Elcil: "Ajandada eksik var, yanlış yok. Bunu, isteyen herkesle istediği yerde tartışabilirim"

loading
26 Ekim, Pazartesi
£

10.52

9.55

$

8.08

Elcil: "Ajandada eksik var, yanlış yok. Bunu, isteyen herkesle istediği yerde tartışabilirim"

Elcil: "Ajandada eksik var, yanlış yok. Bunu, isteyen herkesle istediği yerde tartışabilirim"

2017 yılı için hazırladığı ajanda ile tartışmaların odağına yerleşen Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) Genel Sekreteri Şener Elcil Kıbrıs Postası'na konuştu.

Elcil: "Ajandada eksik var, yanlış yok. Bunu, isteyen herkesle istediği yerde tartışabilirim"
A- A A+
Kıbrıs Postas - Ulaş Barış

2017 yılı için hazırladığı ajanda ile tartışmaların odağına yerleşen Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS) Genel Sekreteri Şener Elcil Kıbrıs Postası'na konuştu.

Elcil gündemin en tepesine yerleşen konu ile ilgili olarak "ajandada yazılı olan gerçeklerdir. Eksik vardır, yanlış yoktur, bunu isteyen herkesle istenilen yerde tartışabilirim" dedi.

KTÖS Genel Sekreteri "biz sendika olarak bu saldırılara alışığız. Bu saldırılar bizi küçültmez, aksine büyütür. 1986 yılında da o zaman ki Genel Sekreterimiz Turgut Avşaroğlu 'Kıbrıs Türkleri kendi ayakları üzerinde durmalıdır. Çözüm olduğunda asker gidecektir' şeklinde bir açıklama yapmış, bugün bize saldıran aynı çevreler 'KTÖS askeri istemiyor' diye tepki göstermişti. 2000'de biz 'Ankara ne paranı ne memurunu istiyoruz' dediklerinde yine aynı çevreler bize saldırmıştı. Bunlara alışkınız çünkü bu çevreler KTÖS'e düşmandır" ifadelerini kullandı.

Elcil 'KKTC kurulurken KTÖS destekledi' şeklindeki eleştirilere de yanıt vererek "Bağımsız bir Kıbrıs Türk Devleti KTÖS'ün tezidir. Biz o zaman bunu söyledik ve destekledik. Ancak bizim desteklediğimiz şey tam bağımsız, ayakları üzerinde duran bir devletti. Denktaş'ın kurduğu, Türkiye'ye tam bağımlı KKTC değildi" diye konuştu.

KTÖS'e karşı top yekûn bir karalama kampanyası başlatıldığının altını çizen Elcil "biz medyada hangi gazetecilerin kaç tane okul kantini tuttuğunu biliyoruz. Bunlar art niyetlidir. Hangi gazetecilerin Sivil Savunmanın maaşlı elemanı olduğunu biliyoruz. Bu arkadaşlar dün Şehit Ertuğrul İlkokulunu ziyaret eden Rum öğretmenlerle ilgili haberi bugün 'okulu tanımadıkları için okula girmediler' şeklinde vermişler. Böyle bir yalan çarpıtma görülmemiştir" diye konuştu.

Müzakerelerin gelinen bu kritik aşamasında böylesi bir tartışmanın başlamasına kızan sol kesimler de olduğunu belirten Elcil "bu arkadaşlar bunu tartışacağına tarihi gerçekleri tartışsınlar. Bize yapılan bu saldırılar bilinçlidir, arkasında da sivil-asker bürokrasisi vardır. Bunları tartışsınlar. Kimin kaç kantin tuttuğunu tartışsınlar" ifadelerini kullandı.

"Türkiye'den maaş alıyor" diye kendisine eleştiriler yapıldığını belirten Elcil "ben Türkiye'den değil, buradaki yönetimden maaşımı alıyorum. Bu maaşımı da almaya devam edeceğim. Emeğimin karşılığını alıyorum. Biz Türkiye'den para alınmamasını, Kıbrıs Türkü'nün kendi ayakları üzerinde duran bir yapıya sahip olmasını savunuyoruz. Bu saldırıları yapanlar esasen Türkiye'den para alanlardır. Ben maaşım konusunda hiç sıkıntı duymuyorum, almaya devam edeceğim" diye konuştu.

Ajandaya tepki gösteren KTÖS üyeleri olduğu hatırlatılan Elcil "kendi üyelerimizden gelen tepkileri kesinlikle ciddiye alıyoruz. Bu eleştirileri değerlendireceğiz. Ancak dışarıdan gelen eleştirileri dinlemiyorum. Ne yani bu sendika bir ajanda bile basamayacak mı? Bunu mu yasaklayacaklar? Böyle yapacaklarsa dükkanı kapatsınlar, gitsinler" dedi.

Sabah saatlerinde Yeniden Doğuş Partisi'nin sendikaya gelip kara çelenk bıraktığını söyleyen Elcil "biz böylesi bir protestodan onur ve gurur duyduk. Bu protesto bizim doğru yolda olduğumuzu gösteren bir harekettir. KTÖS'e karşı bir yargısız infaz başlatılmıştır. Ellerinden geleni arkalarına koymasınlar. Biz böyle baskıları her zaman göğüsledik. Sendikayı kapatma çağrısı yapıyorlar, yapsınlar. Bakınız, tekrar ediyorum, ajandadaki bilgiler eksik olabilir ancak yanlış değildir. Mesela Denktaş ile Fazıl Küçük'ün ölüm tarihlerini koymamışız da Makarios'u koymuşuz. Doğrudur, bu eleştirilebilir ancak orada yazılanların hepsi de doğrudur. Bunu isteyen herkesle her yerde tartışmaya hazırım" şeklinde konuştu.

En güncel gelişmelerden hemen haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın!

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER