Sektörel bazda asgari ücrette kafalar karışık

loading
2 Haziran, Salı
£

8.46

7.54

$

6.73

Sektörel bazda asgari ücrette kafalar karışık

Sektörel bazda asgari ücrette kafalar karışık

Denktaş'ın sektörel bazda asgari ücret belirleme sistemine geçilmesi fikri konusunda farklı görüşler var...

Sektörel bazda asgari ücrette kafalar karışık
banner
A- A A+
  • Maliye Bakanı Denktaş, akaryakıt fiyatlarına yapılan zamma ilişkin düzenlediği basın toplantısında, asgari ücretin saptanma şekline ilişkin yeni bir fikir ortaya attı…
  • Denktaş, mevcut belirleme sisteminin değişmesi gerektiğine işaret ederek, sektörel bazda asgari ücret belirleme sistemine geçilmesi gerektiğini savundu.
  • Maliye Bakanı Denktaş'ın söylemi üzerine, sektörel bazda asgari ücret belirleme şeklinin, KKTC'ye uyumunu araştıran Kıbrıs Postası, konuyla ilgili; deneyimli ekonomist Okan Veli Şafaklı, Asgari Ücret Saptama Komisyonu'ndaki işçi temsilcisi Hür-İş Genel Sekreteri Ali Yeltekin ve Komisyon'ndaki işveren kesimin temsilcisi, İşverenler Sendikası Genel Sekreteri Mustafa Aroğlu ile görüştü.
  • Ekonomist Şafaklı, ülkedeki mevcut durumla, sektörel bazda asgari ücret belirleme şekline geçilmesi halinde, işçinin ciddi şekilde istismara uğrayacağını kaydetti. Şafaklı, istismar nedenine ilişkin; 'denetimsizliği' işaret etti.
  • Asgari Ücret Saptama Komisyonu'nda işçi tarafını temsil eden Hür-İş Genel Sekreteri Yeltekin ise, bu konuda hazırladıkları bir çalışmanın bulunduğunu kaydederek, asgari ücretin sektörel bazda belirlenmesi halinde, hem işçinin hem de devletin mali yönden kazanacağına vurgu yaptı.
  • İşverenler Sendikası Genel Sekreteri Aroğlu ise, bu konuda çalışma yapmaya hazır olduklarını fakat ekonomi büyümedikçe, asgari ücreti belirleme şeklinin değişmesinin, herhangi bir şeye etki edeceğinden pek de emin olmadığını ifade etti.
  • Marifetin refahı arttırmak ve ekonomiyi büyütmek olduğunu belirten Aroğlu, "Popülizm girdabında dönüp duruyoruz" diyerek, mevcut durumu, farklı bir dille ifade etmenin, günü kurtarmayacağını savundu

Kıbrıs Postası - Ertuğrul Senova

Dün üçüncü kez toplanan Asgari Ücret Saptama Komisyonu, masadan yine sonuçsuz ayrıldı. Toplantı sonrası yapılan açıklamada, Komisyon'un, önümüzdeki hafta yeniden toplanacağı duyuruldu. Asgari ücretin üçüncü toplantıda da belirlenememesi, kamuoyu tarafınca olumsuz karşılanırken, mevcut belirleme şeklinin değişmesi gerektiği gündeme geldi.

Akaryakıt fiyatlarına yapılan zamma ilişkin önceki gün düzenlediği basın toplantısında, gündeme dair değerlendirmelerde de bulunan Maliye Bakanı Serdar Denktaş, basın mensuplarından gelen bir soru üzerine, asgari ücretin belirlenme şekline ilişkin bir fikir paylaştı.

Denktaş, mevcut belirleme sisteminin değişmesi gerektiğine işaret ederek, sektörel bazda asgari ücret belirleme sistemine geçilmesi gerektiğini savundu.

Maliye Bakanı Denktaş'ın söylemi sonrası, sektörel bazda asgari ücret belirleme şeklinin, KKTC'ye uyumunu araştıran Kıbrıs Postası muhabiri, konuyla ilgili ilk olarak Ekonomist Prof. Dr. Okan Veli Şafaklı ile görüştü.

ŞAFAKLI: "DEVLET OTORİTESİNDEN YOKSUN ÜLKELERDE İSTİSMARA AÇIK…"

Denetim vurgusunda bulunan Ekonomist Şafaklı, böyle bir belirleme şeklinin, devlet otoritesinden yoksun ülkelerde 'istismara açık' olacağını kaydetti. Pek çok ülkedeki asgari ücret belirleme sisteminin sektörel ya da coğrafik olduğunu belirten Şafaklı, sistemin KKTC'de uygulanabilirliğine yönelik şöyle bir örnek verdi:

"Bir akademisyen olarak görüyorum; bazı profesörlerin dahi yatırımları asgari ücret üzerinden yatırılıyor. Denetim yapan bir yapı yok. Denetimsizlik istismarı getiriyor."

"BURJUVANIN DEVLET OTORİTESİ ÜZERİNDE CİDDİ ETKİSİ VAR"

Sektörel bazda asgari ücret belirleme şeklinin, pratikte; KKTC için uygulanamayacağını belirten Şafaklı, ülkede, emek piyasasının kontrol altında olmadığını savunarak, burjuvanın, devlet otoritesi üzerinde ciddi bir etkisi olduğuna değindi. Böyle bir durumda, KKTC'nin sektörel bazda asgari ücret belirleme sistemine geçmesi halinde, burjuvanın ciddi şekilde istismara yol açacağını kaydeden deneyimli ekonomist, mevut durumda dahi "Yabancıya farklı, yerliye farklı ücret" şeklinde ödemeler yapıldığını ve bunun dahi denetlenerek önüne geçilemediğini vurguladı.

YELTEKİN: "KKTC'DE 103 BİN ÖZEL SEKTÖR ÇALIŞANI VAR… 44 BİNİ YABANCI"

Ekonomist Okan Veli Şafaklı'dan sonra, Asgari Ücret Saptama Komisyonu'nda işçi tarafını temsil eden Hür-İş Federasyonu Genel Sekreteri Yeltekin'e ulaşan Kıbrıs Postası muhabiri, sektörel bazda asgari ücret belirleme şeklinin KKTC'de uygulanabilirliğine ilişkin görüş aldı. Ülkede 103 bin civarı özel sektör çalışanı olduğuna değinen Yeltekin, bu rakamın 44 binlik kısmının yabancı işçilerden oluştuğunu kaydetti.

HÜR-İŞ'İN BU KONUDA ÇALIŞMASI MEVCUT

Sektörel bazda asgari ücret belirleme sistemine geçme konusunda, uzun zamandır çalışma yürüttüklerini belirten Yeltekin, bu konuda bir dosya hazırladıklarını ve dosyanın, AB Destek Ofisi'nde, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında ayrıca ticari ve ekonomik odaklı tüm örgütlerde bulunduğunu kaydetti.

"İLK ADIM, VERİLEBİLECEK EN DÜŞÜK ÜCRETİ BELİRLEMEK…"

Sektörel bazda asgari ücret belirleme şekline yönelmek için atılması gereken ilk adımın, verilebilecek en düşük ücretin belirlenmesi olacağını belirten Yeltekin, iş sektörlerinin; bankacılık, imalat, inşaat, eğitim ve sağlık gibi 10 farklı kategoriye ayrılması gerektiğini ifade etti. Yeltekin, devlet tarafından, sektörel bazda kategorize edilen iş gruplarının, daha sonra yine devlet tarafından yapılacak ücretlendirme ile sosyal güvenliklerinin doğru ve düzgün bir şekilde belirlenip, verilmesi gerektiğini kaydetti.

"ÖZEL SEKTÖRDE İŞ HAYATIN İKİ DUDAK ARASINDA"

Devletin atacağı bir diğer önemli adımın ise, özel sektörde sendikalaşmanın önünü açmaya yardımcı olmak olduğunu belirten Yeltekin, özel sektör çalışanlarının geleceğe güvenle bakmasını sağlamanın önemine vurgu yaptı. Yeltekin, özel sektör çalışanlarının yaşadığı sıkıntıya ilişkin şöyle bir örnek verdi;

"İstediğin kadar kalifiye bir eleman ol… Özel sektörde iş hayatın iki dudak arasında."

"EN ÜNLÜ İŞ İNSANLARI, YATIRIMLARINI ASGARİ ÜCRET ÜZERİNDEN YAPIYOR"

Asgari ücretin sektörel bazda belirlenmesi halinde, işçinin daha fazla ücret alabileceğini kaydeden Yeltekin, bu sayede devletin de kasasına ciddi gelir katkısı olacağını ifade etti. Ülkedeki en ünlü iş insanlarının, yatırımlarını asgari ücret üzerinden yaptığını öne süren Yeltekin, 103 bin özel sektör çalışanından 53 bininin yatırımlarının yine asgari ücret üzerinden yapıldığını kaydederek, bu rakamın gerçekçi olmadığını savundu.

AROĞLU: "BU KONUDA ÇALIŞMA YAPMAYA HAZIRIZ AMA…"

Asgari ücretin sektörel bazda belirlenmesi konusunda, son olarak işveren kesimin fikrini alan Kıbrıs Postası muhabiri, İşverenler Sendikası Genel Sekreteri ve Asgari Ücret Saptama Komisyonu'nda işveren temsilcisi Mustafa Aroğlu'na ulaştı. Aroğlu, bu konuda çalışma yapmaya hazır olduklarını fakat çok da bir şeyin değişeceğini düşünmediğini kaydetti. Marifetin refahı arttırmak ve ekonomiyi büyütmek olduğunu belirten Aroğlu, "Pasta büyüdükçe, kişi başına düşen dilim de büyür" ifadesinde bulundu.

"POPÜLİZM GİRDABINDA DÖNÜP DURUYORUZ"

Hedefin, gelişmiş ülkelere erişmek olup olmadığını soran Aroğlu, "Popülizm girdabında dönüp duruyoruz" diyerek, mevcut durumu, farklı bir dille ifade etmenin, günü kurtarmayacağını savundu. Asgari ücretin sektörel bazda belirlenmesi konusunda detayların ortaya çıkması gerektiğini belirten Aroğlu, klişe sözün peşinde koşturmanın anlamsız olduğunu ifade etti.

"EKONOMİ BÜYÜMEDEN, BUNLARIN HEPSİ SADECE MAKYAJ"

Kıbrıs'ın güneyinde, asgari ücretin sektörel bazdabelirlendiğini belirten Aroğlu, "Ekonomi büyümeden, bunların hepsi sadece makyaj. Bizim ülkemiz gelişmeye el verişli. Ambargoları delen onlarca yatırım var. Aslında biz, kendi kendimize ambargo uyguluyoruz" ifadelerinde bulundu.

"İŞ İNSANLARI POTANSİYEL SUÇLU DEĞİL"

Son olarak KKTC'deki iş insanlarının genellikle aşağılandığını ve hor görüldüğünü belirten Aroğlu, Dünya'nın diğer ülkelerinde iş insanlarına böyle davranılmadığını ve potansiyel suçlu olarak görülmediğini kaydetti.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER