×
banner
banner
banner
Ana Sayfa İÇ HABERLER
banner
Spehar: "Crans-Montana'daki hayal kırıklığına rağmen umut var"

Spehar: "Crans-Montana'daki hayal kırıklığına rağmen umut var"

Giriş Tarihi: 12/06/2019
11:19
Spehar: "Crans-Montana'daki hayal kırıklığına rağmen umut var"
BM Genel Sekreteri'nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Elizabeth Spehar, "Crans-Montana'da yaşanan hayal kırıklığına rağmen hala umut olduğunu" ifade ederek yapılan araştırmalarda Kıbrıs sorununa iki toplumlu, iki bölgeli federal bir çözüm bulunmasının "Kıbrıs'taki iki toplum için en kabul edilebilir çözüm" olduğunu belirtti.
BM Genel Sekreterinin Kıbrıs Özel Temsilcisi Elizabeth Spehar'ın da etkinliğe katıldığını ve burada bir konuşma yaptığını yazan Fileleftheros gazetesi, Spehar'ın panele katılan Kıbrıslı Türk ve Rum partilere bir soru yönelttiğini ve kendilerini, Kıbrıs sorununun çözülmesini isteyip istemediklerine yanıt vermeye çağırdığını yazdı.

Spehar'ın, siyasi partilerin sahip olduğu güce işaret ederek, buna paralel olarak sorumluluklara da sahip olduklarına vurgu yaptığını kaydeden gazete, Spehar'ın, Kıbrıs'taki siyasi partilerin Kıbrıs sorununun çözümünün mü, yoksa Kıbrıs sorununun sürdürülmesinin mi bir parçası olacakları sorusunu sorduğunu iletti.

Konuşmasında Kıbrıs sorununa ve müzakerelerin iki yıldır başlamamasına da değinen Spehar, BM'nin, BM Genel Sekreterinin geçici Kıbrıs Özel Danışmanı Jane Holl Lute tarafından yürütülen istişareler aracılığıyla, sürdürülebilir görüşmelere dönmeleri için, tarafların desteklenmesine yönelik çalışmakta olduğunu ifade etti.

Spehar "BM Genel Sekreterinin, aciliyet duygusuyla tarafları bu fırsata yakalamaya çağırdığını, çünkü herkesin bildiği gibi, zamanın bunca yıldan sonra çözüm lehine işlemediğini" sözlerine ekledi.

Alithia gazetesinin haberine göre ise, Spehar, etkinlikte yaptığı konuşmada, Crans Montana'daki olayların ardından yaşanan hayal kırıklığına rağmen, umudun hala canlı olduğunu söyledi.

Yapılan araştırmaların iki kesimli iki toplumlu federasyonun şu an Kıbrıs'taki toplumlar arasında en kabule edilebilir çözüm olduğuna işaret ettiğini de ifade eden Spehar, "Kıbrıslıları" asla pes etmemeye çağırdı.

Spehar, Kıbrıs sorununun çözümsüz kalmasıyla birlikte, Kıbrıslı Türk ve Rum partileri yakınlaştıran forumun her zamankinden daha önemli olduğuna da işaret etti.
banner
banner
banner
banner
DİĞER İÇ HABERLER HABERLERİ
banner
Döviz Kurları
USD 5.69
GBP 7.32
EUR 6.29
banner
banner
banner
banner

2001 © 2019 KIBRIS POSTASI | CITYPRESS YAYINCILIK LTD
www.kibrispostasi.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı CITYPRESS YAYINCILIK LTD’ye aittir. İzin alınmadan kullanılamaz... Kıbrıs Postası Gazetesi'nin hem basılı nüshasında hem de internet sitesinde yayınlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı CityPress Yayıncılık Ltd.'e aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. İzin almak kaydı ile içeriği 3-4 cümlelik basın özeti şeklinde alıntılamanız ve kaynak olarak URL bağlantısı olan kibrispostasi.com'u göstermeniz talep edilmektedir. Kıbrıs Postası`nda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşleridir. Yazılan yorumlardan Kıbrıs Postası hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz. Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Kıbrıs Postası harici linklerin sorumluluğunu almaz.