Hasipoğlu: "CAS'ta hisse devir senedi imzalandı ve hisseler devlete geçti"

loading
7 Haziran, Pazar
£

8.57

7.64

$

6.77

Hasipoğlu: "CAS'ta hisse devir senedi imzalandı ve hisseler devlete geçti"

Hasipoğlu: "CAS'ta hisse devir senedi imzalandı ve hisseler devlete geçti"

Ulaş Barış'ın Kıbrıs Postası TV'de hazırlayıp sunduğu Gündem programının bugünkü konuğu UBP Milletvekili Oğuzhan Hasipoğlu oldu.

Hasipoğlu: "CAS'ta hisse devir senedi imzalandı ve hisseler devlete geçti"
banner
A- A A+
Kıbrıs Postası

Milletvekili maaşlarına yansıyacak hayat pahalılığının 1453 kamu çalışanına paylaştırılmasıyla ilgili çalışma konusunda konuşan Hasipoğlu, şunları söyledi:

"HAYAT PAHALILIĞI KONUSU POPÜLİZM, SİYASİ ŞOV"

"Geliri az olana az, çok olana çok artış yapılacağını görünce bunu hiç adil bulmadım. Bir anda Ocak ayında karşılaştık ve gündem oldu. Birkaç ay sonra Sn. Başbakan açıklama yaptı.Teknik olarak bu artışın toplumun tümüne yansıtmanın mümkün olmadığı söylendi. Sizin 9 vekil olarak bu izahatınızın topluma bir faydası yok. Siz popülizm, siyasi bir şov yapıyorsunuz. Gelin hep beraber, hukukçular, vekiller toplanalım, gerekirse meclisi toplayalım ve toplumun geneline sirayet edecek bir çalışma yapalım dedim. Teknik olarak 50 vekilin maaşının artışını siz 1453 kamu çalışanına bölebiliyorsunuz ki bu da bir fayda sağlamıyor, bütün memurlara nasıl bir paylaştırma yapamıyorsunuz bunu anlamıyorum. Bir denge tutturabilirsiniz.

"KOALİSYON ARASINDA SAVAŞ..."

Burada iktidarın beceriksizliği var. Bunun çalışmasını başlatıyorlar ama geldiğimiz noktaya bakın ve toplum bundan fayda sağlamıyor. Amaca hizmet etmiyor. Tamamen bir popülizm ve şova dönüştü. Aslında koalisyon ortakları arasında bir savaşa dönüştü. HP'nin hayır kurumlarına bağışlayalım yaklaşımına karşı üç partinin cevabı...

UBP döneminde bütçede bir delik oluşmadı. Eksi bütçeyle hükümeti devretmedi. Önemli olan bunu başarabilmektir. Teknik yönünü açıklayamam ama rakamlara baktığınızda UBP artıda bitirdi. FİF ile de bir dengeleme yapabilirsiniz. Elektrik ve akaryakıta en asgari seviyede yansıtırsınız. UBP de bunun başardı.

"MECLİS'TE İLK 6 AY BENİM İÇİN HAYAL KIRIKLIĞI"

Mecliste hukukçuların fazla olması gerektiğini düşünüyorum. İlk 6 aylık periyod benim için hayal kırıklığı. En az 2-3 ay üst kademe yöneticileri yasasıyla dövündük, boşu boşuna onunla vakit kaybettik. Yaz döneminde dokunulmazlığın kaldırılması komitesiyle uğraşıyoruz. Bunlar yerine kamu reformu, belediyeler yasası, elektrik meselesini konuşmak isterdim. Vatandaşın cebine etki edecek konular... 6-7 ay boşu boşuna geçti. UBP tam olarak muhalefeti yapamıyor diyorlar, ben buna katılmıyorum. En azından hem birebir açıklamalarını takip ediyoruz, sosyal medyayı takip edip anında cevap veriyoruz, hayat pahalılığıyla ilgili ilk tepkiyi veren vekillerden biriyim. Hayır kurumunda döndüler, 50 vekile... Bu olmaması gerekirdi. Toplumun tümüne sirayet edecek bir çözüm olmalıydı".

Kıbrıs sorununda gelinen aşama ve Türkiye'nin olası tavrı üzerine ise Hasipoğlu, şunları söyledi:

"Türkiye'nin garantör olarak 60'taki garanti anlaşmasından vazçeçmesi başka, tek taraflı müdahale hakkından vazgeçmesi başka bir şeydir. Türkiye'nin tek taraflı müdahale hakkından vazgeçeceğini düşünmüyorum.

"HİSSE DEVİR SENEDİ İMZALANINCA BİTTİ... HİSSELER DEVLETE GEÇTİ"

CAS çalışanlarının durumuyla ilgili olarak Hasipoğlu, şunları söyledi:

"İktidarın ikinci bir beceriksilziği maalesef. Bu kadar kişi bu sıcaklarda maaşsız bırakmak, emekçi geçinen bir partinin bunu yapması... TDP'den hiçbir şey duymuyorum. Başbakan, işe alacağız diye sözü vardı, hiçbiri tutulmadı. Başbakanlık Denetleme Kurulu'na havale edildi. Devlete dönebileceği şeklinde bir hukuki görüş alıyorum. Bir hisse devir senedi imzalandı. Artık bu imzalandıktan ve para alışverişi olduktan sonra artık o devir bitmiş, hisseler devlete geçmiştir. Şirketler mukayyitliğinde bunun tescilinin olmaması usuli bir şeydir. Tescille hisse devir işlemi tamamlanmaz. CAS kamu malıdır. Başbakan'la aynı görüşte değilim, Kudret Bey'le de aynı görüşte değilim. Çok hisse devir işi yaptım. Hisse devir senedi imzalanınca bitti. Diğer kısım, şirketler mukayyitliğindeki tescilin tamamlanmasının tek şartı vergisel bir problem var mı yok mu ona bakar. Hukuk görüşlerine saygım var ama akademisyenlik başka bir şeydir, idare hukukuyla ilgili ders vermek başka bir şeydir, bunları uygulamak başka bir şeydir. Bu ticaret hukukudur. Anayasa ya da idare hukuku değil. Sözleşmeler yasası altında düzenlenmiştir. Hisse devir senedi imzalandığı anda bu devir tamamlanmış olur. Bir CAS'ın faaliyetinin devamına izin vermez ve tüm havacılık faaliyetlerini tek bir şirkete bırakırsak tekel olacak ve rekabet hukukuna da aykırı olacak. Uçak seferlerini arttırmamız, yeni havayolu şirketi bulmamız gerekli. Bu bir hedef olmalı. Sen devlet olarak belli bir süre dahi olsa elini taşın altına koyacak ve CAS'ı yaşatacaksınız. Hisse devir senetleri anısızın ortaya çıktı gibi gösteriliyor. Biz iki havayoluyla bu turizmi idame ettiremeyiz. İster devlet yeni bir havayolu kurar ister şirketlerle anlaşır, seferleri arttırmak gerekli. CAS'ın da mutlak suretle orada faaliyet göstermesi gerekecek. CAS, bir ihtiyaçtan kuruldu. Böyle bir dar dönemdeyiz diye bunu kapatmak, bir sene sonra CAS gibi bir şirkete ihtiyaç doğacak. Ercan zaten özelleşti. 1 sene sonra çok büyük bir terminalle karşılaşacağız. Biraz vizyon lazım. Devletin elini taşın altına koyması lazım".

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER