Erdoğan: “Doğu Akdeniz'de ders almayan varsa, cevap vermekten çekinmeyiz"

loading
6 Temmuz, Pazartesi
£

8.56

7.74

$

6.86

Erdoğan: "Doğu Akdeniz'de ders almayan varsa, cevap vermekten çekinmeyiz"

Erdoğan: “Doğu Akdeniz'de ders almayan varsa, cevap vermekten çekinmeyiz"

Ankara'da bu akşam 20.30'da Başbakan Tatar ile ortak basın açıklaması düzenleyen TC Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında, "Doğu Akdeniz'de ders almayan varsa, cevap vermekten çekinmeyiz" ifadelerine yer verdi.

Erdoğan: “Doğu Akdeniz'de ders almayan varsa, cevap vermekten çekinmeyiz"
A- A A+
Kıbrıs Postası

Başbakan Ersin Tatar ile TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bu akşam Ankara'da ortak bir basın açıklaması gerçekleşti.

"KKTC'deki hiçbir yöneticinin Rum oyunlarına gelmeyeceğine inanıyorum" sözlerini kullanarak Kıbrıs Türk halkının her zaman arkasında olacaklarını vurgulayan TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan konuşmasında şunları kaydetti:

"İlk resmi ziyaretinde, KKTC Başbakanı Sayın Ersin Tatar ve beraberindeki heyeti ağırlamaktan gurur duyuyorum. Kendi haklarımızı nasıl savunuyorsak, Kıbrıslı Türklerin adadaki ve bölgedeki çıkarlarını da aynı kararlıkla savunmaya devam edeceğiz. Dün Kıbrıs Türklerinin kanını akıtarak adayı ele geçirmeye çalışanlar şimdi de ekonomik ve siyasi adımlarla aynı şeyin peşindedir. Avrupa Birliği'nin, uluslararası topluma verdiği sözleri tutmayan Rumların yanında bulunması büyük bir ayıptır.

Kıbrıslı Türkler referandumda sözünde durmuştur, Rumlar sözünde durmamıştır fakat buna karşılık güney AB'ye alınmış kuzey ise dışlanmıştır. AB mali noktada verdiği sözleri de tutmamıştır. Aynı durum devam etmektedir. Doğu Akdeniz'deki hidrokarbon arama faaliyetleri sebebiyle ülkemize ve KKTC'ye yönelik sözde tedbirler açıklayan AB bu tavrıyla bize değil, kendisine zarar veriyor. TC, Kıbrıs meselesinde buradaki üç garantör ülkeden biridir. Üç garantör ülkeden biri olduğundan ötürü söz hakkı vardır. Hiç söz hakkı olmayanların kalkıp da tasarrufta bulunmaya çalışması bizi ilgilendirmez. Bizler arama çalışmalarına aynı kararlılıkla devam ediyoruz.

Maalesef buradaki en çılgın yaklaşım, resmen tanımadığımız için Rum kesiminin tek müzakere ettiği tarafın KKTC olmasıdır. AB, adada eşitliği değil eşitsizliği, haksızlığı savunan bir konuma düşmüştür. Kıbrıs Rum kesimi ancak samimi ve gerçekçi bir uzlaşma noktasına gelirse çözüm yolu açılır. O gün gelene kadar Türkiye olarak KKTC ile birlikte her alanda kendi yol haritamıza uygun adımlar atmaya devam edeceğiz. Doğu Akdeniz'de ne TC'yi ne de KKTC'yi yok sayan hiçbir proje hayata geçirilemez. Sınamak isteyenler gerekli dersleri almış olmalılar. Ders almayan varsa gereken cevabı vermeye çekinmeyeceğimizi bilinmesini isterim."

"KKTC'DEKİ HİÇBİR YÖNETİCİNİN RUM OYUNLARINA GELMEYECEĞİNE İNANIYORUM"

Kıbrıslı Türklerin birliği, dayanışmayı güçlü tutması gerektiğini söyleyen Erdoğan konuşmasına şöyle devam etti:

"Kıbrıslı Türklerin birliği, dayanışmayı güçlü tutması gerek. Rum tarafının oyunları artık hepimizin malumdur. KKTC'deki hiçbir yöneticinin bu oyunlara gelmeyeceğine inanıyorum. Sayın Başbakan ve heyetiyle bugün yaptığımız görüşmede KKTC yönetiminin kararlılığını görmekten memnuniyet duydum. Aynı dirayetli yaklaşımın diğer yönetim kadrolarında da olduğundan şüphe duymuyorum. Halen iki sondaj ve iki sismik araştırma gemisiyle hidrokarbon çalışmalarını yürütüyoruz. Güvenle yürütebilmesi için deniz ve hava kuvvetlerimiz görev başındadır."

"MARAŞ'IN İSKANA AÇILMASI MESELESİNİ YAKINDAN TAKİP EDİYORUZ"

Rum kesiminin KKTC'yi tanımayan tavırları olduğunu fakat bu durumun KKTC'nin bir devlet olduğu gerçeğini değiştirmediğini ifade eden Erdoğan;

"TC asla adaletsiz bir yaklaşıma müsaade etmeyecek. Hak sahibi tüm ülkelerle doğrudan veya dolaylı yakın ilişki içerisindeyiz. Rum kesiminin KKTC'yi tanımayan tavrı, bir devlet olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Ülkemizde ana muhalefet partisinin başındaki zat maalesef oradaki silahlı kuvvetlerimize ait gemilerimizi sondaj ve sismik araştırma yapan gemilerimizi herhalde başka yabacı düşman bayraklarla karıştırıyor, bizim orada olduğumuz kadar gözü var ama görmüyor. Maraş'ın yeniden iskana açılması konusunu yakından takip ediyoruz" ifadelerine yer verdi.

banner

Yorumlar

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Diğer İÇ HABERLER