İçişleri Bakanı Baybars: "Kameralar yıl içinde devreye girecek"

loading
4 Temmuz, Cumartesi
£

8.57

7.72

$

6.86

İçişleri Bakanı Baybars: "Kameralar yıl içinde devreye girecek"

İçişleri Bakanı Baybars: "Kameralar yıl içinde devreye girecek"

Milletvekilleri, Meclis'te "güvenlik zafiyeti" ve polis teşkilatındaki yapılanma üzerine eleştirilerde bulundu. Eleştirileri yanıtlayan İçişleri Bakanı Baybars, polisteki problemin yapısal olduğunu, Girne ve Lefkoşa'daki kamera sistemlerinin de yıl içerisinde devreye gireceğini aktardı.

İçişleri Bakanı Baybars: "Kameralar yıl içinde devreye girecek"
A- A A+
İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars, polisteki personel eksikliği noktasında Başbakanlık'ın gereğini yaptığını, giriş çıkışlar konusunda asayişin hükümetin tamamının ortak çalışmasıyla sağlanabileceğini kaydetti.

Polisteki sorunların yapısal olduğuna işaret eden Baybars, donanımın güncel ihtiyaçları karşılayamamasının da farklı aksaklıklara neden olduğunu belirtti.

Poliste farklı suç tiplerine karşı birimler oluşturulması ve personel yetiştirilmesi için de adım atılması gerektiğini belirten Baybars, geçen yıl alınan 83 kişinin kısa süre sonra göreve başlayacağını açıklayarak, bu noktada adımları hızlandırmak için yasal değişikliğe ihtiyaç olduğuna işaret etti.

İçişleri Bakanı Ayşegül Baybars, Türkiye ile yapılan görüşmelerde, suçların daha kolay açığa çıkmasını sağlayacak yeni donanımları güçlendirme noktasında adım attıklarını kaydetti ve sivil görev yapabilecek personelin aktarılması konusunda yapılan çalışmalar hakkında da bilgi verdi.

"YÜZ TANIMA SİSTEMİ PROTOKOL AŞAMASINDA"

Baybars, ülkeye girişlerde yüz tanıma sistemi geliştirdiklerini ve ilgili firmayla protokol aşamasında olduklarını dile getirerek, polisin ihtiyacı olan donanımların uygulamaya konması için çalıştıklarını söyledi.

"KAMERALAR GİRNE VE LEFKOŞA'DAN BAŞLAYARAK YIL İÇİNDE DEVREYE GİRECEK"

Tüm dünyada kamera sistemlerinin suçların hem aydınlanması hem de önlenmesi konusunda faydalı olduğunu vurgulayan Baybars, Girne ve Lefkoşa'dan başlayarak bu ve benzeri sistemlerin yıl içinde devreye gireceğini kaydetti.

Baybars, personel sayısını arttırmak için yapılan çalışmaları sıralayarak, gardiyanların emekliliği ve özlük haklarının iyileştirilmesiyle ilgili de detaylı çalışılması gerektiğini düşündüğünü belirtti.

Polis Genel Müdürlüğü'nde yapılandırmanın gerekli olduğunu kaydeden Baybars, ancak suç verilerine bakıldığında asayiş ve güvenlik alanında 2018'deki 11 soygun, 322 uyuşturucu vakası gibi verileri paylaşarak Malta ve Güney Kıbrıs'la kıyaslayarak "Daha iyiyiz demeden güvenliği arttırmak için çalışmalıyız" dedi.

"CEZALAR SUÇUN İŞLENDİĞİ YERDE ÇEKİLMELİ"

Baybars, suç işleyen kişilerin suçu işledikleri yerde cezalarını çekmemelerini doğru bulmadığını, en azından cezaların 3'te 2'sinin suçun işlendiği yerde çekilmesine inandığını kaydetti.

Baybars, nakil ve sevk kararlarının da Türkiye'deki işlemlerin hızına bağlı olduğunu vurguladı.

ARIKLI

Yeniden söz alan YDP Genel Başkanı Erhan Arıklı da nakiller ve sevkle ilgili yazışmaların hızlanması noktasında kendisinin de aynı şeyleri düşündüğünü ve hafif suçlarla ilgili kısmi afların da değerlendirilebileceğine inandığını kaydetti.

ZAROĞLU

İkinci kez kürsüye gelen YDP Milletvekili Bertan Zaroğlu ise Bakan Baybars'ın konuşmasının kendi konuşmasına cevap olmadığını belirterek geçen hafta meydana gelen soygun ve süreçle ilgili yeniden eleştirilerde bulundu.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER