

Özellikle gençlerin yoğun olarak ilgi gösterdiği sosyal medya gruplarında sakıncalı içeriklerin yer aldığını vurgulayan Fırıncıoğluları, bu tür sitelerden uzak durmak gerektiği vurgusunu yineledi. Fırıncıoğluları, internetin bilgiye ulaşımda çok önemli bir araç olduğunu, eskiden insanların saatlerce ansiklopedi karıştırdığını, şimdilerde ise internet sayesinde bütün dünyanın parmaklarımızın arasında olduğunu söyledi.

AKER: SAKINCALI İÇERİKLER EN ÇOK GENÇLERİ ETKİLİYOR

Telsim Kurumsal İletişim Kıdemli Uzmanı Ece Aker ise, verdiği seminerde özellikle internetteki sakıncalı içeriklerin, en çok gençleri ve kadınları etkilediğini vurguladı. Gençleri güvenilir olmayan alışveriş sitelerinden alışveriş yapmamaları konusunda uyaran Aker, sosyal medya hesaplarını herkesin görebileceği şekilde açık yapmamaları gerektiğini söyledi. Aker, internet aramalarını takip eden, casus yazılımlar konusunda da gençleri uyardı.

BAŞEL: GÜNDE EN AZ BİR SAAT İNTERNETSİZ KENDİNİZE ZAMAN AYIRIN

Sosyal Hizmet Uzmanı Barış Başel seminerlerde, internet kullanımının sosyal boyutu ve popüler kültürün gençler üzerindeki etkisi konusunda bilgiler verdi. Özellikle medyanın gençleri çok etkilediğini söyleyen Başel, gençlerin kendilerine rol modeli olarak gördükleri kişilerin, kişilik bozukluğuna yol açtığını söyledi. Başel, teknoloji çağında yaşadığımızı, cep telefonlarının hayatımızın bir parçası olduğunu, bunu en iyi şekilde değerlendirmek gerektiği vurgusunu yaptı. Ayrıca Başel, gençlere günde en az bir saat kendilerine telefonsuz ve bilgisayarsız zaman ayırmalarını önerdi.

Seminerlerde, Telsim'den, her okuldan bir öğrenciye Mini Tablet hediye ediliyor. Tablet kazanan öğrenciler, Mehmetçik Ortaokulu'ndan Halil Olgu, Canbulat Özgürlük Ortaokulu'ndan Minecan Kahveci, Esentepe Ortaokulu'ndan Umutcan Bahadır, Oğuz Veli Ortaokulu'ndan Mügem Güven ve Lapta Yavuzlar Lisesi'nden İlayda Selvi oldu.

Öğrenciler görüşlerini şöyle belirttiler:

Umutcan Bahadır (Esentepe Ortaokulu) : Seminerde çok önemli ayrıntılardan bahsedildi. Her insan güvenli sitelere girmeli. Sosyal medya hesaplarında dikkat etmek gerekir. Arkadaş eklerken özellikle, bizim yaş gurubu çocuklar daha da dikkat etmeli. Tanımadığımız kişilerle sosyal medya hesaplarında iletişim kurmak doru değil.

Halil Oldu (Mehmetçik Ortaokulu) : Çok faydalı bir seminer olduğunu düşünüyorum. İnternette hepimizin dikkat etmesi gerekir. Bilgisayarda oyun oynarken, başka sitelere yönlendirmeler çıkıyor. Bunlar bahis siteleri oluyor özellikle. Bunlara dikkat etmek gerekir.

Minecan Kahveci (Canbulat Özgürlük Ortaokulu): Telsim'e bu faydalı eğitimi verdiği için çok teşekkür ederim. Artık internet ve bilgisayar virüsleri hakkında bilgi sahibi oldum.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER