Varoğlu: “En büyük sorunumuz Kıbrıs sorunudur”

loading
1 Haziran, Pazartesi
£

8.43

7.58

$

6.81

Varoğlu: "En büyük sorunumuz Kıbrıs sorunudur"

Varoğlu: “En büyük sorunumuz Kıbrıs sorunudur”

Kıbrıs Postası TV'de Ulaş Barış'ın hazırlayıp sunduğu Gündem programına konuşan TDP Genel Sekreteri Cemal Varoğlu, hayat pahalılığı ve asgari ücretin belirlenmemesi konusunda açıklamalarda bulundu.

Varoğlu: “En büyük sorunumuz Kıbrıs sorunudur”
banner
A- A A+
Varoğlu, stabil para birimine geçilmeden sorunların çözülemeyeceğinin net olduğunu vurgulayarak, bunun da en kolay yolunun Kıbrıs sorununun çözülmesi ile olacağını ifade etti. Varoğlu, memleketin en önemli sorununun Kıbrıs sorunu olduğunun da altını çizdi.

Varoğlu, "Hayat pahalılığı konusunda TDP olarak gerek bakanlık gerekse genel başkanımız aracılığıyla tutumumuzu ve yaklaşımımızı ortaya koyduk. Son zamanlarda enflasyon aldı başını gidiyor. Esas sorunumuz enflasyondur. Son 6 ayda da Türk lirasının değer kaybetmesi bunlar ekonomiye olumsuz yansımaktadır." şeklinde konuştu.

"En fazla mağdur olanlar da emekçilerdir" diyen Varoğlu, "Emekçinin daha fazla mağdur edilmemesi için tüm ekonomik tedbirlerinin alınması gerekiyor." dedi.

"ASGARİ ÜCRETİN ARTIRILMASI SORUNU ÇÖZMEYECEKTİR"

Asgari ücretin belirlenememesi hakkında konuşan Varoğlu, "Bütün ekonomik durumu dikkate alarak, bilimsel verilere dayalı bir değerlendirme yapılarak iş veren kesiminin ve işçi kesiminin de uzlaşıya varılması gerektiğini düşünüyorum." ifadelerini kullandı.

İş veren temsilcilerin çekimser olmaması gerektiğini söyleyen Varoğlu, ülkenin genel çıkarları için uzlaşma uygarlığının gösterilmesi gerektiğini vurguladı.

"Asgari ücretin artırılması sorunu çözmeyecektir" diyen Varoğlu, maliyet artması o hizmetin veya malın satış fiyatını da yükselttiğini söyledi.

"ELİMİZDE EKONOMİYE YÖN VERECEK SİLAH YOKTUR"

Varoğlu açıklamalarına şöyle devam etti:

"Asgari ücrete yapılacak olan artış, çalışan emekçi insanların geçici bir nefes almasını sağlayacaktır. Geleceğe yönelik olarakta daha etkin çalışmaların yapılması ve ekonomiyi rasyonel önlemlerle yönetilmesi gerekir.

Biz şu an elimizde ki verilerle rasyonel olarak yönetmeyi gerektiren politikalarla geliştiremiyoruz. Elimizde ekonomiye yön verecek silah yoktur.

Bu silahlardan en önemlisi ise kullandığımız para Türk lirası olmasıdır. Dolayısıyla Türkiye'de ki gelişmeler olumlu veya olumsuz bize de yansıyor. En mantıklısı Euro'ya geçmektir. Bir yerden başlayarak istikrarlı para birimine geçmemiz lazım."

"EKONOMİDE YAŞANAN OLUMSUZLUKLARI HÜKÜMETE BAĞLAMAK YANLIŞTIR"

Varoğlu, "Ekonomiye etki edecek araçlardan yoksunuz. Ekonomide yaşanan olumsuzlukları da hükümete bağlamak yanlıştır. Şu an da bizim için önemli olan Kıbrıs sorunudur. Kıbrıs sorunu çözümlendiği zaman biz de tüm organlarıyla çalışan bir devlet oluşturacağız."dedi.

"Bu koşullarda ne yaparsak yapalım Kıbrıs sorunu çözümlenmediği sürece hayat pahalılığı da enflasyon da gelip bizi bulacaktır" diyen Varoğlu, aksi halde bu sürecin kısır döngü halinde devam edeceğini belirtti.

Asgari Ücret Saptama Komisyonu'nun 4. kez toplanması dahilinde görüşünü aktaran Varoğlu, " Asgari ücretin belirlenmemesinde iş veren kesimin itirazları vardır. O itirazların ortadan kalkması halinde ortak noktada buluşacaklarını düşünüyorum." cümlelerini kullandı.

"ÜLKEMİZDE BASIN ÖZGÜR DEĞİLSE ÖZGÜRLÜK YOK DEMEKTİR"

Afrika Gazetesi yazarlarına açılan dava hakkında konuşan Varoğlu, "Bizim demokrasi anlayışımızla basının özgürlüğünü kısıtlayıcı her şeye karşıyız. Ülkemizde basın özgür değilse özgürlük yok demektir. Basın olmazsa olmazımızdır."şeklinde konuştu.

Kaynak: Girne Postası

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER