Geçitkale'de devlet harekete geçti; uçuşlar Nadir'siz başlayacak

loading
31 Mayıs, Pazar
£

8.42

7.57

$

6.82

Geçitkale'de devlet harekete geçti; uçuşlar Nadir'siz başlayacak

Geçitkale'de devlet harekete geçti; uçuşlar Nadir'siz başlayacak

Uzun zamandır âtıl durumda kalan Geçitkale Devlet Havalimanı'nın yeniden uçuşlara açılması için hiçbir taahhüdünü yerine getirmeyen Asil Nadir'den artık umudunu kesen devlet harekete geçti.

Geçitkale'de devlet harekete geçti; uçuşlar Nadir'siz başlayacak
banner
A- A A+
Kıbrıs Postası

Kıbrıs Postası'nın güvenilir kaynaklardan elde ettiği bilgilere göre Ulaştırma Bakanlığı'na bağlı Sivil Havacılık Dairesi ekipleri havalimanının en azından helikopter, özel uçak ve eğitim uçuşlarının yapılabilmesi için sistemleri elden geçirmeye başladığı bu konuda hummalı bir çalışmanın sürdüğü ifade ediliyor.

İşadamı Asil Nadir'in yıllardır kirasında bulundurduğu ancak tek bir çivi bile çakmadan hayalet Havalimanı'na döndürdüğü Geçitkale Havalimanı'nda yolcu uçuşları haricindeki tüm uçuş faaliyetlerinin yapılabilmesi için Türkiye yetkilileri ile birlikte çalışıldığı da ifade ediliyor.

Bir başka kaynak ise Doğu Akdeniz'deki gelişmeler ışığında ihtiyaç duyulması halinde askeri hava araçlarının konuşlanabileceği bir havalimanının hazırda tutulması için Ulaştırma Bakanlığı'nın Türkiye'deki yetkililerle istişare halinde olduklarını kaydetti.

İşadamı Asil Nadir'in yıllardır kirasında bulundurduğu ve ödemediği kiralara karşılık Bakanlar Kurulu Kararı ile havalimanı üzerindeki yüksek gerilim hatlarının yerinin değiştirilmesi işini üstlendiği ancak aradan geçen uzun zamana rağmen harekete geçmemesi üzerine hükümetin bu konuda da duruma el koymayı tasarladığı ve Geçitkale Havalimanı ile ilgili Nadir ile devlet arasında geçerliliği artık tartışmalı hale gelen sözleşmedeki muğlaklıkları da ortadan kaldıracak şekilde hareket etmeye hazırlandığı ifade ediliyor.

Haftanın başından beri Geçitkale Havalimanı'nda hareketlilik yaşandığını belirten kaynaklar, VFR diye nitelendirilen ve havacılıkta "Görerek Uçuş Kuralları" olarak bilinen uçuş tipi için hazırlanmaya çalışılan Geçitkale'deki kuledeki eksik ya da kullanılamaz hale gelen cihazlar için ise Türkiye'den destek isteneceği belirtiliyor.

Geçitkale'nin havacılıkta gelir getirici faaliyetler için hazır hale getirilmeye çalışıldığı ifade edilirken, yine Türkiye'den destek istenerek yıpranan ve kullanılamaz haldeki pistin yeniden inşa edilmesi için düğmeye basıldığı da öğrenildi.

Diğer taraftan Ulaştırma Bakanlığı'nın Geçitkale Havalimanı'na yönelik uçuşların mümkün kılınabilmesi için ise Karpaz yarımadasının güneyini kapsayacak bir Uçuş koridoru oluşturmak için de harekete geçtiği kaydedildi.

Bütün bu gelişmeler, hükümetin, Geçitkale Havalimanı ile ilgili taahhütlerini çok sayıda ek süreler verildiği halde hiçbir şekilde yerine getirmeyen İşadamı Asil Nadir ile ilgili umudunu kestiğinin işareti olarak da algılandı.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER