Damacanaların yaşı kriz yarattı!

loading
1 Haziran, Pazartesi
£

8.44

7.59

$

6.81

Damacanaların yaşı kriz yarattı!

Damacanaların yaşı kriz yarattı!

Kıbrıs Postası son günlerde konuşulan damacana sularda yaşanan sıkıntıyı anlamak için tarafları dinledi.

Damacanaların yaşı kriz yarattı!
banner
A- A A+
Damacanada su tüketiminin vazgeçilmez olduğu ülkemizde son zamanlarda yaşanan damacana yaşıyla ilgili tartışmalar vatandaşı mağdur etmeye başladı. Sağlık Bakanlığı ortada bir kriz olmadığını savunarak, "Damacana yaşı en çok 5 yıl olmalı, denetliyoruz sıkıntı yok" derken; sektör temsilcileri standardın 7 yıl olduğunu söyleyerek zor durumda olduklarını iddia ediyor…

Kıbrıs Postası - Vatan Mehmet

Sağlık Bakanlığı'damacana yaşı en çok 5 yıl olmalı, denetliyoruz sıkıntı yok' derken; sektör temsilcileri standardın 7 yıl olduğunu söyleyerek zor durumda olduklarını iddia ediyor. Marketler ise bazı şirketlerin kendileri üzerinden vatandaşı mağdur ettiğini söylüyor.

Nisan ayında damacana ile su satışı yapan şirketleri denetleyen Sağlık Bakanlığı, denetimler sonucu bazı şirketlere ceza keserken, Temmuz ayı başında 37 işletmeyi karşısına alarak uyardı ve ciddi denetimler başlattı. Bakanlık ilgili tüzüğe göre 3 yıllıktan fazla olmaması gereken damacanana üretim tarihini sıkı denetim şartı ile tolerans göstererek 5 yıla çıkardı.

Ancak bazı şirketler ellerinde 5 yıllıktan da daha eski damacanaları olduğu için piyasa üzerinden direnç gösteriyor ve bu konuda standarttın 7 yıl olduğunu iddia ediyor.

Kıbrıs Postası'na konuşan Sağlık Bakanı Filiz Besim, piyasada bu konuda kesinlikle bir kriz olmadığını, aksine halk sağlığı açısından 3-5 ay öncesine göre çok daha denetim altında bir sektör olduğunun altını çizerek, bu denetimin yalnızca damacana üretim tarihi noktasında değil, mikro-biyoloji, klorlama ve benzeri tüm tetkikler açısından böyle olduğunu dile getirdi.

Temel Sağlık hizmetleri Dairesi'nin konuyla yakından ilgilendiğini dile getiren Sağlık Bakanı Besim "5 seneden daha uzun damacana kullanmalarını istemiyoruz ve bunları denetleyeceğiz. Bu bizim kontrolümüzde olacak. Ortada bir kriz yok. Kriz yıllardır denetlenmeyen durumdur. Güneşin olduğu ülkede 10-15 senelik damacanalar var… Denetimin kriz değil, olması gerekendir. Kimsenin endişe edeceği bir şey yok bu halk sağlığı adına bir zapturapttır ve çağdaş uygulama da budur"diye konuştu.

Öte yandan bazı içme suyu şirketlerinin, eski damacana ile uyarılmalarına rağmen piyasaya sürdükleri iadeleri marketler üzerinden kabul etmediği, bu nedenle de marketlerin vatandaştan 25 TL'lik depozito kesmek zorunda kaldığı ifade ediliyor…

Kıbrıs Postası'nın ulaştığı bazı market sahipleri, şirketlerin vatandaşı kendileri üzerinden mağdur ettiğini, çünkü yıllardır depozito parası ödeyen vatandaşın eski tarihli damacanasının iadesini kabul etmediğini, şirketlerin bu durumu marketlere yani kendilerine dayatarak vatandaşla karşı karşıya getirildiklerini ifade ederlerken şirketlerin kendi damacanalarının sorumluluğunu almadığından yakındılar…

Yine Kıbrıs Postası'nın ulaştığı bazı su şirketleri ise Dünya Sağlık Örgütü'nün damacana hakkında kotayı 7 yıl olarak belirlediğini fakat Türkiye ile KKTC'de bunun son toleransla birlikte 5 yıl olmasından yakınırken piyasada ciddi olarak damacanatedariki sorunu olduğunu, bunun yanında hedeflense de üretim yapamadıkları için zamlardan dolayı damacana satın alım sıkıntısı çektiklerini kaydettiler ve zor durumda olduklarını belirttiler.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER